Tembellikten Kurtulmanın Basit Yolu – Disiplinli Olmak

0
59

Tembellikten Kurtulmanın Yolu Kesin Ama Bunu Uygularsan!

Hani daha fazla spor yapacaktın, hani beslenmene dikkat edecektin, hani kitap okuyacaktın. Bu böyle devam eder ve yapmak istediğin şeyleri gerçekleştirmeden hayat hızlıca ayaklarının altından kaçıp gider.

Ve senin tek yaptığın şey başka insanlara hayranlık duymaktır. Çünkü onlar senin sahip olmadığın öz disipline ve iradeye sahiptirler. Kendini kandırmaktan vazgeç sende onlar gibi olabilirsin. Sende şahane bir disipline ve iradeye sahip olabilirsin.

Nasıl mı? Gerçekten çok basit bu metodla ben disiplinimi ve irademi aşırı şekilde artırdım eğer sende bunu doğru uygularsan. Sana garanti veriyorum hedeflerine ve isteklerine çok daha kolay ulaşabilirsin.

Fakat şunu unutma kimse sana sihirli bir formül veremez. Yani emek vermeden hiç birşey elde edemezsin. O yüzden bu metodun başarılı olabilmesi için gerekli şeyleri bahane bulmadan yapman lazım.

Disiplinli Olmak

Hadi şu basit metoda geçelim. Her akşam yatmaya gitmeden önce ertesi gün halletmek istediğin 4 şeyi yaz. Ve onlar hallettikten sonra üstünü çizerek işaretle onları aynı gün yapıp bitirmelisin. Yani estesi akşam bu dört şeyin hepsinin üstü çizili olması lazım.

Sana tavsiyem onları yazman ve duvara asman onu koyabileceğin yere koyman önemli. Fakat ilk hafta bu listeye sadece saten hergün yaptığın şeyleri yazıyorsun. Örneğin; duş yapacam, kahvaltı yapacam, gömleğimi ütüleyecem, sakal tıraşı olacam gibi.

Bu yazdığının şeylerinin sırası ve onları gün içinde ne zaman yaptığın önemli değil, önemli olan onları ertesi gün yeni liste yapana kadar halletmiş olman. Şimdi kendine şu soruyu sorabilirsin. Bunları saten yapıyorum bu bana ne kazandırır ki? Bu sorunun cevabını birazdan vereceğim.

Bugün arkadaşlarla kafaları çekecez veya bugün spor yapmayacam gibi şeyler yazarak kendini kandırma, sana yararı olan ve senin ilerlemeni sağlayan şeyleri listeye yazman önemli. İlk hafta hergün aynı şeyleri yazmamaya dikkat et. Değişik şeyler bulmaya çalış.

Gelelim ikinci haftaya, bu sefer listeye senin disiplinli olmanı sağlayacak ve normal de yapmadığın iki tane şey yazıyorsun yani olayı zorlaştırıyorsun. Örneğin; dişlerimi fırçalayacağım, duş yapacağım bunlar normalde yaptığın şeyler şimdi yapmak istediğin ama yapmamak için hep bahane bulduğun iki şeyi yazıyorsun.

45 dakika kitap okuyacağım, 200 tane mekik çekeceğim gibi ikinci hafta sana bu tür şeyleri yapmak daha kolay gelecek. Çünkü ilk hafta beyninin listede olan şeyleri yapmaya programladın. Onları yapmak sana normalinden daha kolay gelecek ve daha fazla motivasyonun olacak.

Üçüncü hafta olayı daha da geliştirip listeye sadece normalde yapmadığın seni kişisel veya maddi gelişimine katkısı olan şeyler yaz. Bunlara yavaştan başlayabilirsin. Süreli ve miktarları az tutabilirsin. Mesela mesleğin ile ilgili iki tane youtube videosu izleyecem, 30 dakika koşacam, yarım saat kitap okuyacam, saat 6`da akşam yemeği yiyeceğim.

İlk iki hafta önemli ondan sonra olayı istediğin gibi artırabilirsin. 4 yerine 5 şey yazabilirsin. Zorlukları kendine göre ayarlayabilirsin. Fakat yazdığın şeyleri mubakkak o gün yapmalısın ve bunları yazarken genel şeyleri yazmak yerine tam olarak yapmak istediğin şeyleri yazman önemli.

Örneğin, 30 dakika spor yapacağım yerine, 30 dakika koşacağım yada kitap okuyacağım yerine 50 sayfa kitap okuyacağım diye yazmanı tavsiye ederim. Eğer bu metodu gerçekten samimi şekilde uygularsan disiplinli ve iradeli olmanın sana çok kolay gelmeye başladığının farkına varacaksın.

Hadi hayatını değiştirmenin zamanı geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here