Tırnak Batması Nasıl İyileşir?

0
98

Tırnak batması, canım keskin tarafını parmağın sonundaki veya etle birleştiği yerdeki deriye gömülmesi ile oluşan çok acı veren bir durumdur. Acı ve iltihaplanma tırnak kıvrımının deriye baskı bölgede oluşmaktadır. Eğer iltihaplanmış tırnak batması tedavi edilmezse durum daha da ilerler ve cerrahi bir müdahale gerektirebilir. Tırnak kemiği de iltihaplandırabilir ve enfeksiyon kapabilir. Tırnak batması bebeklerde ve çocuklarda daha az görülen, yetişkin ve gençlerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır.

 

Tırnak batmasının en erken safhalarında insanız evde uygulayacağınız basit yöntemlerle cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileşebilir ve enfeksiyonu önleyebilirsiniz. İlk olarak ayağınızı sıcak suda günde 4 kez bekletebilirsiniz. Ayağınızı beklettiğiniz suya sabun, tuz ve antibakteriyel ilaçlar eklemenize hiç gerek yok. İltihaplanmış bölge ile beraber ayağınızı günde iki kez sabunlu suyla yıkayabilirsiniz. Ancak günün geri kalan döneminde ayağınızın temiz ve kuru olmasına özen göstermelisiniz. Tırnak batması geçene kadar yüksek topuklu ayakkabılar veya dar kalıplı sık ayakkabıları giymemeye özen gösterin. Daha rahat ve ayağınızın hava alacağı ayakkabılar giymeyi tercih etmelisiniz. Bölgenin acımasını önlemek için ağrı kesici kullanabilirsiniz.

 

Bir diğer nokta ise veriyor batmakta olan tırnağın köşesini kaldırmaya çalışın. Bu noktada tüm affederim arasına bir parça pamuk koyarak, ayağınızı sıcak suda beklettikten sonra bu pamuğu biraz daha ileriye için ve pamuğu her gün değiştirmeye çalışın. Ayağınızda 7-15 gün içerisinde tırnağınız büyüdüğü için bakma problemi geçecektir. Bu müdahalelere rağmen ayağınız geçmiyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Uzman doktor öncelikle tetanoz aşımızı kontrol edecektir ve 5 yılı aşkın süredir aşı olmuyorsanız bu aşıyı yenilenecektir. Öncelikli ayağımızdaki iltihaplanmanın kemiğe dayanıp dayanmadığını görmek için röntgen çekilecektir. Birkaç operasyondan sonra tırnağınızdaki bazı hücreleri doktor kimyasal ilaçlar yardımıyla öldürebilir. Bu operasyon düzenli olarak yapılır ve tırnağındaki yara kontrol edilir ayrıca pansuman yapılır. Ayağımızdaki iltihabın kuruması için antibiyotik kullandırılır. Tedavi edildikten sonra tırnaklarınızı düz bir şekilde kesmelisiniz. Yani tırnak ucu kısa olmamalıdır,bu sayede tırnağın kenarına bakmasını ve gömülmesini önleyecektir. Yeni tırnak ise 12 aya yakın bir sürede çıkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here