Tırnak Mantarı Nasıl Geçer ?

0
80

Tırnak mantarları da diğer mantardan oluşan hastalıklar gibi iyileşmesi zor olan bir hastalıktır. Genellikle ayaklarda hijyen eksikliği, ayak parmaklarını sıkan ayakkabıların giyilmesi, uzun süre nemli kalması, başkalarını ayakkabı ve çorapları gibi kişisel ürünlerinin giyilmesi denilebilir. Tırnak mantarları genellikle ayak tırnakları olmak üzere el tırnaklarında da görülmektedir. Öncelikle bir şekilde tırnak mantarından muzdarip iseniz öncelikle doktora danışılmalıdır. Bunu haricinde özellikle çalışan insanların ayaklarını her gün sabunlu su ile yıkayıp güzelce parmak aralarını bile kurulaması gerekir. Çünkü tırnak mantarı ayağın diğer yerlerine de sıçrayabilir. Kötü bir görüntüye neden olduğu için iyi bir görünüm için pedikür yaptırabilirsiniz. her gün çorap değişikliğine gidilmesi, ayakların havalandırılması oldukça önemlidir.

Doğal yöntemler ile ayak mantarının geçmesi ya da etkisinin azalması için anısafa adı verilen portakal nergisi çiçeğinin kaynatıldıktan sonra ayakların bu ılınmış suda bekletilmesi ve daha sonra da iyice kurulanması fayda verecektir. Bunun için iki su bardağı su ile iki tutam aynısafa bitkisi 5 dakika kaynatılır ılıklaşması beklenir. Bu bitki antifungal ve mikrop öldürücüdür. Sıcak suyun içine bir miktar sirke kattıktan sonra, geniş bir kaba koyun ve ılık suda en az 20 dakika kadar bekletin. Bu şekilde sirkenin oradaki bakterilerin yayılmasını da engellemiş olursunuz. Daha sonra ayağınızı iyice kurulayın. Limonu ikiye bölerek bir miktar karbonatı limonun üzerinde gezdirin ve peçete ya da bez yardımıyla limonlu karbonatı mantarlaşmış tırnakların üzerinde iyice gezdirin. 20-30 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayıp kurulayın.

Ayak temizliği sırasında doğal yöntemleri kullanmanız gerektiği gibi, antibakteriyel sabun ve sular da kullanabilirsiniz. Özellikle işten geldikten sonra tırnak bölgenizi tuzlu su içinde tuttuktan sonra temizliğini yaparsanız, mikrop yayma ve tırnak mantarının da yayılma ihtimalini azaltmış olursunuz. Ayakkabılarınızı daha geniş ve hava alır şekilde tercih edin. Hava geçirmeyen ayakkabı kullanmayın. Sabahları evden çıkarken çok ufak limon parçalarını tırnaklarınız üzerinde peçete ya da yara bandı yardımıyla sabit tutarak çoraplarınızı giyebilirsiniz. Gün içinde bu limonları çıkartır ve tırnaklarınızı mikrop üremesinden kurtarmış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here