Sınav Öncesi Motivasyon Sözleri

0
176

Sınavın var motivasyona da çok ihtiyacın var ve motive edilmek insanlar için çok önemli özellikle sınav öncesi motivasyon sözleri başarımız için çok çok önemli motivasyon olmazsa sınavlarda ve hayatın diğer alanlarında başarısız oluruz işte size sınav öncesi motivasyon sözleri.

Bir sınava giriyorsun ve sınavın hangisi olduğu önemli değil, ister üniversite sınavı olsun, ister kpss sınavı ister başka bir sınav üç şeyi yapman lazım.

1. Akıllı çalışmak.
2. Fedekarlık.
3. Motivasyon gerçeği.

Bu üçünü yaparsan sınavında başarılı olabilirsin. Bu üçünü yaparsan hangi sınava girersen gir başarılı olabilirsin.

Akıllı Çalışmak

Akıllı çalışmak derken neyden bahsediyoruz. Akıllı çalışmak derken, güçlü yanlarına değil güçsüz yanlarına odaklanmandan bahsediyorum. Yani sen bildiğin konu üzerinde bin soru çözsen de bir işe yaramaz, ama bilmediğin konu üzerine yüz soru çözsen sana bir soru kazandırabilir böyle bir soru bir soru ilerlemen lazım. Hepinizin düştüğü hata bu, hepinizin düştüğü hata bu!

Gidiyorsunuz 3 bin soru çözüyorsunuz, bildiğiniz konularda çözüyorsunuz sonra bakıyorsun netlerin artmamış neden artsın ki netlerin sen kendine birşey katmadın ki, bilmediğin birşeyi öğrenmedin ki, ama diyorsun ki deniz bir arkadaşım var günde 10 bin soru çözüyor. Günde 10 bin soru çözmesi önemli değil, isterse günde 1 milyon soru çözsün sen akıllı çalıştığın sürece onu geçebilirsin ve onu geçeceksin de!

2. Fedekarlık

Bu yolda başarılı olmak istiyorsan fedakarlık yapman gerekir. Uykundan fedakarlık edeceksin, arkadaşlarından fedakarlık edeceksin, eğlenceden fedakarlık edeceksin, o en sevdiğin kızdan fedakarlık edeceksin batta ve hatta gerekirse mutluluğundan bile fedakarlık edeceksin çünkü, senin bir hayalin var.

Senin bir hedefin var, sen o sınavı kazanmak istiyorsun, sen o okulu kazanmak istiyorsun eğer bunu istiyorsan fedakarlık yapman gerekecek ancak böyle başarılı olabilirsin. Onlar uyurken sen çalışacaksın, onlar eğlenirken sen çalışacaksın, onlar televizyon izlerken sen çalışacaksın, onlar yatarken sen çalışacaksın ve onlar sınavı kazanamadığında sen kazanacaksın.

3. Motivasyon Gerçeği

Motivasyon konusunda sana bir gerçeği söylemem gerekiyor. Motivasyon başarı yolunda hiçbir şeydir. Motivasyon sadece bir yakıttır seni hatekete geçirir ama devam etmek zorunda olan sensin, petal çevirmeye devam etmek zorunda olan sensin, motivasyon seni bir yere götürmez.

Motivasyon sadece yola çıkarır senin yapman gereken motive olmadığın zamanlarda çalışmak istemediğin zamanlarda çalışmaya devam etmek. İşte budur, başarının sırrı budur. Kazanan insan en çok motive olan insan değildir! Kazanan insan motive olmadığı zaman bile içinden gelmediğinde bile çalışabilen insandır.

Ama malesef sen duruma böyle bakmıyorsun. Sanıyorsun ki her saniye motive olacaksın, sanıyorsun ki her saniye içinden çalışmak gelecek! Hayır içinden çalışmak gelmeyecek hatta zamanın %90`ında içinden çalışmak gelemeyecek. Ama o masaya oturman lazım, o masaya oturman gerek.

Gerekirse götün nasır tutacak ve o masaya oturacaksın, çalışacaksın çalışamasan bile en azından otur, en azından otur orda eninde sonunda çalışma isteği gelecek, istek gelmese bile o soruları çözmen lazım yani başka yolu yok. Çok üzgünüm keşke başka yolu olsaydı sana işte şunu diyebilirdim; bu makaleleri takip et oku, sosyal medya hesaplarımı takip et %100 motive olacaksın ondan sonra haydi sınava! Hayır! Hayır! Bu kocaman bir yalan eğer bunu biri sana söylüyorsa bu tamamen yalandan ibaret!

Eğer başarılı olmak istiyorsan motive olmadığında da çalışman lazım. Eğer başarmak istiyorsan içinden gelmediğinde de çalışman lazım. Ancak böyle başarılı olabilirsin. Öbür türlü ortalama olursun sana söyleyim ortalama puan alırsın. Ama eğer! Ama eğer! İçinden gelmediği zaman çalışmaya başlarsan, içinden gelmediği halde çalışırsan ilerlemeye başlayacaksın, bilmediğin konuları çözmeye çalışırsan ilerlemeye başlayacaksın.

Bir sene televizyon izleme birşey kaybetmezsin. Bir sene arkadaşlarınla dışarı çıkma birşey kaybetmezsin! Bir sene depresyona gir birşey kaybetmezsin! Geçiyor merak etme hepimiz yaşadık onları geçiyor! Başarının önündeki tek engel sensin. Öğretmenlerin değil! Arkadaşların değil! Yeteri kadar çalışmazsan başarılı olamazsın bu kadar basit

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here