Yeni Başlayanlar İçin Makyaj

0
202

Yeni başlayanlar için makyaj makaleme hoşgeldiniz. Bu makalede son derece temel malzemelerle gün içerisinde rahatça kullanabileceğiniz bu makyajı anlatacağım. Makyaj nasıl yapılır? Makyaj öncesi cildinizi nasıl hazırlamanız gerektiğinden bahsedelim.

  • Makyaj öncesi cilt temizleme.
  • Fondöten nasıl seçilir.
  • Fondöten rengi nasıl seçilir.
  • Fondöten uygulaması nasıl yapılır.
  • Göz makyajı nasıl yapılır?
  • Kaş şekillendirme.
  • Allık nasıl kullanılır?
  • Ruj nasıl kullanılır?

Gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Makyaj öncesi cilt temizleme

Öncelikle cildinizin temizlenmiş, toniklenmiş ve cilt tipinize uygun nemlendirici ile nemlendirilmiş olması gerekir. Göz çevresi ve dudaklarınızı da tabii ki unutmayın. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra sıra geldi fondöten seçimine.

Fondöten nasıl seçilir

Eğer ilk kez fondöten alacaksanız ilk yapmanız gereken öncelikle cilt tipinizi analiz etmek olacak. Eğer yağlı ve karma bir cildiniz var ise daha çok içerisinde pudra barındıran fondotenleri tercih etmenizi öneririm.

Kuru bir cildiniz varsa da daha çok nemlendirici özelliği olan bir fondöten seçebilirsiniz. Ama unutmamak gerekir ki fondötenler cildinizi nemlendirme görevini üstlenecek malzemeler değillerdir.

Eğer cildiniz çok kuruysa fondöten öncesinden mutlaka yoğun bir nemlendirici krem cildinize uygulamalısınız.

Fondöten rengi nasıl seçilir

Fondöten rengi seçimine gelirsek, denemeleri yüzümüzde değil boynumuzla yüzümüz arasındaki bölgede yapmamız daha uygun olacaktır. Çünkü, bazı durumlarda yüzümüz boynumuza göre açık yada koyu olabilir.

Burada amacımız fondötenin boynumuzla aynı renk olması. Dolayısıyla uygulamaları yaparken, beğendiğimiz fondötenin renklerini parmağınız ile çizgiler halinde sürüp biraz beklediğimiz de cildimizle bütünleşen yani boynunuzda kaybolan renk bizim için doğru renk olacaktır ama benim. Her zaman fondöten alışverişinde tavsiyem fondöten alışverişi yaparken acele etmemek.

Orada sürdüğünüz renk sizin için aslında doğru gibi görünse de belki gün içinde rengi değişecek bir fondöten olabilir. O yüzden sadece nemlendiricinizi sürüp satın almak istediğiniz mağazaya gidin ve orda mümkünse o fondöteni tüm cildinize uygulayın ve bir gününüzü bu fondöten ile geçirin.

Gün içerisinde takip edin fondötenini bakalım cildiniz de bir renk değişimine uğruyor mu?, cildiniz de pul pul dökülme ya da yağlanma yapıyor mu? Tüm bunları analiz ettikten sonra satın alma kararınızı verin. Fondötenimizi seçtik uygulamaya başlıyoruz.

Fondöten uygulaması nasıl yapılır

Fondöten öncesi eğer sivilce gibi kapatmak istediğiniz bölgeler varsa bunu göz altında kullandığımız bir kapatıcıyla da yapabiliriz. Fakat burada uyarmak istediğim bir nokta var. Bu tarz kendiliğinden aplikatörlü kapatıcıları direkt olarak sivilcelerin üzerine kullanmayın.

Bu sivilcelerin yüzünüze dağılmasına neden olabilir. Kapatmadan önce elinize bir miktar alıp, parmağınızla kapatmak istediğiniz bölgeleri kapatın ve daha sonra fondöteninize geçin.

