Sınav Öncesi Motivasyon

0
165

Sınava gireceksin anladık. Korkuların var anladık, nedenlerin var anladık, sınav öncesi motivasyon diyorsun sınav motivasyonu ediniyim diyorsun peki öyle olsun.

Ben bir öğretmen değilim. Ben bir piskolog değilim. Ben bir öğrenci koçu değilim ama bende sınava girdim. 76 ortalama ile Türkiye 700 sırada oldum ve şuan boğaziçi üniversitesinde işletme okuyorum.

Bu sebeple sana sınav hakkında bazı şeyler verebileceğimi düşünüyorum. Sınavı kazanmak zor değil öncelikle bunu söyleyim. Kafanda büyüttüğün kadar bir zorluk yok. Sadece bazı şeyleri doğru yapman gerekiyor. Sadece biraz emek vermen gerekiyor.

Peki ben sınavı nasıl kazandım. Nasıl 76 ortalama ile ilk 1000`e girdim. Cevap basit. Çok çalışmadım ama akıllı çalıştım. Günde 10 saat çalışmadım ama günde 3 saat mantıklı çalıştım. Ve yaptığım şuydu dersten çık, eve gel, konuları tekrar et, üstüne soru çöz, yapamadığını hocaya sor, dersten çık, eve gel, konuları tekrar et, üstüne soru çöz, yapamadığını hocana sor.

Bunu istisnasız hergün yaptım. Hergün uyguladım o an motive olmasamda, o an içimden çalışmak gelmesede kendimi zorladım ve şuan boğaz içindeyim. Aynısını sende yapabilirsin, eğer ben başardıysam sen hayli hayli başarabilirsin. Sadece bu dediğim tekniği uygula ve pes etme gerisi kolay.

Sana başarımın tekniğini söyledim. Evet söylemesi kolay ama başarması zor! Ama uygulaması zor. Bunu uygulamak için ne yapmak mı gerekiyor. Öncelikle; o elindeki telefonu bırakman gerekiyor, sosyal medyadan biraz uzaklaşman gerekiyor, o sana hiç birşey katmayan bilgisayar oyunlarını bırakman gerekiyor.

Sana şunu sormak istiyorum bir hayalin var mı? Sınavı kazanmayı herşeyden fazla istiyor musun? Başarılı olmayı sosyal medyaya girip boş yapmaktan daha fazla istiyor musun. O zaman fedakarlık yapacaksın, o zaman dişini sıkacaksın, bir sene kendini zorlayacaksın ve bu sayede başarılı olacaksın.

Bu kadar teknik yeter, bu kadar sıkıcı konuşmak yeter şimdi işin motivasyon kısmına geçelim, şimdi işin gaz kısmına geçelim. Bu sınavı kazanacak potansiyel sende var, bu sınavı kazanacak güç sende var. Ama kendine inanman lazım, Ama kendine güvenmen lazım. Ben bu sınavı kazanacam demen lazım. Senden bunu demeni istiyorum, senden bunu haykırmanı istiyorum ben bu sınavı kazanacam kim ne derse desin başaracam demeni istiyorum.

Bu işi yaparsın sen bu sınavı kazanırsın haydi şimdi ders çalışmaya başla, haydi şimdi kendini zorla, haydi şimdi o telefonu bırak ve o masanın başına otur. O masanın başına otur ve kıçın nasır tutana kadar kalkma ve o masanın başına otur ve tüm soruları çözene kadar kalkma, o masaya otur ve tüm soruların ağzına sıçana kadar kalkma bunu yapabilirsin.

Sınavının adını bilmiyorum adı ne olursa olsun sen bu sınavı kazanacaksın. Adı her ne olursa olsun sen bu sınavın ağzına sıçacaksın ve tarih yazacaksın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here