Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir İle Para Kazanma Yolları

0
112

Pasif gelir nedir? Pasif gelir ile para kazanma yolları bu makalemizin konusu bu, internette çok fazla pasif gelirle ilgili siteler ve yeni videolar görüyorsunuz. Peki gerçekten pasif gelir nedir ve pasif gelir kazanarak ekonomik özgürlük sağlamak mümkün müdür? Aslında evet.

Pasif gelir gerçekten çok önemli bir gelir kaynağıdır. Kısaca tanımlamak gerekirse. Pasif gelir şu; şuan da bütün işi gücü bıraktığınızı düşünün, evde oturuyorsunuz hiç birşey yapmıyorsunuz, çalışmıyorsunuz aylık kazancınız ne kadar olur.

Sıfır mı? Evet bir çoğunuzun bu cevabı verdiğini biliyorum. Sıfır, çünkü kimsenin yada çoğu insanın gerçekten bunun üzerine odaklanmadığını düşünüyorum.
Pasif gelir çok önemli bir konu herkez maaşına odaklanıyor ve maaşına göre bir yaşam standartı kuruyor.

Ancak asıl yapılması gereken şey. Pasif gelire göre bir yaşam standartı kurmak. İşte o zaman ekonomolik bir özgürlüğe sahip olabilirsiniz. 5 bin lira maaş alıp, aylık giderlerinde 5 bin lira ise bu aslında benim çok da rahat hayat yaşamadığımı gösteriyor.

Evet 5 bin liralık bir hayat yaşıyorum belki, lüks içinde yaşıyorum, belki zar zor geçinirim ama ne olursa olsun aslında doğru bir hayat sürüyor olmam. Çünkü ben işsiz kaldığımda ne olacak. Bunu kesinlikle düşünmem gerekiyor yada bu işten çıktığımda başka işe girdiğimde ne yapabilirim, aynı maaşa devam edebilecek miyim, daha üst maaşa mı geçecem her iki ihtimalde de yada daha fazla yada daha az miktar alsanız da hayat standartınızı ona göre şekillendirirsiniz.

Ben oturduğum bir semt de 1500 lira, 2000 lira kirada oturur, bir araba alır onun takisidini öder, faturalar felan derken ben 5000 lirayı çok rahat bir şekilde harcarım. Maaşım 10.000 diyelim çok güzel para, o zaman ne yaparım bu sefer 2000 liralık yerde oturmam daha lüks bir yerde oturmak isterim, daha lüks yemekler yerim, daha lüks arabalara binerim, daha fazla gezerim ve yine 10.000 lira harcarım.

Ama aslında işin doğrusu bu değil, asıl pasif gelirinize odaklanır ve pasif geliriniz kadar bir hayat yaşarsanız işte o zaman ekonomik özgürlüğe sahip olursunuz. Şuanda bütün işleri bırakıp oturduğunuz da hiç bir iş yapmadan size ne kadar para kazandırıyor yaptığınız işten, işte bu gelen paranın tamamen pasif gelir olduğunu tanımladık.

Peki pasif gelir getiren şeyler nelerdir?

Çok basit bir örnek ve herkezin aklına gelebilecek fikirdir bu ev sahibi olmak: Bir ev sahibi olursunuz o evi kiraya verirsiniz ve sizin aylık bir kira geliriniz olur. Bu pasif gelirdir. Çalışmasanız bile o para size gelmeye devam eder. Ama ev almak kolay mı? Burada büyük bir soru işareti var.

Ama siz para kazanmaya başladığınız andan itibaren kazandığınız paranın tamamını harcarsanız saten hiçbir zaman ev alamazsınız. Ama kazandığınız paranın bir miktarını bir kenara koyar yada aktif varlıklar edinmeye başlarsanız. Zamanla size pasif gelir elde edecek, size pasif gelir getirecek değerlere sahip olabilirsiniz.

Nasıl Para Kazanılır Pasif Gelirden

Evet nedir ve nasıl pasif gelir kazanabiliriz bunlardan bahsedelim. Örnek veriyorum ben web tasarım yapıyorum, tasarım üzerine çalışıyorum, kod yazıyorum, fotoğraf çekiyorum vs. Bunların hepsinden bir pasif gelir elde etmem mümkün.

