Van`da Harika Doğal Güzellikler

0
152

Van`da harika doğal güzellikler mevcut ben yazarken kendinizi orada hissedebilirsiniz. Size verebileceğim ve sizin için önemli bilgiler aşağıda mevcuttur.

Van`da doğal güzellikler.
Van`da tarihi eserler.
Van nasıl bir yer.
Van`da meşhur yemekler.
Van`da akdamar klisesinin özellikleri gibi sorularınıza aşağıda cevap bulabilirsiniz herkez için güzel seyahatler dilerin sağlıcakla kalın.

Van`da doğal güzellikler

Van`da muhteşem güzellikler

Van tarihi değerlerin yanısıra, doğal güzellikleri ile de adından fazlasıyla bahsettiren bir çekim merkezidir. Ülkemizin be dünyanın en büyük sodalı göllerinden sayılan van gölü bu bölgede bulunur. Büyüklüğünden dolayı bölge insanı göl demez deniz der. Yaklaşık olarak 3700 km`lik bir alanı kaplar, oldukçada derin bir göldür.

En derin yeri 250 metre ölçülmüştür. Denizden yüksekliği yaklaşık olarak 1650 metredir. Kıyıları son derece hareketlidir ve girintisi çıkıntısı çok fazladır bu sebeple 400 metrelik bir kıyı şeridine sahiptir. Bu kıyı şeridi boyunca birbirinden güzel koylar ve plajlar vardır.

Van gölü içerisinde 4 tane ada bulunur. Ardır adası, çarpanak adası, akdamar adası ve kuş adası dışında diğer üçünde klise kalıntıları vardır. Kuş adası adından da anlaşıldığı üzere sadece kuşların bulunduğu bir adadır. Tekne turu ile adalara çıkabilir adaları gezebilir yada kuş adasında ki kuşları fotoğraflaya bilirsiniz. Onun dışında kara yoluyla da gölün çevresini bir tam günde dolaşabilirsiniz.

 

Bu yolculuğunuz sırasında görebileceğiniz çok fazla sayıda tarihi eser mevcuttur. Van gölü dışında doğal güzellik olarak, muradiye şelalesi mutlaka görülmelidir. Van`ın muradiye ilçesinde bulunur. Muradiye ovasının yakınlarında bulunur. Şehir merkezinden 90 km mesafesindedir.

Van golünü besleyen en önemli akarsu ”bende mahir çayır” üzerinde yer alır. Elbette ki bahar aylarında su en yüksek seviyesinde iken en iyi fotoğrafları çekebilirsiniz. Ama yaz boyuca suyu asla kurumaz belli bir seviyenin altına düşmez. Her ziyaretinizde size güzelliklerini sunar.

Van`a gelmişken dünyaca ünlü van kedilerinide görmemek olmaz. Kendinize biraz mutka vakit ayırın ve Van 100`üncü yıl kampüsün içerisinde yer alan van gölü kedileri koruma ve üretme çiftliğinide ziyaret edin bu şirin dostlarımızı da yerinde görün derim.

Van nasıl bir yer

Van ülkemizin en doğu kısmında bulunur ağrı, bitlis, siyirt, şırnak, hakkari ve iran ile çevrilidir. Denizden yüksekliği yaklaşık 1700 metre yüksekliktedir. Van gölünün tam kıyısında bulunur. Bulunduğu konum itibari ile çok sert kış koşullarına sahiptir.

Kış ayları uzun sert ve kar yağışlı geçer. İl içerisinde ki bazı yerlere metrelerce kar yağar. İl merkezi ile bazı köylerin ve ilçelerin zaman zaman oldukça uzun süreler kapalı kalabilir bu sebeple Van`a ve Van bölgesine kışın kışın gitmek pek uygun değildir. Yaz ayları çok sıcak değildir çünkü, yüksek bir bölgedir. 30 dereceyi nadiren geçer. Van`da yaz ayı sıcağı bu sebeple yaz boyunca Van`a gidebilirsiniz.

Van`ın bulunduğu yer volkanik bir bölgedir. Van ilinde ve çevresinde ülkemizin en yüksek dağları bulunur, en yüksek volkanları bulunur. Volkanizim etkisi ile şekillenmiş bir bölgedir. Doğası çok heyecan vericidir. Her ne kadar Van da olmasa da ülkeminiz en yüksek dağı da bölgeye çok yakındır.

Van ili içerisinde gene ülkemizin yüksek dağlarından tendürek dağı bulunur. Van`da olmamakla birlikte van şehir merkezinden de görülen süphan dağı ve nemrut volkan dağı bölgenin yüksek dağındandır. Onun dışında ilin güneyin de ”ihtiyar şarap dağları” şehrin hemen sırtına dayadığı ”erek dağı” ve 3000 metrenin üzerinde ki pek çok başka dağ bölgenin pek çok etkileyici ve yüksek görünmesini sağlar.

Tarih olarak bakıldığında MÖ. 2000 yılda Van gölü havzasında, Van gölü çevresinde ”Hititlilerle” çağdaş olarak ”Huriler” bulunurdu. Hurilerden sonra bölgede ”Urartular” hakim oldular. MÖ. 9`uncu yy`dan 7`inci yy. Kakar 200 yıldan fazla bir süre boyunca ”Urartular van gölü ve çevresinde oldukça büyük bir medeniyet uygarlık kurdular Van şehride ”Turba” adı ile ”Urartuların” başkenti idi. Saten bugün Van`a gittiğiniz de, ziyaret edeceğiniz noktalardan büyük bir kısmı ”Urartu” tarihinin eseridir. Gerek ”Çavuş tepe” gerek şehir merkezinde ki ”Tuşpa, yonca tepesi yada anzaf kalesi” hepsi Urartuların önemli şehirleri idi.

