Pasif Gelir Para Kazanma – Pasif Gelir İşleri

0
133

Pasif gelir para kazanma, pasif gelir işleri nedir? Bir önce ki makalem de değinmiştik. Pasif gelir nedir? Bunun tanımlamasını yapmıştık. Kısaca özetlemek gerekirse, oturduğunuz yerde hiç birşey yapmasanız dahi size gelen kazanca biz pasif gelir diyoruz.

Detaylı olarak öğrenmek isteyenler bir önceki ”Pasif gelir nedir? Nasıl para kazanılır” adlı makalemi izleyebilir. Peki pasif gelir nedir bunu öğrendik hatta bazı yöntemler yazdık ama bu yöntemler; aslında tamamını kapsamıyordu.

Pasif Gelir Para Kazanmanın Yolları Neledir

Web sitesi hazırlamak: Evet web sitesi oluşturmak gelir kaynakları arasında 1’inci sırada yer alıyor. Pasif gelir elde etmek istiyorsanız, bir web site açabilir ve reklam geliri elde edebilirsiniz.

Tabi ki reklam geliri nasıl elde ediliyor. Şu anda en popüler yöntemlerden bir tanesi ”google adsense.” Yani google adsense reklamlarını web sitenize yerleştiriyorsunuz ve tıklama başına yada görüntülenme başına reklam elde ediyorsunuz.

Dolayısıyla tıklanma ve görüntülenme; önemli olan sitemizin ne kadar ziyaret aldığı yani sitemiz güzel bir site olmalı, güzel bir içeriğe sahip olmalı ki çok ziyaretçi çeksin. Burada tavsiyem: Türkçe yapmak yerine ingilizce yapabilirsiniz, böylelikle çok daha büyük bir kitleye erişebilirsiniz.

Sürekli içerik oluşturmayan bir site oluşturmamanız gerekiyor. Çünkü sürekli olarak içerik girdiğiniz bir web sitesi aslında pasif gelir elde etmenizi sağlamaz. Aktif olarak o işin içinde olmanız gerektiği için sizin için sadece bir iş olur, pasif gelir kaynağı olmaz.

Bu yüzden mümkün olduğunca işin içinde çok fazla olmadığınız bir web sitesi oluşturup, kendi kendine gidebilen bir site ve bundan gelir elde edebilir getirirseniz çok güzel bir pasif gelir kaynağı oluştura bilirsiniz.

Kitap Yazmak ”E-Kitap”

Özellikle de e-kitap yazmak: günümüzde popüler bir şekilde ilerleyen pasif gelir kaynaklarından bir tanesi, e-kitap yazmaktır. Neden e-kitap diyorum çünkü türkçe olarak yada basılı olarak yazdığınız bir kitabın maliyeti çok yüksek olur ve satış aşaması daha maliyetli olur.

Ama e-kitap olarak yazdığınız bir kitabı dünyanın her yerinde satabilir. Çok daha az maliyette bulunabilirsiniz bu yüzden kitap yazmak çok ciddi bir gelir kaynağı, pasif gelir kaynağı neden pasif gelir. Örneğin; siz 3 ay oturdunuz bir kitap yazdınız, 3 aylık emek sonucunda o kitabı bir store mağazasına koyarsınız örnek olarak udemy, amazon üzerinden yaptığınız satışlar da ömür boyu para kazanabilirsiniz.

Tabi ki burada ki tavsiyem ne olacak. Bir daha çok kitleye erişmek için ingilizce bir kitap yazın, herkeze erişebilecek, herkezin ilgisini çekebilecek bir konuda kitap yazın. Yani ben web sitesi yapılır diye bir kitap yazsam bunu da türkçe yazsam erişebileceğim çok küçük bir kitle vardır.

Ancak ben kişisel bütçenizi yönetmenin yolları diye ingilizce bir kitap yazdığım da, çok daha geniş bir kitleye hitap edebilirim. Dolayısıyla e-kitap yazmak çok ciddi bir gelir kaynağıdır. Ama burada ki önemli olan noktalar mümkün olduğunca ingilizce yazmak ve konunun çok daha genele hitap eden bir konu seçiliyor olması.

Online Eğitimler Hazırlamak

Evet bu özellikle son yıllarda çok popüler olan bir konu bir sürü site var. İnternet üzerinde bir çok platform görebilirsiniz türkçe, ingilizce bir çok yer bulabilirsiniz. Uzman olduğunuz konu hakkında yada çok ciddi bir bilgi birikimine sahip olduğunuz konu hakkında eğitim hazırlayabilir ve bu eğitimin defalarca satılmasından pasif gelir elde edebilirsiniz.

