Saç Uzatan Bitkisel Yağlar Nelerdir ?

0
124

Hem erkekler hem de kadınlar doğal ve sağlıklı saçlarının olmasını ister. Bitkisel yağlardan bazıları ise bu fonksiyonlara sahip yağlardır. Saçların daha hızlı uzamasını sağlayarak çok doğal ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olurlar. Bu yağlardan en çok bilineni zeytinyağıdır. Zeytinyağının saça en büyük faydası, saçı doğal bir şekilde parlatmaktır. Bunun yanında saçı uzatma fonksiyonu da vardır. Bir diğer yağ ise Hint yağıdır. Hint yağı, Hint tohumunun ezilmesi ile elde edilir. Hint tohumu hem vitamin hem de mineral bakımından saçın uzamasında etkili birçok maddeyi içermektedir.

Saçın kırılmasını önleyerek, uçlarının sağlıklı olmasını ve dolayısıyla da hızlı uzamasını sağlayan bir diğer yağ ise argan yağıdır. Argan yağı özellikle saçlara uygulanan maşa ve fön gibi ısıl işlemlerden sonra uygulanırsa, saç uçlarını ısının yaratacağı kötü etkiye karşı saçı korur. Bu da saçın yıpranmasını önler. Saç uzatan bir diğer bitkisel yağ ise sarımsak yağıdır. Sarımsak yağı saç uzamasında o kadar etkili bir yağdır ki kellik tedavisinde bile kullanılmaktadır. Sarımsağın özündeki madde, kıl köklerine direkt olarak etki etmektedir. Bunların yanı sıra jojoba yağı da saç uzamasında oldukça etkilidir. Jojoba bitkisinden elde edilen bu yağ saçlara olduğu kadar kaşlara ve kirpiklere de etki etmektedir.

Tüm bu yağlar saç diplerine ve uçlarına direkt olarak ve tek tek uygulanacağı gibi, birbirleri ile karıştırılarak ve masaj yaparak da uygulanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here