Özgüven İçin Motivasyon

0
223

Özgüven için motivasyon, özgüveni arttıran motive edici sözler, hakkında yazmamdaki neden, Bu makaleyi yazmadan önce, herkez özgüven ve sınav dedi. Burdan şunu anlıyorum ki, özgüvene çok fazla ihtiyacımız var, özgüven için motivasyona çok ihtiyacımız var.

Kendi kendime dedim ki tamam özgüven konulu bir makale yazacam ve bur öyle bir makale olacak ki, motivasyon tarihinde bunun kadar sert bir motivasyon makelesi olmayacak bu yüzden şimdiden herkezden kullandığım kelimelerden için özür diliyorum ama bu duyguyu daha iyi anlatacak bir kelime bulamadım şimdi başlayabiliriz.

Özgüvenim yok diyorsun. Özgüvene sahip değilim diyorsun, sana nedenini söyleyim çünkü kendi ayaklarının üzerinde duramıyorsun başkalarının fikirlerine kendi fikirlerinden daha çok değer veriyorsun.
Başkalarının görüşlerine kendi görüşlerinden daha çok değer veriyorsun!
Seni küçümseyen sana inanmayan, sana saygı duymayan arkadaşlarına karşı gelmeye çalışıyorsun ve sonrada özgüvenim yok diyede ağlıyorsun.

Özgüven nedir biliyormusun? Özgüven başkalarını umursamama yeteneğidir.
Özgüven kendi ayakların üstünde durma yeteneğidir.
Özgüven siktiri çekme yeteneğidir.
Sana inanmayanlara siktiri çekeceksin, sana inanmayanlara siktiri çekeceksin, seni küçümseyenlere siktiri çekeceksin ve bu sayede özgüvenini yükselteceksin bu sayede kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğreneceksin.

Bir kartal üzerinde durduğu dalın kırılmasından korkmaz, bir kartal yere düşmekten korkmaz, nedeni dala güvenmesi değildir! Nedeni kendi kanatlarına güvenmesidir.
Senden de bunu yapmanı istiyorum, senden kendi kanatlarına güvenmeni istiyorum dala değil özgüven budur, özgüven budur.

Özgüvensiz adam dala güvenir, özgüvenli adam kanatlarına güvenir.
Bu dal isterse kırılsın, isterse yok olsun umrumda değil benim kanatlarım var uçar giderim hiç umrumda olmaz der.
Sende bunu diyeceksin önce kanatlarını çıkaracaksın ve sonra dala güvenmeyi keseceksin.

Sürekli mesaj yağıyor oyaziyo arkadaşlarım bana kazık attı, oyaziyo arkadaşlarım bana güvenmiyor.
Bak kardeşim arkadaşların sana kazık atıyorsa, eğer arkadaşların sana umursamıyorsa, küçümsüyorsa onlar arkadaş değildir hepsine siktiri çekeceksin.

Neyden korkuyorsun yalnız kalmaktan mı korkuyorsun, yalnız kalmak korkulacak bir durum değil.
Seni önemsemeyen 100 arkadaş olacağına sana değer veren 1 arkadaşın olsun daha iyi.
Sana inanmayanlara siktiri çektiğinde yalnız kalacaksın büyük bir korku hissedeceksin ama bu korku, bir kuşun ilk kez uçacağı anda hissettiği korkunun aynısıdır. Bir çocuğun ilk defa yürüyeceğinde ki korkunun aynısıdır! İlk defa kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğreniyorsun o yalnızlığın içinden geç, o acının içinden geç, o korkunun içinden geç o yolun sonunda özgüven sahibi güçlü bir birey olacaksın bana güven.