Van`da tarihi eserler

Van`da gezecek çok yer bulunur yani bir turistin ilgisini çekecek gittiğinde keyif alacağı çok yer vardır. Bu tarihi eserlerin neredeyse tamamı ya Urartular yada Osmanlı döneminden kalmadır. Şehrin en merkezi noktasında ”Tuşpa kalesi” bulunur, Van kalesi diyede bilinir. Urartuların baş kenti idi Van ”tuşpa kalesi” de Urartuların yaşadığı saraydı.

Gölün hemen kıyısında şehrin merkezine yaklaşık olarak 1.5 km. Mesafede meekezden dolmuşlarla da gidilebilecek kadar da yakın bir yerdedir. Tuşpa dışında elbette ki ”çavuş tepe” vardır. Çavuş tepe Van şehir merkezine yaklaşık olarak 35 km mesafe de ”Gür pınar ovasının ortasında yer alır. Sarduri tarafından yaptırılmıştır.

Son derece büyük depolara çok güzel bir saraya sahiptir. Çavuş tepeyide mutlaka görmeniz gerekir. Gene Çavuş tepe yolundan Hakkari tarafına devam ettiğiniz de önünüze ”Güzel su” beldesinde, kasabasında Hoşaf kalesi çıkar. Hoşaf kalesi uzun yıllardır restorasyonda bu sebeple kalenin tamamı gezilemiyor ama yinede yolunuz düştüğünde hoşafa kadar mutlaka gidin. Sadece kaleyi dışarıdan görmek bile kalenin burçlarını, surlarını buraya kadar iyiki geldim dedirtecektir.

Van kalesinin hemen debinde eski Van şehri harabeleri vardır. Van şehri 1915 yılına kadar kalenin hemen dibinde yer alıyordu. Ancak 1`inci dünya savaşında şehir o kadar büyük hasar gördü ki, bir anda harabeye döndü bu sebeple savaştan sonra bu harabeyi yeniden canlandırmadılar ve şehri bu günkü duruma tekrardan kurdular ve eski van şehri kısa sürede tamamen harabeye döndü.

Bugün o eski Van harabeleri içerisinde Ulu Cami kalıntılarını görebilirsiniz. Mimar Sinanın eseri olan ”Hüşref paşa camini ziyaret edebilirsiniz yada bir kaç tane klise harabesi görebilirsiniz. Bütün bu tarihi yapılardan başka şehir merkezinde ki Van müzesini de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Mütevazi bir müze olmakla beraber 1998 yılında Hakkari de yapılan kazılarda bulunan 13 adet ”sitel” sergilenmektedir. ”Hakkari sitelleri” diye bilinen bu siteller türünün tek örneklerindendir. Sadece bu sitelleri görmek için bile Van`a gitmeye değer diyorum.

Van`da akdamar kilisenin özelikleri

Akdamar adası kilisesi yani kendi ismi ile surpaç kilisesi Ermeni Vaspurakan kıralı, Kral 1`inci gagik tarafından 10`uncu yy. Keşiş mimar manuele yapılmıştır. Kıral gagik`in bu ada da bir sarayı bulunmaktaydı. Bu kiliseyi sarayın hemen yanına inşa ettirdi. Aslında mimari olarak çok etkileyici değildir. Kendi döneminde yapılmış olan kılasik ermeni ortaçağ mimarisinin bütün özelliklerini taşır.

Ancak bu kiliseyi benzerlerinden üstün kılan, dünyada eşsiz kılan özelliği; dış cephesinde ki, dış yüzeyinde ki taş kabartma süslemeleridir. İncilden ve tevrattan alınan pek çok kutsaldan resmedildiği ”Surp harç kilisesi’‘ adeta bir sanat kataloğu görünümündedir. Kilisenin içi son derece sıradandır.

İçine girdiğinizde daha evvelde pek çok kilisede örneğini gördüğünüz klasikleri göreceksiniz. Akdamar kilisesi dışardan gezilir. Kilisenin yüzeyini dışardan saran bir kuşak vardır. En üst sıra süslemedir saten kiliseyi görür görmez kiliseyi çeker. Üzüm yaprakları ve üzüm salkımları arasında çeşitli insan ve hayvan kompozisyonları vardır.

İşte arka cephede ademin tam üstüne gelen yerde bu süsleme kuşağında bağdaş kurmuş doğulu tarzı oturan bir kişi vardır. Saat yönünde dolaşmaya devam ettiğinizde çan kulesinin bulunduğu doğu cephesine geliriz. Oradaki en büyük süsleme ise dev Golyata karşı sapanı ile mücadele eden çoban delikanlı davutun kabarmasıdır hem golyat hem davut etkileyici olarak ayrıntılı şekilde işlenmiştir.

Gene aynı cephede çan kulesinin diğer tarafında Hz. İbrahim oğlunu kurban etme sahnesi ve yunus peygamberin denizden atılması ve balık tarafından yutulma sahnesini görürüz. Bütün bunları gördükten sonra artık dilerseniz iç kısma girebilirsiniz ama yazdığım gibi iç kısımda görecekleriniz, dışarda göreneklerinizin yanında hiç birşeydir diyorum ve sizlere iyi eğlenceler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here