Saç Dökülmelerini Azaltıcı Beslenme Önerileri

0
50

Saç dökülmesi, genellikle kalıtsal nedenlerle meydana gelir. Fakat bazı durumlarda ise, yetersiz ve düzensiz beslenme nedeni ile de saç dökülmesinde artık görülüyor. Saçınız kalıtsal nedenler dolayısı ile dökülüyorsa bunu yeme içme ile azaltamazsınız ya da tam anlamı ile durduramazsınız. Fakat saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Saçlarınız durduk yere dökülmeye başlamışsa bu sorunun altında yatan başka bir hastalık olabilir. Yeşil ve büyük yapraklı bitkiler, demir bakımından da zengin olduğu için demir eksikliğine bağlı saç dökülmelerini durdurabilir. Demir eksikliği, kandaki oksijen seviyesinin düşük olmasına bağlı olarak organlara ve saç köklerine yeteri kadar oksijen taşınmamasına yol açar.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol bol meyve tüketmek gerekir. C vitamini yönünden zengin ve antioksidan değeri yüksek meyveleri düzenli olarak tükettiğiniz zaman saçlarınızdaki dökülmenin azaldığını fark edeceksiniz. Çilek, portakal, greyfurt gibi yiyecekler, saçın nem dengesinin korunmasına ve her zaman olduğundan daha parlak ve canlı görünmesine neden olur. Aynı zamanda kuruyemişler de saçınızın normal uzama süresini içinde bulundurduğu E vitamini sayesinde kısaltır. Saçın dökülmesini azalttığı gibi saçın kuruluğunun giderilmesinde ve saçın sağlıklı görünmesinde oldukça etkilidir. Özellikle de ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler saça canlılık verir. Bunun yanında balık, karides, midye gibi besleyici özelliği yönünden zengin deniz ürünleri tüketerek de saçınızın canlılığını arttırabilirsiniz. Bu ürünler, saç köklerini güçlendirirken aynı zamanda hormonları da dengelemeye yardımcı olur.

Erkek tipi saç dökülmesi ise, genellikle vücuttaki çinko eksikliğinden kaynaklanır. Fakat aşırı çinko tüketimi de saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle bu dengeyi doğru sağlamalısınız. Hayvansal gıdalarla alınan vitamin ve minerallere en iyi alternatif ise fasulyedir. Fasulyenin içinde bulunan vitamin ve mineraller, saç köklerinin güçlenmesine ve saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Sağlıklı saçlara kavuşmanın en önemli yolu ise düzenli ve yeterli protein almaktır. Havuç, gözlere faydalı olduğu gibi saç derisinin korunmasında da oldukça faydalıdır. Saçınızın eski canlılığına kavuşması için özellikle de bitkisel saç ürünleri kullanmaya saçınıza ısı uygulamadan önce saç koruyucu ürünler kullanmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here