Sinop Cezaevi

0
101

Sinop Cezaevi hakkında bilmeniz gereken çok farklı bir tarihi açısından önemini ve şimdiler de Sinop Cezaevi ne olarak kullanılıyor Sinop için önemi nedir, Sinop nasıl bir şehirdir gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Sinop cezaevi nasıl bir yerdir?

Kurşun ata ata biter, yollar gide gide biter, ceza yata yata biter aldırma gönül aldırma Sabahattin Ali bu güzel dizeleri aldırma gönül şiirini Sinop ceza evinde yazmıştır. Sabahattin Ali bir dönem Sinop ceza evinde hükümlü olarak yatmıştır. Sinop tarihi ceza evi Türkiye tarihi açısından çok önemli bir yere sahiptir. 1999’a kadar faaliyet gösteren bir ceza evidir, içinde Eşber Yağmurdereli, Sabahattin Ali Türkiye’nin özellikle geçmişine sahip olan Refik Halit Karay, Mustafa Suphi gibi isimlerin hükümlü olarak yattıkları bir kısmının da kalebent olarak şehrin içinde yaşadıkları bir yerdir. kalebentlik o dönem tabi Sinop tarihi ceza evi o Sinop’un merkezini ana karadan ayıran çok ince bir boğaz üzerindedir ve bu bazı mahkumların içer de kalebent olarak yaşaması yani ana karayla bağlantısı olmadan çok ufak kısıtlı bir coğrafya da serbest olarak yaşamasına izin verilmiştir. Özellikle bu 1923 olaylarında İttihat ve Terakki tarafından vatan hainliği ile suçlanılan yaklaşık 200’e yakın mahkum Sinop’a sürgüne gönderilmiştir.

Bunların içinde gazeteciler, yazarlar, sanatçılar bulunmaktadır, devlet adamları bulunmaktadır ve bu 200 kişinin orada yaşadıkları daha sonra bir şekilde Türkiye’de daha çok önemli değerli bilgi hazinesi olarak paylaşılmıştır çünkü Sinop ceza evi aynı zamanda çok şiddetli çok açıkçası vahşi uygulamaların olduğu bir yer olarak da bilinir.
Zindanlarını gördüğünüz zaman zaten şuan bir müze olarak devam etmektedir, zindanlarını gördüğünüz zaman neden bahsettiğimi çok iyi anlayabilirsiniz. Karanlık hiç bir ışığın girmediği tamamen taşlardan olan içer de mahkumun yanına hiç bir şey verilmeyen intihar etmemesi için sadece yatağı olan bazen oda olmayan çok sıkıntılı yerlerdir.
Sinop ceza evi bugün bir çok film sahnesine hizmet etmektedir, bir çok prodüksyon da kullanılmaktadır. Eğer gidip görme şansınız olursa o dönemde yaşanan acıları daha sonrasında içinde yatan insanların hangi motivasyon ile o eserleri ürettiklerini anlamanız mümkün olacaktır.

Sinop nasıl bir şehirdir?

Kastamonu ile Samsun arasında yer alan genellikle düzlük coğrafyaya sahip bir şehrimizdir ufak şehirlerimizden olarak görülebilir, 202 bin nüfusu vardır, merkezinde 40 bin kişinin yaşadığı merkez olarak da tabir edilen yer bu meşhur yarım adasıdır zaten orada da saten yaklaşık 30-40 bin kişinin yaşadığı bir yerdir, Sinop özellikle ılıman iklimi ile dikkat çeker, kışın ve bahar aylarında kapalı bir havası vardır biraz bunaltıcı bir havası vardır fakat yazın sıcaklar çok makul seviyede olduğu için özellikle orta Anadolu’dan Ankara tarafından çok miktarda insanın tatil yöresi olarak tercih ettiği noktalardan bir tanesi olmuştur.
Sinop’da yazlıklar bulunmaktadır bu yazlıklar aynı Güneyde ki yazlıklar gibi insanların normal de kışın boş olduğu yaz aylarında gelip konakladığı yerlerdir aynı zamanda oteller, pansiyonlar, eğlence mekanları aynı bir yazlık kent gibi çeşitli aktivite imkanların olduğu bir kentimizdir.
Sinop çağlar boyunca bir liman kenti olma nedeni ile ve çok önemli bir liman kenti olması nedeni ile bütün Anadolu da hüküm süren medeniyetler tarafından çok yoğun kullanılmış yerdir. Pontus ardından Roma, Bizans, Osmanlı bunların hepsi için Sinop çok önemli bir liman kenti olarak görev yapmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here