Parfümleri Kalıcı Hale Getirmenin 8 Yolu!

0
123

Bu liste daha çok parfümler hakkında bilmediğimiz şeyler ve ayrıca parfümleri kalıcı hale getirme ile alakalı olacak lafı daha fazla uzatmadan dilerseniz hemen listemize geçelim.

İlk olarak parfümlerin türlerinden bahsedeceğim: Bu türlerde toplam da 5 türe ayrılıyor parfümlerinizin sertliği ve yoğunluğu içerilerinde bulunan koku yağı dediğimiz şeyin oranına bağlı aslında bu koku yağı oranı sayesinde de parfümleriniz kategorilere ayrılıyor.

İlk kategorimiz ise, Aslında bizim genel olarak bildiğimiz şey, parfüm aslında farklı bir tür yani edp, edt’den çok daha farklı daha yoğun aslında çünkü içerisin de %20 oranında koku yağı bulunuyor ama bir sonraki kategoride anlatacağım edpler hakkında kuvvetli bir koku vermiyor maalesef ki bir sonraki kategorimiz ise;

2. Edp: Eau De Parfüm

Bu kategorinin içerisin de ise %10 ve 20 aralığında koku yağı bulunuyor çoğu insan Eau de parfümleri normal parfüm olarak biliyor ama aslında ikisi de bir birinden çok daha ayrı, Ayrıca edpler sıcak ortamda çok daha yoğun bir koku veriyor.

3. Edt: Eau De Toılette

Edt olarak bildiğimiz yani Eau de tuvalet parfümleri bu parfümler içerisin de ise %10 oranında koku yağı bulunuyor bu tür parfümlerin daha çok sıcak ve kapalı ortamlarda kullanılması öneriliyor.

4. Eau De Cologne

Daha çok erkekler tarafından kullanılan ve bilinen bir kategori buda kolonya kategorisi bu kategorinin içinde ise %5 oranın da koku yağı bulunuyor ve acayip afif.

5. Vücut Spreyleri

Son kategorimiz ise vücut spreyleri biliyorsunuz ki vücut spreylerini vücudunuzun her yerine sıkabilirsiniz ve bu kategorinin içerisinde ise %1 ile 3 arasında koku yağı bulunuyor. Peki ben bunları niye anlattım size, eğer size bu anlattıklarımın arasından gerçekten güçlü parfümler kulanıyorsanız havaya bir fıs sıkarak içerisinden geçmeniz gerçekten sizin için yeterli olacaktır sizin için, hazır böyle küçük bir tüyo vermişken şimdi önerilerden devam edelim.

 

1. Nemlendirme

Vücudunuza Parfüm Sıkmadan Önce bol bol nemlendirmek, peki neden nemlendiriyoruz çünkü aslında parfümler yağlı ciltlerde biraz daha kalıcı oluyor ki eğer buru bir cildiniz de varsa bol bol nemlendirmeniz şart hatta vücudunuzu nemlendirirken kendi parfümünüzün nemlendiricisini kullanırsanız kokunuzun biraz daha kalıcı olmasını sağlamış olursunuz.

2. Parfümünüzü Doğru Yerlere Sıkmak

Vücudunuzun her yerine sıkarsanız insanların irite olmasına sebep olabilirsiniz ama şimdi söyleyeceğim yerlere sıkarsanız gerçekten aşırı kalıcı bir parfüme sahip olacaksınız ve insanları da irite etmeyeceksiniz. Parfümünüzün vücudunuz da en kalıcı noktalar bilekleriniz, kulaklarınızın arkası ve ensenizin birleşme bölümü, dirsekleriniz ve dizlerinizin arkası bu bölgeler nabız bölgeler olduğu için deriniz biraz daha ince ve derinizin ince olması demek kanınızın derinize biraz daha yakın olması demek oluyor. Kanınızın yüzeye biraz daha yakın olması da teninizin o bölgeler de birazcık daha sıcak olmasını sağlıyor bu sıcaklıkta kokuyu yüzeye doğru itiyor yüzeye doğru itilen kokuda kesinlikle kokuda biraz daha kalıcı oluyor.

3. Bilekleri Sürtmek

Bilekleri bir birine sürtmeyin çünkü böyle yaparak parfümünüzün içerisin de bulunun molekülleri öldürüyorsunuz, Moleküllerin öldürülmesi demek de kokunuzun biraz daha hafiflemesi demek oluyor. Birbirine sürtmek yerine hafif bir şekilde bilekleri bir birine değdirerek de kokunuzu diğer bileğinize transfer edebilirsiniz. Öbür türlü yapıldığın da kokunuzun kokusunu değiştirmiş oluyorsunuz kısaca.

4. Saçların Kokması!

Saçlarınız Parfümünüzle Koksun arkadaşlar ama kesinlikle direk alıp parfümünüzü saçınıza doğru sıkmayın çünkü parfümlerin içerisin de yoğun oranda alkol bulunuyor ve saçınıza alkolün gelmesi demek saçınızın daha da kuruması demek oluyor. Bunun yerine parfümünüzü tarağınıza sıkın ve daha sonra parfümün havayla karışmasını bekleyin ve saçınızı taramaya başlayın böylece siz taradıkça parfümünüzün kokusu saçınıza işlemiş olacak ve sizin saçınız da parfüm kokuyor olacak.

5. Parfümleri Uzun Vade de Kullanmak

Kesinlikle doğru yerler de saklamalısınız, parfümler de biraz daha şaraplara benziyor aslında eğer doğru ve iyi şartlarda saklamaz sanız parfümünüz ekşiyor. İlk başta parfümleri kesinlikle güneşten uzak tutmalısınız, kapalı ve karanlık bir ortamda saklamalısınız ve ayrıca soğuk olması lazım o ortamın, Banyonuz da saklamayın çünkü banyonuz da banyo yapıldıkça nem birikiyor. Nemli hava da parfümünüzün biraz daha biraz daha erken ekşimesine sebep oluyor. Kısaca uzak durmanız gereken 3 şey var birincisi ısı, ışık, ıslak ortamlar saklamanız gereken ortamlar ise kuru, soğuk ve karanlık ortamlar.

6. Gün İçinde Tazeleme!

Parfümünü gün içinde tazeleyenler ve aynı zaman da kocaman şişeyi yanında taşımak istemeyenler için, eğer gerçekten güçlü bir parfüm kullanıyorsanız gün içerisin de tazelemeniz gerektiğinizi düşünmüyorum ben ama ben tazelemeden yapamam diyorsanız kocaman bir parfümü yanınız da taşımak yerine yanınıza küçük kulak çöplerinden alın veevden çıkmadan önce bu kulak çöplerin üzerine parfümünüzden sıkın daha sonra gün içerisinde tazelemek istediğiniz de bu kulak çubuklarını istediğiniz yerlere sürterek istediğiniz tazelemeyi yapabilirsiniz.

7. Parfümlerin Zamanı!

Parfümlerinizin vaktini geçirmeyin arkadaşlar eğer demin anlattığım gibi saklarsanız parfümünüzü en iyi ihtimalle 3 sene kullanabilirsiniz eğer çok pahalı parfümler alıyorsanız kenar da bekletmeyin o parfümü sadece özel günleriniz için kullanmayın çünkü hem vermiş olduğunuz paraya yazık ediyorsunuz hem de pahalı parfüm dururken daha ucuz parfümleri kullanırken pahalı parfüm eskiyor oluyor. Bu önerim sadece parfümler için değil tüm kozmetik ürünleri için geçerli pahalı ürünleri günlük hayatınızda da kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here