Uygulamaya başlayın

Fondöteninizin eğer dağılmasını isterseniz bir sünger veya fondöten fırçasıyla uygulama yapabilirsiniz. Azar azar alıp çok iyi karıştırmak en doğrusu. Fırçayı çok bastırmayın. Fırçayı bastırmadığımızda daha doğal bir görüntü oluşuyor.

Saç dipleri ve boynunuzu da unutmayın. Fondöteni neden uyguladığınızı tekrar bilmek de fayda var. Burada amacımız cildi kapatmak değil. ”Cildimizde ki renk eşitsizliklerini gidermek”. Eğer göz altında da renk eşitsizlikleri varsa bunlar içinde göz altı kapatıcısı kullanabiliriz. Ama ihtiyacınız yoksa kullanmakta zorunlu değilsiniz.

Göz makyajı nasıl yapılır?

Göz makyajı ile devam ediyoruz. Yeni başlayanlar için en doğru far seçimi daha açık tonlardan yana olacaktır. Eğer koyu tonda farlar sürerseniz hem gün içerisinde dağılma riski daha yüksek olacak hemde size çok taze bir görüntü vermeyecektir.

Yeni başlayanlar için en temel far seçimi bence iki tane. Bir tanesi baz. Tamamen kaş altımızdan göz kapağımıza uyguladığımız. Bir açık tonlarda baz ton ve göz kapağımıza uyguladığımız ikinci bir ton. Baz tonla başlayacak olursanız, tampon hareketlerle kaş altımıza kadar ki bölümü göz makyajına hazırlıyoruz.

İkinci uygulayacağınız fara geçin. Bunun içinde düz bir far fırçası kullanmalısınız. Bu tabi ki bazdan daha koyu bir ton olacak. Tampon hareketlerle katlanma bölgesine kadar uygulamaya başlayın. Farın daha doğal bir görüntü yaratması için karıştırma fırçası ile hafifçe karıştırmaya başlayın.

Maskara ile devam edin. Maskarası uygulamadan önce göz kapağınız da veya göz altınızda üründen kaynaklanan her hangi bir ıslaklık olmadığına dikkat edin yani, farınız ve kapatıcınız kurumuş olması gerekiyor maskarayı uygulamanız için. Her zaman alttan alarak sağa sola hareketlerle yukarıya doğru kaldırın kirpikleri.

Kaş şekillendirme

Kaş şekillendirmeden bahsedersek eğer ihtiyacınız varsa bu uygulamayı yapabilirsiniz. Kaş altlarınız da boşluklar varsa yek yapmanız gereken kaşlarınızın altındaki boşlukları doldurmak. Burada amacımız kaşımızı olmadığı bir şekle sokmak değil.

Sadece var olan şeklini biraz daha ortaya çıkarmak. Burada önemli olan kalemin çok sivri olmaması eğer bu uygulamayı farla da yapabilirsiniz. Sizin tercihiniz. Kalemi yan olarak kullanmak çok önemli dik bir şekilde doldurmayın hiç bir şekilde bu kaş, köklerimize de zarar verebilir.

Her zaman yan kaş şekli çizer gibi teker teker yumuşak yumuşak hateketlerle yapın.

Allık nasıl kullanılır?

Allıkla devam ediyoruz. Burda da yeni başlayanlar için, eğer cildiniz de gözenekler varsa ışıltılı allıklar seçerseniz. Görenekleriniz daha ön plana çıkacaktır. O yüzden mat allıkları tercih etmeniz sizin için daha doğru olacaktır.

Önce allığı cildimize oturtturuyoruz tampon hareketlerle, sonrada yukarı aşağı hareketlerle karıştırıyoruz.

Ruj nasıl kullanılır?

Makyajı rujunuzla tamamlayın. Önerebileceğim nokta gün içerisinde rahatlıkla tazeleyebileceğiniz açık tonlarda rujlar tercih etmeniz. Eğer duraklarınız çok kuruysa ruj öncesinde dudak nemlendiricisi de sürebilirsiniz.

Açık tonlarda çok fazla dudak kalemine gerek yok umarız yeni başlayanlar için yararlı olmuştur yorumlarınızı bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here