Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalı ?

0
88

Tüp bebek tedavisi ihtimaller üzerine kurulu bir sistem işleyişinden ileri gelir. Bu sistemin ana kahramanı ise beslenme, spor gibi disiplinlerle baş eden anne adayıdır. Spor gerek hamilelik öncesinde gerekse hamilelik sırasında çok büyük önem taşıyor olsa dahi beslenmenin yeri özellikle tüp bebek sürecinde ayrıdır. Çünkü anne adayının vücudunu dinç tutması sağlıklı ve “iyi” beslenmeye bağlıdır. Her insan günlük 74 çeşit besin ögesine ihtiyaç duysa da anne adayları için bu besin ögeleri normal durumlardan daha elzemdir. Bunun yanında tüp bebek tedavisinde fazla kilo her zaman olasılıkları düşüren bir durumdur. Bundan dolayı tüp bebek tedavisi görecek ve görmekte olan anne adaylarının sağlıklı ve uygun kiloda olması tedaviyi başarılı yönde ilerletecektir.

Esasen tüp bebek tedavisinde beslenme çok büyük önem taşısa da tüp bebek tedavisine bire bir denilebilecek spesifik bir besin bulunmamakla beraber alınan besin ögeleri ve düzenli beslenmeyle tüp bebek tedavisinin başarılı olma olasılığı arttırılmış olur. Bu besin ögeleri üreme organları ve hormonlar üzerinde olumlu etkileri bulunan gruplardır. Peki, tüp bebek tedavisinde beslenme nasıl olmalıdır? Tüp bebek tedavisinde başarı ihtimalini en çok düşüren beslenme hatası fazla yağlı besin tüketmektir. Esansiyel yağ asitleri tedavide ne kadar önem taşısa da margarin, tereyağı, ayçiçeği yağı gibi yağları fazlaca tüketmek yumurtalıkların etrafını yağ duvarıyla öreceği için tedavinin başarılı olma olasılığını minimuma indirecektir.

Zeytinyağı, fındık yağı, avokado yağı gibi esansiyel yağ asitleri açısından zengin olan yağları eser miktarda tüketmek gerekmektedir. Bunun yanında anne adaylarının en fazla dikkat etmesi gereken diğer bir konuda “fast food” tarzı tüketim alışkanlığından uzak durmaktır. Çünkü bu tür besinler basit şekerleri fazlasıyla içerdiği için kolay ve hızlı kilo almaya sebep olur. Ayrıca çay ve kahve gibi yoğun kafein içeriklerine sahip içeceklerde tedaviyi sekteye uğratır. Dolayısıyla bu tür besinlerin tüketimi minimuma indirilmelidir. Cinsiyet hormonlarının yapısına katılan A ve D vitaminlerini dışarıdan alarak bu hormonların yapısını desteklemek tedavinin başarılı olması için son derece önemlidir. Bunun yanında günlük C vitamini tüketmek hamilelik sırasında vücudu dinç tutarak tedavinin başarıya ulaşmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla içeriğinde A, C ve D vitaminleri bulunan besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here