Türkiye’nin En Zengin 10 Kişisi

0
65

Ünlü iş dünyası dergisi Forbes 2018 yılındaki Türkiye’nin en zenginleri listesini açıkladı. Listede bir çok tanıdık isim var. Bu isimler kimlermiş gelin beraber bakalım. 10 numaradan başlayarak, en zengin kişiye doğru geri sayıyoruz.

10. Osman Kibar

Osman kibar, biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu ve ceo’sudur. Serveti 2 milyar dolar değerinde. Kendisi İzmir doğumlu ve Robert Koleji mezunu. 2008’de kurduğu Samumed şirketi kelliği önleyecek ve beyazlayan saçları eski rengi döndürecek ilaçlar üzerine çalışıyor.

9. Filiz Şahenk

Doğuş Holding’in kurucusu 2001 yılında ölen Ayhan şahenk’in kızıdır. Serveti 2,3 milyar dolardır. Doğuş Holding 1951 yılında Türkiye’de kurulan şirket grubudur ve bünyesinde Garanti Bankası, NTV ve Star Tv gibi büyük şirketleri barındırır.

8. Suna Kıraç

Vehbi Koç’un kızı ve Koç Holding yönetim kurulu başkan vekilidir. Serveti 2.4 milyar dolar değerinde. Ancak maalesef kendisi als hastalığı ile mücadele edebiliyor ve çevresiyle sadece gözleri ile konuşabiliyor.

7. Ferit Şahenk

2,5 milyar dolar serveti ile Türkiye’nin en zengin iş adamlarından biridir. Doğuş Holding’in ve Garanti bankası’nın yönetim kurulu başkanıdır. Ayrıca Doğuş Grup, Audi, Volkswagen ve Lamborghni gibi araba markalarının da temsilciliğini yapıyor.

6. Rahmi Koç

Hepimizin tanıdığı Rahmi koç, 2,6 milyar dolarlık servete sahip. Kendisi artık aktif olarak iş hayatında değil ancak uzun süre yönettiği Koç Holding’in şu an yönetim kurulu onursal başkanı sayılıyor. Koç Holding bünyesinde Arçelik, beko, Aygaz ve Yapı Kredi Bankası gibi şirketleri bulunduruyor.

5. Şarık Tara

İnşaat yüksek mühendisi olan şarık Tara’nın serveti 2,7 milyar dolardır. Tara Holding Fahri başkanlığını yapmaktadır. Holding’in bünyesinde Enka İnşaat ve Enka Grubu şirketleri yer almaktadır.

4. Semahat Arsel

Listenin 8 numarasındaki Suna Kıraç’ın ablası, Vehbi Koç’un en büyük kızıdır. Aynı zamanda Koç Holding yönetim urulu üyesidir. Serveti ise 2,8 milyar dolar değerindedir.

3. Hüsnü Özyeğin

Fiba Holding’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Serveti 2,9 milyar dolar değerindedir. Sahibi olduğu holding bünyesinde Marks Spencer ve 2006 yılında Yunanistan’a satılan Finansbank gibi şirketleri bulundurmuştur.

2. Erman Ilıcak

Türk iş adamı, yatırımcı ve rönesans Holding Başkanıdır. Serveti 4,1 milyar dolar değerindedir. Ted Ankara kolejinde okumuş ve ODTü İnşaat bölümünden mezun olmuştur. 1993 yılında kurduğu Rönesans Holding şu an Türkiye’nin inşaat şirketlerinden biridir.

1. Murat Ülker

Türk sanayici ve iş adamıdır 4,4 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin insanıdır. Murat Ülker aynı zamanda Yıldız Holding’in yönetim kurulu başkanıdır. Holdingin sahip olduğu markalar arasında Ülker, Superfresh ve Aytaç et bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here