Buda çok ciddi gelir kaynaklarından bir tanesidir. Siz bilgi sahibi olduğunuz bir konuda; örnek veriyorum, bir haftalık Süreçli bir içerik oluşturabilir bunu videolara dönüştürebilir ve her hangi platformdan bunun satışını çok fazla kitleye yaparak bir pasif gelir elde edebilirsiniz.

Yani eğitimi bir kere hazırlarsınız ve sonra ki her satıştan gelir elde ettiğiniz için bir pasif gelir oluşturmanız mümkündür. Burada da bazı tavsiyelerim olacak: oluşturduğunuz eğitimler çok daha fazla kişiyi hitap etmeli aynı e-kitap gibi ve mümkünse bu eğitimleri ingilizce oluşturarak çok daha büyük hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Satış Ortaklığı

Evet buda çok popüler konulardan bir tanesi satış ortaklığını bir çok farklı platformdan yapabilirsiniz. Web site üzerinden yapabilirsiniz, sosyal medya üzerinden yapabilirsiniz hatta bireysel olarak bile yapabilirsiniz. Dünya genelinde bir çok farklı satış ortaklığı sistemi var ”Affiliate marketing” diye geçer.

Bunları araştırabilirsiniz yani işin özü şu; siz her hangi bir ürünün satılmasına yardımcı oluyorsunuz ve o satışlardan pay alıyorsunuz.
Bununla ilgili Türkiye`de ki sistemletden bir kaç örnek verecem örneğin, ‘kupon siteleri.’ Bakın kupon sitelerine girdiğiniz de kullanıcılara bazı indirimler sunar ama aynı zaman da bir ürün sattırır, işte sattırdığı her ürün başına aslında her kupon siteleri para kazanır.

Benzer şekilde karşılaştırma siteleri de bu şekilde çalışır. Belli ürünleri karşılaştırır. En uygun yere gönderir aslında kullanıcıya da bir fayda sağlar ama aynı zamanda da satış yaptırdığı için o satış üzerinden bir pay alır. Dolayısıyla aslında bir pasif gelir kaynağıdır. Her hangi bir iş yapmadan sadece satışa aracı olarak, satış yaptırarak oturduğu yerden para kazanır.

Sizde bu yöntemle satış ortaklığı sistemi oluşturabilir yada mevcut sisteminizi, mevcut networkünüzü kullanarak satış ortaklığından pasif gelir elde edebilirsiniz.

Mobil Uygulama

Evet günümüz mobil çay ve herkezin elinde bir akıllı telefon hemen hemen mevcut dolayısıyla siz büyük bir kitleye artık mobil uygulamalarla da erişebilirsiniz. Mobil uygulama yaparak iki farklı şekilde para kazanabilirsiniz.
1. Ücretsiz bir uygulama yapar içerisinde ki reklamlar ile para kazanabilirsiniz, aynı web sitesinde olduğu gibi.
2. Ücretli bir uygulama yapar her satışından para kazanabilirsiniz. Mobil uygulama yapmak da yine pasif gelir kaynakları arasında önemli adımlardan bir tanesi.

Dijital Ürünler Satmak

Aslında bu çok çok geniş bir konu, dijital ürünler. Her hangi bir şey olabilir örneğin, siz fotoğraf çekiyor olabilirsiniz, tasarım yapıyor olabilirsiniz, kod yazıyor olabilirsiniz vb. bir çok farklı konu olabilir. Yaptığınız ürünü satabilir ve bu satışlardan para kazanabilirsiniz.

Örneğin; fotograf mı çekiyorsunuz, stok fotoğraflar oluşturun. Bunu ay stork yada şatır stork gibi platformlara yükleyin ve buradan pasif gelir elde etmeye başlayın. Yada bir tasarım mı yapıyorsunuz, kod mu yazıyorsunuz envato markete ve benzeri yerlere yükleyerek burada ki satışlar üzerinden para kazanabilirsiniz. Buda çok ciddi para kazanma yani pasif gelir elde etme yöntemlerinden bir tanesi.

Yatırım Yapmak

Yatırım yapmak aslında çok çok geniş bir konu ve bir çok farklı ürüne yatırım yapabilirsiniz. Bu altın olabilir, döviz olabilir, hisse senedi olabilir hatta kiripto paralar bile olabilir.

Bir paranız var ve bu parayı her hangi bir alana yatırarak kendinize bir pasif gelir yaratma imkânınız var. Tabi ki burada belli noktalar çok önemli, paranızı düzenli bir şekilde biriktirmeli kenara koymalı ve onu çok da kısa vadeli düşünmemelisiniz.

