Saç Nasıl Çoğaltılır?

0
123

Saçlar dış görünüşü etkileyen ve insanlara çok farklı bir görünüm katan en önemli unsurdur. Saçlarda çevresel, genetik, yaşam tarzı ve sağlık sorunlarına bağlı olarak kadın ve erkeklerde seyrelme meydana gelir. Günde 50 ile 100 arasında saç telinin dökülmesi normal iken, normalken bu saçlar daha seyrek görülmeye başlar. Saç seyrelmesine anlamak için elinizle saçlarınızın üst kısmını zorlamadan hafifçe çekin. Eğer elinizde 15 ile 20 adetten fazla saç teli kaldıysan saç seyrelmesi yaşıyorsunuz demektir.

 

Saçlarınız genetik nedenlerle dökülüyorsa buna karşı doğal ve kozmetik ürünler kullanarak asla eski haline döndüremezsiniz. Böyle bir durumda sadece saçlarınızın daha yavaş dökülmesini ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Genetik nedenlerle dökülmeye karşı tek çare saç ekimidir. Diğer bir yanda saçlarınız hayat tarzınıza, çevre koşullarına, yetersiz beslenme ile birlikte seyrediyorsa bazı tedbirler alabilirsiniz. Bu yüzden ağır kimyasallar içeren saç bakım ve şekillendirme ürünlerini kullanmamalısınız. Bunların yerini vitamin ve mineralleri içeren ürünleri kullanabilirsiniz.

 

Doğal saç bakım maskeleri yapmak seyrelen saçlarınızın eski haline dönüşür tekrardan gürleşmesini sağlayacaktır. Seyrelen saçlara en iyi çözümlerden biri de dengeli bir beslenme programını bulmaktır. Vitamin ve mineraller saçların daha gür, sağlıklı ve parlak olması için büyük önem taşır. Tükettiğiniz gıdalar içerisine özellikle ıspanak gibi yeşil yapraklı meyveleri de ilave etmelisiniz. Marul, havuç gibi sebzeleri de bol bol tüketmeye çalışın. Bu gıdalar aynı zamanda dilimizin de güzel ve genç görünmesini sağlayacaktır. Saç derisindeki kan damarlarındaki dolaşım ve saç köklerinin sağlam olması seyrelme açısından önemlidir. Bu yüzden ara sıra saçınızdan masaj yaparak ve düzenli bir egzersiz programını takip ederek kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

 

Saçlarınızı gürleştirmek için tarçın maskesi, badem yağı maskesi, hint yağı maskesi, yumurta maskesi gibi ürünler kullanabilirsiniz. Saç şekillendirme aletleri olarak bildiğimiz aletlerin kullanımı en aza indirmelisiniz. Daha düşük sıcaklıklarda ve aşırıya kaçmadan yapmalısınız. Sarımsak saçları besleyici özelliği ile saçları daha gür bir görünüme kavuşturur. Isırgan otu da içeriğinde bulunan tedavi edici etkisiyle kırılan saçları onarır ve daha fazla saç çıkmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here