Asla Kendinden Şüphe Etme

Bir afrika atasözü şöyle der; ”içinde hiç düşman olmadığında, dışarıdaki düşman sana zarar veremez.” Zihninde her hangi bir şüpheyi içinde reddettiğinde, diğerlerinin şüpheleri senin kararlarına gölge düşüremez güçlü bir zihin geliştiğinde sözleriyle yada yargılamalarıyla seni hiç bir şey alt edemez. Sen kendine inandığında, başka hiç kimsenin sana inanmasına ihtiyacın yok. çünkü başkaları, senin kim olacağın konusunda hiçbir söz hakkına sahip değiller bu konuda sadece sen söz hakkına sahipsin.

Başkalarının görüşlerinin gerçeğe dönüşmesine sadece sen karar vermen gerekir. Ya da kendi kaderini kendin çizersin. İnsanların karşı karşıya kalacağı en büyük zorluk ve en büyük engel kendi şüpheleri, kendi korkuları ve kendi şartlandırılmış düşünceleridir.

Hayalini yaşamak istiyorsan, bunun için savaşmalısın hayatın en büyük zorluklarıyla savaşmak zorundasın dışarıdaki düşmanla savaşmak zorunda kalacaksın: Sana inanmayan insanlarla. Sana yanlış yapan insanlarla. Seni aşağılayan insanlarla! Dip dibe olduğun düşmanınla savaşmak zorunda kalacaksın:

Sana yanlış yapanlar sana en yakın olanlar belki de bunun nedeni sana inanmamalarıdır senin için en iyisini istediklerini söylerler ama sana destek olarak verdiklerini tek fikir neleri yapamayacağını ya da neleri denemen

Gerektiğini aklına sokmak ama en kötüsüde içsel düşmanın.

Zihnin içinde bir ordu gibi görünen bir şeyle savaşmak zorunda kalacaksın. Bir şüphe ordusu, başarısızlık korkusu, yargılanma korkusu, inanç eksikliği. Kafanın içindeki sesler bağırıyor. ”Yeteri Kadar İyi Değilim.”

”Bunu hak etmiyorum”
”Yapmak istiyorum ama yapamam”
”Sevdiklerime bunun sözünü vermek istiyorum ama yapamam”
”Sevgilerini hak etmiyorum”
”Bunu asla yapamayacağım”
”Umutsuz vakayım”
”Her şeyi denedim”
”Bu dünya bana karşı”
”Kimse bana inanmıyor”
”Hayatım yaşamaya değmez”

Kendi iç düşmanından daha büyük hiç bir acı yoktur. Kendi düşüncelerin herhangi birinden yada herhangi bir şeyden çok daha fazla acı çektirir.
Onlar ruhunda yaşayan birer terorist gibidirler ancak, zihnini kontrol etmeyi ve yönlendirmeyi öğrendiğinde, bu iç sesin sana karşı değil, senin için çalışmasını sağlayabilirsin.

Merak uyandıran harika bir gelecek sunması için onu çalıştırabilirsin.
Ona ulaştığın için gurur verecek bir gelecek, yaşamaktan gurur verecek bir gelecek. Bunu sadece hedeflere sahip olarak yapamazsın bunu anlamlı hedeflerle başarabilirsin. Her sabah heyecandan uyanmanı sağlayacak hedefler.

Hayattaki gerçek amacının ne olduğunu anlamalısın. Bütün bunları ne için yapıyorsun? Bunları bildiğin zaman, hergün kendin üzerinde çalışırken kafanın içinde beliren o sesi susturabilirsin! Yeterince iyi hissedebilirsin çünkü yeterince iyisin, ama kendine bir söz ver. Hergün kendin üzerine çalışacağın bir söz hayatın üzerinde olumlu bir etkisi olmayan şeyleri kes ve her gün onları kendin üzerinde çalışmakla değiştir.

Kendine güç ver. Hayatını kazanmaya programla! İlk önce onun için çalışırsan kafanın içindeki ses sadece senin için çalışacak, zihnini güç ve iyimserlikle yükle, güç ve iyimserlikle dolu bir hayat yaşa.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here