Özgüven nasıl kazanırsın?

0
180

Özgüven nasıl kazanırsın? Tabi bu sana bağlı, Özgüven kazanmak gözünüzde büyüttüğünüz bir olay, piskolojik olarak kendi kendimize yapıyoruz. Özgüven nasıl kazanırsın söyleyim ama bunları basit görüp yapmaktan vazgeçersen elde edemezsin emin ol.

İçindekiler

Psikolojik özgüven nasıl kazanılır.
Kaybedilen özgüven nasıl kazanılır.

Kendine güvenmenin bir insana hayatın hemen hemen tüm kapılarını açtığı bir sır değildir. O sana her türlü durumun etkili bir şekilde üstesinden gelmeni sağlar. Peki nasıl kalıcı bir özgüvene sahip olabilirsin. Öncelikle sorularınız için yorum yapmayı ve paylaşmanızı rica ederim.

Dışa açıklığı ile işlenen bir toplum olduğumuzu unutmamalıyız ki, bunun anlamı ne kadar konuşkan ve kendine güvenen bir kişi olursan, başarılı olma olasılığın o kadar da yüksek. Yeterince özgüven ile istediğin işe girebilir veya güzel bir sevgili bulabilirsin.

Hayat senin oyun alanın olur ve her şeye ulaşabilirsin. Fakat o istediğin şahane özgüvenli kişi nasıl olabilirsin. İşte sana bu yazıda özgüveni nasıl attırabileceğini ve her zaman olmak istediğin kendine güvenen kişi olmana yardımcı olacak 5 önemli taktikten bahsedeceğim.

1. Güzel Günleri Düşün

Herkezin hayatında inişli çıkışlı zamanlar vardır. Fakat insanlar genelde kötü zamanı düşünürler ve kötü düşüncelerin kendilerini yönetmesine izin verirler. Bu fazla korkuya takibi özgüvensizliğe yol açar.

Özgüven arttırmanın en iyi yollarından bir tanesi, başarılı olduğun veya bir şeyi başardığın zaman dilimine konsantre olmaktır. Onu mümkün olduğu kadar bütün detayları ile hatırlaman önemli.

Diyelim ki normal de karşı cinsle iletişime girebiliyorsun fakat son zamanlarda başarısızlığa uğruyorsun. Tek yapacağın şey çok iyi geçen bir buluşmayı veya senin kendini çok iyi hissetmeni sağlayan güzel bir kişiyle olan yakınlaşmayı düşünmek.

Bunu yaparak geçmiş duygularını şimdiye transfer edecek, kendine ve tabiki özgüvenine şahane teşfik vermiş olacaksın. Bu taktiği her iş için ve her zaman uygulayabilirsin.

Yaptığın güzel şeyleri düşünmek senin o an ki karamsarlığınıda yok etmeye yardım edecektir.

2. Hergün En Az Birşey Yap

Her gün yapmak istediğin önemli bir şeyi yaz ve onu yazıp biturdikten sonra üstüne bir çizik at, bu sana ve tabiki beynine şunu söyleyecektir. ”Eğer ben bir şeyi yapacam diyorsam onun üstesinden gelirim” bu özgüvenini geliştirmek için gerçekten çok etkili bir yöntemdir.

Ben bu metodu öğrendikten sonra işimle ilgili konularda özgüvenimin çok arttığının farkına vardım. Sabah kalktığınızda yapacağınız ilk iş bu olsun ve sadece onu düşünmekle kalma onu mutlaka yaz. Eğer istersen 2 veya 3 şeyde yazabilirsin.

Fakat bunu yaparken kendine karşı dürüst olmalısın. Eğer bir şeyi yapacam diyorsan yap ve sakın ha bahane bulma. Bu senin becerilerinin güvenini arttıracak ve kendine inanmanı sağlayacaktır.

3. Gülümse

Gülümsemek insanları daha mutlu ve daha çekici yapmasına rağmen en çok afife alınan özelliklerden biridir. Ayrıca o senin güvenini de önemli derecede arttırır. Bunun arkasında yatan mantık şudur.

