Sedef Nasıl Geçer ?

0
128

Sedef hastalığı en çok bilinen deri hastalıklarından biridir. Deride çeşitli sebeplerle oluşan kırmızı, sedef, beyazımsı renklerde döküntüler bu kronik deri hastalığından kaynaklanmaktadır. Dünyada 125 milyon kişide görülen bu hastalık hemen hemen her yaş gruplarında rastlanabilmektedir. Hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Deride bazı faktörler nedeniyle üst tabakasındaki hücreler aşırı çoğalır, deri damarları genişler. Bu durum da deride 6 kat fazla deri artışı görülmesine sebep olur ve üstte henüz olgunlaşamayan deriler pullanmaya ve kırmızılaşmaya başlar.Hastalığı tetikleyen en önemli sebep strestir. Genelde hiçbir şeyi kafasına takmayan, rahat, dertsiz insanlarda görülmezler. Aşırı ani korkmalar,mutsuzluk,gerginlik,huzursuzluk sebebiyle meydana gelebileceği gibi diş çürükleri, bademcik iltihabı, deride hasar yaratan yaralanmalar veya yanmalar, enfeksiyonlar sebebiyle de oluşabilir. Hastalık kışları yazları etkilediğinden çok daha az etkileyebilir. Çünkü kışın hava nedeniyle yaşanan deride kuruluk hastalığı daha fazla tetikleyebilir. Hastalığın görülmesinde ailedeki genler de önemli bir faktördür.

Toplumda genel olarak sedef hastalığının geçmeyeceğini düşünen bir anlayış hakimdir ama bu sadece bir endişedir.Bu durum hastalığı geçiren kişi için dibe sürükleyen, depresyona sebep olan yanlış bir düşüncedir. İyi ve devamlı bir tedaviyle elbette ki müdahale edilebilmektedir. Hastalık fark edildiğinde bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Tek ve net bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalığın derecesine ve hasta kişiye göre özel bir tedavi seçilip uygulanmaktadır. Bu noktada amaç kişiye en az yan etkiyi vererek onu tedavi etmektir. Kimi zaman bölgesel olabileceği gibi kimi zaman da vücudun tamamında görülebilir. Bölgesel olanlarının tedavisi çok daha kolaydır ve krem, ilaç gibi kolay yöntemlerle iyileştirebilir.

Vücudun tamamında görülmesi tedavi sürecini biraz daha uzatmaktadır ve ciddiyetine göre aşama aşama belirli tedaviler denenebilir. Genelde hastanede yatırılarak tedavi gören sedef hastaları ilk aşamada krem sürülerek tedavi edilir. Bir süre sonra bu tedaviden sonuç alınmazsa ultraviyole ışınlarıyla tedaviye başlanır. Yaklaşık 20 gün içinde bu tedavilerin yanıt vermesi beklenir . Eğer bu da işe yaramazsa ağızdan iğne ve serumlarla yeni bir tedavi denenir. Bu tedavilerin çoğunlukla cevap verildiği bilinmektedir. Sedef hastalığı için pek çok tedavi yöntemi vardır ve her gün yenileri keşfedilmektedir. Hastalığa yakalanan kişiler mutsuzluk yaşamamalı endişeye girmemeliler. Gerekli önlemler ve tedaviler sağlandığı sürece bu durum bir sorun haline dönüşmeyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here