Yemekte Adabı Muaşeret Kuralları

0
180

Hepimiz acıkıyoruz ve yemek yiyoruz. Ama görgü kurallarına uygun bir şekilde yemek yemek en doğrusu, yemekte adabı muaşeret kuralları nedir, sofra adabı ve görgü kuralları, yemek yeme adabı tabi bir beyfendiye de böylesi yakışır. tabi nedir bu görgü kuralları hemen size yardımcı oluyum.

Öncelikle bir restoranta gittiniz diyelim tabi esnaf restorantı değil, ekmekler koca kovanın içinde durmuyorlar. Düzgün bir restorandasınız ama erkek arkadaşınızla değil, sevdiğiniz kadınla berabersiniz. Oldukça güzel bir mekandasınız, masanızda kumaş peçete bile var.

1. Sandalye

Masanıza kurulmadan önce sevgilinizin sandalyesini tutun ve o otururken sandalyeyi hafifçe masaya doğru itin ama kadını masa ile sandalye arasına sıkıştırmayın. Nazik hatkreketler güvercin adımlar lütfen.

2. Peçete

Masada peçete var dedik. Yemeğe başlamadan önce peçeteyi dizlerinizin üstüne koymalısınız. Ama dizinize battaniye serer gibi sermeyin peçeteyi tam açmayın dizinize öylece serin.

3. Yemeğe başlama

Sizin yemeğiniz gelmiş olsa bile masadaki herkezin yemeği gelmeden ve herkez yemeğe başlamadan sizde yemeğe başlamamalısınız. Birlikte yemek yediğiniz kişinin yada kişilerin yemek yeme ritmine ayak uydurmanız lazım. Ne onlardan çok yavaş nede onlardan çok hızlı ha bu arada çok açsınız ve önemli biriyle yemeğe gideceksiniz size tavsiyem oraya aç gitmemeniz oraya gitmeden ufaktan biraz atıştırın ki orda çok aç davranmayın açta kalmayın.

4. Çatal Bıçak

Hepiniz biliyorsunuzdur ama söylemeden geçemeyeceğim. Bıçak sağ elle çatal sol elle tutulur. Masada boy boy bıçak çatal varsada panik yapmaya gerek yok. Gelen yemeğe göre tek tek kullanabilirsiniz. En son tabağın kuzey yönündeki kaşık çatal ve bıçakla tatlı yenir.

5. İçecekler ve Garson Çağırma

Yemeğiniz süresince içeceğinizi istediğiniz sıklıkla içebilirsiniz ama tek seferde değil, siz kibar bir beyfendisiniz içeceğinizi yudum yudum için ayrıca yemeğinizi isterken bağırarak pardon bakarmısınız gibi çeşitli sözlerle sesinizi yükseltmeyin mimik ve yüz ifadeleri ile iletişime geçin lütfen sessizce. Garson geldiğinde sizli ve kibar cümleler kullanın ayrıca teşekkür ederim ve lütfeni asla ihmal etmeyin. Bu restoranlarda da geçerli, hayatınızın tüm alanında da geçerli arkadaşlar lütfen, rica ederim ve teşekkür ederin hiç zor değil.

6. Yemeğe Başlama

Yemeklerinizi küçük lokmalarla alın ve ağzınızı tamamen doldurmayın. Bu çok önemli kesinlikle ağzınızda yemek varken konuşmayın. Karşınızdaki o zarif kadını düşünün lütfen. Yemeğiniz bittiyse yemeğe başlamadan önce dizinizin üstüne serdiğiniz peçeteyi toplamayıp katlamadan tabağınızın kenarına birakabilirsiniz ama öyle kalkıp gitmeyin karşınızdaki hanfendi kalkalım demeden o masadan kalkıp gitmek olmaz. Hesabıda siz ödeyeceksiniz tabiki ve bahşiş bırakmadan da olmaz hesabınızın %10`u kadar bahşiş bırakmak en doğrusu ve hesabı öderken paraları masanın üstüne şaşmayın, masanın altında hesap kartına yerleştirin ve garsona taktim edin. Paralar gitti ama boğazınızdan güzel yemekler geçti fena mı oldu hem yemeğinizi sevdiğiniz kadının gözlerine bakarak yediniz. Karşınızdaki kadının gözlerindeki pırıltı sizede mutluluk getirecek ve bu yaptığınız güzellik hiç bir zaman unutulmayacak önce masanızdan sonra aranızdan kalpler fışkıracak şaka bi yana 😂 size bahsettiğim görgü kuralları çok önemli her zaman dikkate alın beyfendi olmak bunu gerektirir. Hepinize afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here