Zeki İnsanların En Belirgin 5 Özelliği

0
95

Zeki insanların özelliklerinden bahsedelim biraz: Sizin için zeki ama çalışmıyor denildi cevabınız evet ise muhtemelen ne kadar zeki olduğunuzu fark etmeyenlerdensiniz. Yaş veya cinsiyet fark etmeksizin zeki insanların bazı ortak özellikleri vardır. Bunu kendi kendinize fatk etmeniz zordur işte bu yüzden sizin için bilimin onayladığı bazı bilim göstergelerini araştırdık.

5. Endişe

Endişeli olmanın iyi birşey olmadığını düşünmezdiniz biliyorum. Ama araştırmalar bunun aksini gösteriyor. Dünya psikiyatri birliği tarafında kaygı bozukluğu yaşayan kişiler arasında yapılan araştırmaya göre en ağır semptonları gösteren hastalar diğerlerinden daha yüksek AQ değerlerine sahipler yani AQ seviyesi arttıkça endişe seviyeside artıyor ve bu konuda bir deney yapılıyor. Katılımcılardan bilgisayarlarda bir işlem yapması isteniyor sonra bilgisayarlar sahte virüsler yardımı ile bozuluyor, ardından bilgisayarı bozduğunu düşünen katılımcılardan acil olarak teknik servis eleman bulmaları isteniyor ve önlerine bir çok engel çıkartılıyor. Bu süreçte en endişeli katılımcıların en odak ve etkin çalışan kişiler ortaya çıkartılıyor yani bir daha ki sefere size çok endişeleniyorsun ya diyenlere çok rahat şekilde elimde değil bu yüksek zekâmın göstergesi diyebilirsiniz.

4. Okumayı Öğrenme Yaşı

2000 adet ikiz öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre, okumayı daha önce öğrenen ikizlerden aynı genlere sahip olmalarına rağmen biri diğerine göre daha yüksek AQ ya sahip. Buradan şu önermeye varabiliriz; bazı çocuklar okumayı daha erken öğreniyorlar çünkü zekiler, hayır konumuz bu değil aslında araştırmalar şunu gösteriyor. Okumayı erken öğrenmek gelişimsel bir etki yapıyor ve çocuğun zekasını geliştiriyor. Yani belkide zeki olduğunuz için okumayı erken öğrenmediniz, erken okumaya başladığınız için zekanız daha çok gelişti.

3. Solak Olmak

İlk okulda sol eli ile yazı yazan öğrencileri sağ eli ile yazı yazmaya zorlayan öğretmenler belliki hata yapmışlar. Çünkü araştırmalara göre sol elini kullanan insanlar beyinlerinin hem sağ, hem sol bölümlerini daha etkin kullanabiliyorlar. Buda solak insanların daha zeki olmasına imkan sağlıyor. Araştırmada ayrıca solak erkeklerin, solak kadınlara oranla AQ seviyelerinin daha yüksek oranda belirlenmiştir. Henüz araştırmalar devam etsede eğer solaksanız bir adım öndesiniz diyebiliriz.

2. Ertelemek

Hayatınız boyunca kaç kere yarın çalışmaya başlayacam, bilemedin pazartesi diye işlerinizi erteleyip durdunuz. Ama merak etmeyin bu zekânızın bir göstergesi, bilim insanlarına göre yüksek AQ`lu kişiler işlerini erteleme eyilimine sahipler.
Psikologlar ertelemenin kişiyi daha iyi yenilikçi yaptığını söylüyorlar. Örneğin Stev Jabs işlerini sık sık erteleyen biri idi hatta bu özelliğini stratejik olarak kullanıyordu. Yapması gerekenleri son dakika yaparak sorunlara daha yaratıcı çözümler bulabiliyordu. Bir daha ki sefere işlerinizi ertelediğinizde kendinize kızmayın. Bu yüksek AQ ya sahip beyninizin başka bir şeyle meşgul olduğunun bir göstergesidir. Ona biraz zaman verin.

1. Komik Olmak

Araştırmalar gösteriyor ki, sözel zeka ve soyut düşünme açısından yetenekli kişilerin aynı zamanda komik olmaları doğrudan bir bağlantı var. Buda ince espiriler yapan, lafı gediğine oturtan ve aynı zamanda da insanları güldüre bilen veya kısaca komik kişilerin daha zeki olduğunun gerçeğini doğruluyor. Yani espirilerinin ve şakalarının sebebi bir aklın ürünü şimdi espiri yapma sırası sizde bu maddelerden kaçı sizde mevcut yorumlarla cevap verebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here