İnternette bir çok yer var ürününüzü koyuyorsunuz ve satıyorsunuz. Ben burada tek bir örnek üzerinden ilerleyeceğim, envato market, themeforest yada bunların alt dalları ben bir internet sitesi teması yapıp.

Bir wordpress teması yapabilirim, bir kartvizit tasarımı yapabilirim yada bir fotoğraf çekebilirim ve sonrasında bu iş için bir emek sarf ederim ama onu kenara koyup ondan sürekli bir para kazanabilirim.

Örnek veriyorum bir tema yaptım ve o tema her ay 10 kere satılıyor ve ben bundan 10 dolar kazanıyorum. Yani her ay 100 dolar para kazanmaya başlıyorum demek oluyor bu yani sadece bir kez emek verip yaptığım bir iş sonrasında bana düzenli bir gelir elde etmeyi sağlıyor.

Yani pasif gelir ortaya çıkartmaya çalışıyor. Bu çok önemli birşey iki şeye odaklanmanız lazım pasif gelir elde etmek için. Bunlardan birincisi gerçekten satın alarak elde ettiğiniz varlıklar. Size düzenli para getiriyor olabilir. Bu genelde kira getirisidir.

Siz her hangi bir ürün satın alırsınız yada gayrimenkul satın alırsınız, iş makinası satın alırsınız, fotoğraf makinası satın alırsınız bunları tamamen afaki söylüyorum ve bunları kiraya verirsiniz. Aylık sabit bir kira geliriniz olur. Bu birinci yöntem. Bir varlık satın alıyorsunuz ve o varlığın size aylık getirdigi parayla pasif gelir elde ediyorsunuz.

İkinci yöntem: Gerçekten sürekli satilabilir bir ürün ortaya çıkartmak onun sürekli satışından gelen bir pasif gelir elde etmek. İşte burda da yukarda yazdığım örnek denk geliyor. Siz bir tema yazabilirsiniz, siz bir kod yazabilirsiniz, siz bir fotoğraf çekebilirsiniz bunu bir market zincirlerine konumlandırarak oradan satılmasını sağlayıp düzenli bir pasif gelir elde edebilirsiniz. Yani benim temelde tecrübe ettiğim iki farklı pasif gelir kaynağı bunlar.

Kısaca Pasif Gelir

Birincisi aktif bir varlık alıyorsunuz, o varlığı kiraya verip ondan gelir elde ediyorsunuz. İkincisi ise, sürekli satılabilen bir ürün üretiyorsuz ve ondan gelen gelirle pasif gelir elde ediyorsunuz. İki farklı yöntemi de kullanabilirsiniz. Peki internet üzerinde bir çok pasif gelir kaynağından bahsediliyor. Aslında pasif gelirin ne olduğunu tanımlamanız gerekiyor.

Bakın günde oturup 3-5 saat çalışarak onun karşılığında gelir elde ettiğiniz şeyler pasif gelir değildir. Bunlar sadece evinizden çalışarak kazandığınız paradır yani size ekonomik özgürlük sağlamaz. Sizi sadece bir iş yerinde çalışma mecburiyetinden kurtarır. Evinizden çalışabilirsiniz.

Buna örnek ne verebiliriz dropshipping. Evet dropshipping ile para kazanmak mümkün ancak kazanmak size sadece ve sadece konum özgürlüğü sağlar. Aktif olarak o işi yürütmeniz gerekiyor ki, o iş size para getirsin. Yani bıraktınız bir yıl boyunca tatildesiniz dropshippingden para kazanmanız mümkün değil. E ticaret yaparak bunu yapmanız mümkün değil, kod yazarak, web site yaparak bunu yapmanız mümkün değil.

Bunların hepsi aktif gelir oluyor yani siz o işin içinde olmadığınız sürece size para getirmiyor. Bu aynı zamanda şirket kurmaya da benzer. Eğer siz şirket kurup o şirketin sürekli başında olmanız gerekiyorsa buda aslında aktif gelirdir. Pasif gelir değildir. Ama siz şirket kurdunuz ve o şirketin başına da bir genel müdür koydunuz ve siz olmadan o şirket para kazanıyorsa işte bu pasif gelir olarak nitelendirilebilir.