Özellikle hisse senedi, kripto para gibi konulara giriyorsanız bu konular riskli konulardır. Aynı zaman da para da kaybettirebilir. Ama uzun vade de baktığınız da senetlerin çoğu zaman kazandırdığını göreceksiniz.

O yüzden paranızı kenara koyup, bunu doğru yatırım aracına aktararak da pasif gelir elde edebilirsiniz.

Gayri Menkul

Aslında pasif gelir elde etmek deyince, akla gelen ilk madde bu diyebilirim. Örnek veriyorum; ev sahibi olmam, bir ev satın alırsınız ve o evin size aylık getirdiği gelir sizin için bir pasif gelir kaynağıdır. Evinizi kiraya verirsiniz ve her ay kazanırsınız.

Sadece ev mi tabi hayır. Ev olabilir, arsa olabilir, ofis, depo, büfe olabilir her hangi bir gayri-menkul satın alabilir ve bu gayri-menkul üzerinden pasif gelir elde edebilirsiniz.

Kiralanabilir Ürünler

Aynı gayri-menkul gibi, bir para yatırıyorsunuz, her hangi ürünü satın alıyorsunuz sonrasında da o üründen kira getirisi elde ediyorsunuz. Bununla ilgili bir çok farklı yöntem bulabilirsiniz bu her meslek gurubunda farklı şeyler ortaya çıkartabilir.

Ben burda çok farklı bir örnek vereceğim; son zamanlar da baya popüler oldu ama ne kadar gelir kazandırılır bunu bir araştırmak gerekiyor. Avm`lere konulan masaj koltukları evet masaj koltuğunu belli bir miktara alıyorsunuz ve kullanan kişiler 1 lira ile belli dakika kullanabiliyor.

Yani siz ilk başta bir yatırım yapıp sonrasında masrafsız düzenli bir gelir sahibi oluyorsunuz. Bu ve bunun gibi bir çok farklı ürün bulabilirsiniz. Sektöre özel ürünler bulabilirsiniz örnek olarak, bir iş makinası alıp kiraya verebilirsiniz ve bunun gibi bir çok farklı şey var. Dolayısıyla kiralanabilir her hangi bir ürün aslında çok doğru bir pasif gelir kaynağı olabilir.

İş Kurmak

Ama iş kurmak deyince aklınıza hemen bir ofis açıyım, bir sürü personel alıyım, yatırım yapıyım ve yönetmeye başlayım gibi düsünmeyin. Çünkü bu pasif gelir kaynağı olmuyor. Aktif bir şekilde işin içinde olduğunuz için, aslında bir aktif gelir kaynağı oluyor, yani siz çalışıyorsunuz. Bir iş kurabilirsiniz evet bu doğru ancak pasif gelir kazanılabilecek bir iş kurmanız oldukça önemli bu nasıl olabilir.

Örnek veriyorum; her hangi bir şirketin franchisingini aldınız. Mesela bir çiğköfte dükkanı açıp bir personel yerleştirdiniz ve siz olmadan da hergün orası düzenli bir para kazanıyor. Bu ve buna benzer işler kurarak, siz işin içinde olmadan da para kazanabilir bir hale getirebiliyorsanız buda çok güzel bir pasif gelir kaynağı olabilir ama burada kilit noktayı kesinlikle unutmayın, siz olmadan da o iş para kazanabilir yani yürüyebilir hale gelmeli.

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi

Yani bu son madde olarak ekledim neden ekledim çünkü pasif gelir kaynağı elde etmeyi bu günden de başlayabilirsiniz ama pasif geliri hemen öyle elde etmek mümkün değil, biraz uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Ve daha da uzun vadeli düşündüğünüz de siz artık çalışmaktan çok fazla yorulduğunuz da, emekli olduğunuz da pasif gelir nasıl elde edeceksiniz.

Evet bir emekli maaşı alacaksınız ama bu büyük ihtimalle sizin için yeterli olmayacak. Dolayısıyla bunu bireysel anlamda desteklemeli, bireysel emeklilik sistemleri gibi sistemlere dahil olmalı ve böylelikle emekli olduktan sonra sabit bir gelire yani pasif bir gelire sahip olmanız gerekiyor.

Pasif gelir ile para kazanmanın yollarını bu makalede kısaca özetledik toplam da 11 madde saydık, tabi bu maddeler dışında farklı şeyler de olabilir. Hatta bununla ilgili sizden yorumlar bekliyorum sizinde kullandığınız yada öyle olduğunu tahmin ettiğiniz gelir kaynakları varsa yorumlar ile bunları sizden bekliyor olacağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here