Gülümsediğin zaman insanların seninle etkileşime girme eğilimi çok daha fazla olur. Daha candan ve davetkar görünürsün. Bunun yanında sosyal ilişkilerin sadece sayısal olarak artmaz… Ayrıca kaliteleri de iyileşir.

Gülümsemek çok bulaşıcı bir harekettir ve bu yüzden muhtemelen etkileşimlerin ve muhabbetlerin daha düzgün ve zevkli olacaktır. Fakat bunlar senin özgüvenine nasıl yardımcı olur?

İnsanların özgüveni sosyal etkileşimleri ve ilişkilerini nasıl gördükleri ile fazlası ile alakası vardır. Eğer kişi sosyal olma konusunda kendini iyi olmadığını düşünürse ve pek popüler olmadığına inanırsa özgüveni farkedilir derecede azalacaktır.

Fakat bu konuda kendi hakkında pozitif düşünüyorsa, o zaman yukarda söylediğimin tam tersi olacak ve özgüveni son derece artacaktır.

4. Dik Dur ve Çeneni Kaldır

Özgüveni doğuştan yüksek olan insanlar… ayaktayken ve otururken vücutlarını dik tutmaya ve göğüslerini öne çıkarmaya meyillidirler. Bu vücut pozisyonu dışarıya güç ve otorite yansıtır.

Ve insanlar bu tür vücut dili olan kişilerin söylediklerine daha fazla güvenirler ve onların daha fazla peşinden giderler. Bu yüzden eğer öz güvenini arttırmak istiyorsan. Bu duruş tekniği çok etkili olabilir. Ve bunu uygulaması da gayet basittir.

Tüm yapman gereken şey göğüsünü öne itmek ve aynı zamanda sırtını düzleştirmektir. Tabi ki böyle durmaya kendini alıştırabilirsin… fakat bu sana zor geliyorsa bu duruşu zadece kritik sosyal durumlarda uygulayabilirsin.

Ayrıca dik durmak… vücuttaki testesteronu arttırır. Buda özgüvenin çoğalmasına ve etrafındakilere daha başarılı olmana neden olur. Bunun yanında çeneni yüksek tutmaya çalış ki çünkü, buda kendine güvenen bir kişinin vücut dilini tamamlayan önemli bir özelliktir.

5. Onunla Yüzleşmek

Bana göre özgüven kazanmanın en zor ama en doğru yolu o şeyle yüzleşmektir. Bu neden zor? Çünkü başarısızlığa uğrama şansın yüksek ve bu başarısızlık seni daha özgüvensiz yapabilir. Bu yüzden olaya bakış açını değiştirmem gerekli.

Başarısızlığı ve yanlış yapmayı bir tecrübe ve kazanç olarak görürsen ve hayatının devam ettiğini ve bunun dünyanın sonu olmadığının farkına varırsan, ve kendine ”Problem değil bir daha deniyecem, olmazsa bir daha deniyecem” dersen, bence özgüvenini arttırmaman için hiçbir neden yok.

Olayı kişisel görmemen ve kendini çok ciddiye almaman çok önemli. O çekindiğin şeyle yüzleşmeden önce, kendini ona hazırla ne yapman gerekli bunları öğren, alıştırma yap ve o şeyle yüzleş. Olmadı mı tekrar yüzleş ve her yüzleşmenden ders al birşeyler öğren ve tekrardan dene, ve şunu unutma; her ne olursa olsun hayat devam edecek ve birgün bakacaksın ki, kendine güvenen bir insan olmuşsun.

Bunların dışında benim önerilerim

Temiz olmak, Güzel giyinmek ve güzel kokmaktır çünkü bunlar benim rahat olmamı sağlar. Özgüvenimin daha da artmasına yardımcı olur.

Son bir tiyo; İnsanların senin hakkında düşündüklerini pek önemseme, kim olduğunu kendine göre analiz et ve kendi doğrularını yaşa. Bu senin başta özgüvenini başka binsanlar tarafından aşağı çekilmesine engel olacaktır ve zamanla kendine daha güvenmeni sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here