Yeni Doğan Bebeklerle İlgili Bilinmesi Gerekenler

0
110

Yeni doğan bebek dönemi, bebek doğduktan 0 ile 28 günlük süreyi kapsar. Bebek bu dönemde çeşitli enfeksiyonların tehdidine açıktır. Çünkü henüz göbek bağının düşmesi birkaç gün alabilir. Göbek bağının korunması ve kanamamasına dikkat edilmesi gerekir. Bebeğin beslenmesi bu dönemde çok önemlidir. Çünkü bağışıklık sistemi çok güçlü değildir ve çeşitli mikroplara karşı savunmasızdır. Bebeğin anne sütüyle beslenmesi çok önemlidir. Çünkü anne sütü bebeğe doğduğu anda gerekli olan bağışıklık sistemi elemanlarını, vitaminler, yağları ve proteinleri sağlayacaktır. Bebeğe su içirilmesine gerek yoktur. Anne sütünü yeterince alan bir bebeğin gerekli suyu da süt yoluyla alabildiği bilinmelidir.

Bebek başka ek gıda ile beslenmesine gerek yoktur. Hazır şekerli gıdalar verilmemelidir. Bebeğin sindirim sistemi çok iyi gelişmemiş olduğundan dolayı da yemeklerden bir süre sonra gazının çıkarılması gerekir. Bebek soğuk hava akımına maruz kalmaktan korunmalıdır. Üşütüp hasta olursa iyileşmesi zor olur. Bilinmesi gereken şeylerden biri de kalça çıkığının kontrolünün yapılmasıdır. Eğer kalça oynatılınca kırt sesi geliyorsa, bacak pilleri eşit düzeyde durmuyorsa, bacakların bir tanesi diğerinden daha kısa gözüküyorsa bebekte kalça çıkığı olabilir. Hemen doktora başvurulmalıdır.

Yeni doğan bebeğin bu dönemde testis kontrolleri yapılmalıdır. Çünkü bazen erkek bebekte testisler er bezlerine inmezler ve kasıkta kalırlar. Anne ya da babanın testisleri küçük bilyeler halinde hissetmesi, eğer hissetmiyorsa hekime başvurması gerekir. Bebek doğduktan birkaç gün sonra sağlık ocaklarına götürülerek fenilketonüri testinin yapılması gerekmektedir. Bu test her ne kadar bebek doğduktan sonra yapılsa da sağlık ocaklarında da yapılmaktadır. Bu test bebeğin kanında onun için gerekli bir proteinin varlığını araştırır. Bu protein yoksa ve tespit edilmezse bebekte zeka geriline varacak sonuçlar doğabilir. Bebeğin altının değiştirilirken ıslak pamuk ya da peçete kullanılmalıdır. Hazır ıslak mendiller kimyasal içerikleri dolayısıyla kesinlikle tavsiye edilmezler. Onun yerine bebeği pişik yapmayacak daha doğal olan yöntem kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here