Zorlukları Yenmenin Yolları

0
67

Zorlukları yenmenin yolları; hayatında gerçek mutluluğa ulaşmak mı istiyorsun. Öyleyse hayatın sana zevk vermesinin ötesinde onun bir anlamı olduğunu bilmeli ve onu dolu dolu yaşadığını hissetmelisin. Yaşarken zaman zaman bazı zorluklarla karşılaşırız tam da şu anda büyük bir borcun olabilir, eşin sana boşanma davası açmış olabilir yada sevdiğin birinin kaybını yaşıyor olabilirsin.

Unutma ki hiçbir problem kalıcı değildir. Kendini kötü hissettiğin zamanlarda bu sorunlarla baş etmek için bir çok yöntem vardır. İşte sana zor dönemlerde kendini iyi hissetmen için zorlukları yenmenin yolları.

Her zaman minnettar ol

Hayatında minnettar olacağın şeyler daima vardır. Yaşıyorsan henüz ölmediğin için, sağlığın yerinde ise hasta olmadığın için, başını sokacak bir evin varsa sokakta kalmadığın için, ailen hayatta ise yalnız olmadığın için minnettar duyabilir ve şükredebilirsin.

Hergün seni mutlu eden şeylerin listesini yapabilir ve daima şükrederek sana zor anlar yaşatan problemlerin aslında hiçte korkutucu olmadığını görebilirsin. Şükretmek ve minnettar olmak için kendine hergün zaman ayır.

Güçlü Yanlarını Keşfet

Kendini iyi ve güçlü hissettiğin yanlarını bir düşün ve kendine şu soruyu sor. Bu dönem de neyi iyi yaptım. Ortaya koyduğum en güçlü yanlarım nelerdi, çalışkan olmam mı, yaratıcılık yeteneğim mi, harika insan ilişkilerim mi yoksa sevdiğim işi yaparken tamamen odaklanmak mı bu yöntemle iyi ve güçlü yanlarını tespit ederek.

Hayatının her alanında kullan. Neyi iyi yapıyorsan onu kullanarak daha fayda sağlamak, daha iyi ilişkiler kurmak ve daha iyi bir yaşam sürmek mümkün.

Dikkatini yönlendir

Sürekli olarak içinde bulunduğun zorlukları düşünüp onlara odaklanarak içinde bulunduğun durumun daha çekilmez bir hale gelmesinin çekilmez bir hale gelmesine neden olabilirsin. Böyle zamanlarda yapacağın en akıllı şey; düşünce ve duygularını sevdiğin başka bir konuya yönlendirmektir.

Böylece aklının ve duygularının rahatlaması için mola vermiş olursun. Odağına hoşuna giden başka şeyleri yönlendirip rahatladığın da problemlerinin üstüne gitmek daha kolay olacaktır.

Geceleri şükredebileceğin 5 şeyi not al

Her hece yatmadan önce, o gün senin için iyi giden 5 şeyi yaz. Yanlarına kırmızı kalem ile seni neden mutlu ettiklerini kısaca açıkla. Böylelikle şükredecek ne kadar çok şey olduğunu görecek ve zaman içinde pozitif bir zihin yapısı kazanacaksın.

Sürekli kötü giden şeyleri düşünmek yerine olumlu gelişmelere odaklanmak seni daha mutlu ve güçlü yapacaktır.

Durumunu arkadaşlarınla paylaş

Yaşadığımız cağda sosyal bir kişiliğe sahip olmak oldukça önemlidir. Güçlü ve başarılı arkadaşlara sahip olmak ve onlarla daima iletişim halinde olmak gerekir. Arkadaşlarınla zaman zaman sohbet edebilir ve onlara neler yaşadığını anlatabilirsin.

Arkadaşların seni anlayacak ve onların sayesinde kendini daha güçlü ve daha az yalnız hissedeceksin.

Teşekkür et

Hayatında şimdiye kadar sana katkısı olmuş tüm insanları bir düşün. Onlara hayatına neler kattıklarını açıkla ve içtenlikle teşekkür et. Teşekkür etmenin en güzel yolu o insanlarla buluşmak ve onların güzünün içine bakmaktır.
Teşekkür ettiğinde mutluluk seviyen artacak ve bir yandan mutlu olurken diğer yandan da insanlarla yakınlaşacaksın.

Gülmek için her fırsatı değerlendir

Gülmek yemek içmek kadar çok önemlidir. Zaman zaman ağlayarak rahatladığın gibi zaman zaman da gülerek ruh halini rahatlat. Bil hassa kendine güldüğünde, hayat daha eğlenceli bir yer olacaktır. Gülmeye alıştığında, hayatta gelebileceğin şeyleri daha sık karşına çıkaracaktır. Hayatı akışına bırak ve gülmek için fırsatlar yarat.

Tepkilerinde yapıcı ol

Sana birisi gelip kendisi ile ilgili önemli bir haberi paylaştığında ona aktif yapıcı bir tepki ver. Örneğin, eşin eve geldiğinde müdürünün ona çalışmalarının çok beğendiğini anlatıyorsa ve sen ona sadece iyi deyip geçiyorsan, bu pasif bir tepki olacaktır.

Seni sürekli benziyor ama ne zaman maaşına zam yapacak dersen, buda pasif agrasif bir tepki olacaktır. Böyle yapmak yerine anlattığı konu ile ilgilen güzel sorular sor ve başarısı için ona sevincini hissettir. Belki de küçük bir kutlama yapabilirsiniz. Böylece aktif yapıcı bir tepki vermiş olursunuz. Aktif yapıcı tepkiler sevgiyi, bağlılık hislerini ve ilişkilerini güçlendirir.

Değiştiremediğin durumları kabullen

Bazen öyle şeyler yaşarsın ki, o yaşadıklarını değiştirmek ped de mümkün olmaz. Misal çok sevdiğin bir yakınını kaybetmiş yada evin depremde yıkılmış olabilir. Böyle zamanlarda içinde bulunduğun durumu değiştiremeyeceğin için bu durumu kabullenmen daha iyi olacaktır.

Aksi halde depresyona girebilirsin. Bu dönemi daha kolay atlatabilmen için yeni bir şeyler yapmayı planlayabilirsin. Değiştirmeyeceğin şeylerin düşüncesi altında ezilmek yerine yapabileceğin şeyleri hayata geçirmen, bu sureci daha kolay atlatmanı sağlayacaktır.

Hayata devam et

Şuan belkide hayatın en kötü döneminden geçiyorsun. Kötü zamanlarda ve öfke ve kızgınlık dönemi hissetmen daha normal. Ancak bu duygular seni daima aşağı çeker. Hayata kaldığın yerden devam etmek istiyorsan öfke ve kızgınlığı kafandan atmalısın.

Şuan hissettiğin negatif düşünceler ve duygular madem zamanla yok olacaklar o zaman onları kafandan yok etmeyi öğren.

Ruhunu dinle

Hayat koşturması içinde zaman zaman sakinleşme ihtiyacı hissedersin, sakinleşmek ve ruhunu dinlemek için en iyi yöntemlerden biri meditasyondur. Meditasyon seni içsel ruhuna ve gücüne bağlayan etkili bir iletişim sürecidir. Yaşamını güzelleştirmek ve negatif duygulardan arınmak için meditasyonu mutlaka dinlemelisin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here