Saç Kesimi Nasıl Olmalı?

0
615

Kadınlar saç kesimlerini mutlaka kendi vücut ve yüz tipine göre seçmelidir. Saç kesimi yaparken ilk olarak yüzümüzün şeklini nasıl olduğunu belirlemek ve vücut tipimizi analiz etmek gerekmektedir. Yüzünüzün oval, kalp, elmas veya dikdörtgenimsi olduğunu belirleyerek ilk adımı atmalısınız. Vücut tipini ince, kıvrımlı, uzun, kısa veya minyon olduğuna karar verdikten sonra uygun saç modelinizi belirleyebilirsiniz. Mesela o var bir yüze hemen hemen düz veya dalgalı bütün saç modelleri yakışır. Eğer yüz şekliniz dikdörtgensel katları çene bölgesinde veya daha az çerçeve biçiminde saç kesimi tercih etmelisiniz. Eğer kare şeklinde bir yüzünüz var ise uzun, düğün veya hafif dalgalı saçlar veya klasik kısa saçlar size daha çok yakışacaktır.

Elma tipinde bir yüze sahipseniz, klasik kısa saçlar yüz hatlarınızı ve elmacık kemiklerinizi daha çok ön plana çıkarır. Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz taç bölgenize daha hacimli bırakıp geniş katlarla yüzünüzü daha uzun ve düz hatlı gösterebilirsiniz. Vücut tipiniz ince yapılı ise orta uzunlukta saçlar veya uzun bukleler size uygun olabilir. Aslında ince bir yapıya sahipseniz hemen hemen bütün saç kesimleri size yakışır. Daha kıvrımlı ve balık eti bir vücut tipiniz varsa daha ince ve katlı orta uzunlukta saçlar tercih etmelisiniz. Eğer boy uzunluğunu normal bayanlara göre daha kısa ise kısa veya orta uzunlukta saç modelleri seçmelisiniz. Mesela katlı ya da açılı kesimleri tercih edebilirsiniz. Eğer uzun bulduysanız birçok saç kesimini deneyebilirsiniz.

 

Uzun boylu bayanlara her türlü saç kesimi yakışır. Kadınlar saç kesimlerinde saçlarındaki hangi bölgede hareket istiyorlarsa o bölgeye gölge, var ve röfle çalışması yaptırabilirler. Yani iki renk saç kullanmalılar. Kısa saç kesimi genelde katsız de tekdüze bir görüntü vermektedir. Bu saç kesimi boyu daha uzun gösterir ve daha havalı bir görüntü verir. Katlı saç kesimleri uzun ve ince çene bölgesine daha da hareketlendirir. Uzun saç kesimlerini genelde daha genç kesin kullanmaktadır. Orta yaşlı bayanlar genelde kısa saçla daha hoş gözükmektedir. Belli bir yaştan sonra daha kısa kesimler tercih edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here