Yani şunu kesinlikle unutmayın o aktif gelir siz hiçbir şekilde o iş ile uğraşmasanız bile size para getiren kaynaktır.

Biz Şunu Yapıyoruz

Biz ilk iş hayatına girdiğimiz yaştan itibaren şunu yapıyoruz. Kazandığımız para kadar harcıyoruz. Ne kazanıyorsak ay sonu gelmeden o parayı bitiriyoruz. Ama bunun bir kısmını kenara koymayı düşünmüyoruz. Oysa ki kazandığımız paranın %10`unu kenara koysak 10 yıl 20 yıl sonra aktif bir varlık alabilecek düzeye gelebilirsiniz.

Ben 5000 lira kazanıyorum hemen araba alayım yada telefon alayım. Bunların hepsi size gider çıkartacak kalemlerdir. Araba aldınız diyelim, araba durduğu yerde ne olur. Size sürekli masraf çıkartır. Vergisi, bakımı, kaskosu, benzini, otoparkı gibi masraflar kullanmasanız bile sürekli masraf çıkartan bir gider.

O yüzden bu tarz masraflardan uzak durmanız lazım. Telefon zamanla bozuluyor kullanmasanız bile, hattınıza para veriyorsunuz yada telefon kılıfı alıyım onu alıyım bunu alıyım deyip sürekli harcama yapıyorsunuz ve size hiç bir getirisi yok aslında bir gider.

Aktif bir şekilde para götürüyor size para getirmiyor. Telefon, araba, eve güvenlik sistemi, eve d-smart gibi televizyon sistemi kurdunuz ne oluyor oda sizden aylık para götürüyor. Bunları üst üste koyduğunuz da inanılmaz bir harcama çıkıyor.

Aylık 5000 liralık hayat yaşarken emekli olunca 2000 liralık bir hayat yaşamak zorunda kalıyorsun ve mutsuz oluyorsun oysa ki ben 5000 lira kazanırken 2000 liralık hayat yaşasaydım asla ve asla böyle bir sıkıntı yaşamaz mutsuz olmazdım. O yüzden pasif gelir bizim en önemli gelir kaynağımız. Özellikle şunu yaptığınız zaman aylık 5000 lira geliriniz var. Aylık her hangi bir değer alarak 1000 lirada pasif gelir elde ettiniz, toplamda 6000 tl geliriniz var.

6000 liralık harcama yapmayın, hayat yaşamayın. 2000 liralık hayat yaşayın daha sonra pasif gelirinize odaklanın pasif gelirinize odaklanın, pasif gelirinizi arttırın. Aylık 2000 lira, aylık 3000 lira evet bu kısa bir süre değil belki 20 yıl alacak bir süre bunu almak.

Ama aylık 2000 TL elde ettiğiniz de ve aylık 2000 TL gideriniz olduğunda yani pasif geliriniz kadar hayat yaşadığınız da, hayat standartlarınızı ona göre kurduğunuz da, işte o zaman ekonomik özgürlüğe sahip olursunuz.

Yani siz çalışmasanız da aylık 2000 TL pasif gelir kazancınız olduğunda ve gideriniz de 2000 TL olduğunda siz aslında hiç bir yere bağımlı değilsiniz. Bir yerden maaş almak zorunda değilsiniz. Tamamen pasif geliriniz ile kendi hayatınızı sürdürebilirsiniz. Kendi standartlarınız da yaşayabilirsiniz.

İşte buda size ekonomik özgürlüğünüzü sağlar. Bu yüzden pasif gelire odaklanın ve çalışmaya başladığınız ilk günden itibaren harcamalarınızı kazancınıza göre yapmayın. Mutlaka bunun bir kısmını pasif gelir kazanacak bir yönteme adayın, bir birikim yapın, varlıklar edinin yada gerçekten pasif gelir elde edecek ürünler çıkartmak için harcayın bu parayı sonrasında pasif gelir elde edin.

Pasif geliriniz yükseldikçe hayat standartınızı da yükseltebilirsiniz. Bu eş değerde gidebilir hiç bir problem yok ama kesinlikle ve kesinlikle aylık kazandığınız paraya göre bir hayat yaşamayın. Pasif gelirinize göre bir hayat yaşayın böylelikle sizlerde ekonomik özgürlüğünüzü sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here