Özgüven Arttıran Şeyler

0
129

Özgüven konusunda başka yerde okuyamayacağız gerçekleri öğreneceksiniz işte: Özgüveni arttıran şeyler, özgüveni yükselten şeyler, özgüveni düşüren şeyler, özgüven geliştiren tekniklere ulaşabilirsiniz kesinlikle bunları kimse bilmiyor.

İster iş görüşmelerinde olsun, ister fiyat pazarlığında, ister satışta, ister mulakatta, ister sınav zamanı olsun fark etmez. Bir çok alanda özgüveniniz başarı elde etmemizin belkide %70 %80`ini oluşturuyor. Çünkü kendinize güvenmemiz sadece kendinize karşı aynı zamanda da karşı tarafta da size karşı güven oluşturuyor.

Özgüven Geliştirmenin 3 Temel Aşaması Mevcut

1. Piskolojik hazırlık.
2. Zihne hazırlık
3. Pratik hazırlık

Her hangi bir alanda kendimize güvenmemizin piskolojik kaynağı korkularımızdır. Mesela: yanlış yapma korkusu, istediğimiz sonucu alamama korkusu, kınama korkusu, hayır cevabı alma korkusu, itibarı kaybetme korkusu, mahçup veya rezil olma korkusu ve güçsüz ve zayıf görünme korkusu vs.

Özgüven kazanmanın birinci aşaması olan piskolojik hazırlık aşaması bu korkuları piskolojik olarak yenmeye yönelik en önemli aşama ve öz güven kazanmanın neredeyse %50`sini oluşturuyor.

Eğer başarılı bir şekilde bu aşamayı geçerseniz o zaman sadece işin yarışı kalır. Bu korkuları yenmek ve kendinizi piskolojik açıdan hazırlayarak tam bir kurşun geçirmez tanka dönüştürmek için size 5 basit etkili yöntem açıklayacağım.

1. Piskolojik hazırlık.

Bir amerikalı piskolog ted talk konuşmasında çok ilginç bir piskolojik konuya değinmişti. Konuşmasında; Hergün kendi kendimize en az 10 tane samimi yalan söylediğimizi belirtmişti. Samimi yalanlar aslında doğru olmayan ama kendimiz doğruluğuna inandırdığımız şeyler.

Biz aslında bütün hayatımızı o samimi yalanların üzerine kuruyoruz. Bu yalanlar bizim gerçeklik yalanımızı oluşturuyor. Yani kendimizi o yalanlara inandırdığımız için hareketlerimizi fazlası ile etkiliyor. Peki bu yalanlar neler olabilir?

Mesela kendimizi en akıllı insan olarak görebiliriz.
En bilgili insan olarak görebiliriz yada tam tersi zayıf ve beceriksiz olduğumuzu düşünebiliriz veya ben aslında kindar birisi değilim hiçbir zaman kin tutmam diyebiliriz oysa biri bize bir şey yaparsa ona günlerce aylarca unutmayız.

Bu yalanlardan biride kendine güvenmekle ilgili. Her hangi bir alanda kendine güvenmeyen insanlar zayıf olduklarına falanca işi yapamadıklarına, başkaları bu işi daha iyi yapacaklarına ve ellerinden hiç birşey gelmediğini kendilerine inandırmışlardır.

Yada bunun tam tersi olarak kendine çok güvenenler ise; çok güçlü olduklarını, her bir sorunu çözme güçte olduklarını, beyinlerinin çok iyi çalıştığını ve beyinleri ile herşeyi çözebileceklerini düşünüyorlar. Mesele şu ki; bunlardan biri doğru diyeri yanlış diye birşey yok onların aslında hepsi yalan ama kendimizi, ona inandırdığımız da o şey artık gerçek olmuş oluyor.

Her hangi bir şeyi yapmakla ilgili özgüvenimizi geliştirmek için, ilk yapacağımız şey ise bize özgüvensizlik veren yalanları belirlemek ve onların tersini düşünerek kendimizi inandırmak yani eğer kendini zayıf hissediyorsan, kendine güvenmiyorsan hergün sabah uyandığından itibaren beyninde kendinle ilgili şunları düşün ve kendini şuna inandırmaya çalış.

Ben aslında gerçekten de çok güçlüyüm, başkalarından geri kalır hiçbir yanım yok. Her bir sorunu çözecek güçteyim ne pahasına okursa olsun, beynim çok güçlü benim, ne kadar zor durumda olursam olayım beni her zaman zor durumdan kurtaracaktı ona güvenmem gerek bunun bir saçmalık olduğunu ve sadece kendinizi kandırmaya çalıştığınızı düşünebilirsiniz ama en ilginç olan kendinize gerçekten inanmasanız bile bu sözleri tekrarlayın ve onlara inanmaya çalışın.

Böyle yaptığınız da beyniniz otomatik eylemlerini o düşüncelere göre proğramlayacaktır. Siz sadece tekrarlı olmaya devam edin ve söylediklerinize inanmaya çalışın. Sonuç olarak bu durum, hayatınız da olumlu yollara yer açıyorsa neden yapay olsada kendinize inanmaya zorlamayasınız ki. Her halukarda gerçek şu ki siz her hangi bir yalana saten inanıyorsunuz neden daha iyi bir seçeneğe inanmayasınız ki.

2. Zihne hazırlık

%99 ihtimalle bir insanın hiç alanda kendine güvenmemesi mümkün değil. Eğer bir kişi kendisine inanmadığını düşünüyorsa o anda üzerine

Odaklandığı belirli bir faaliyet aklında tutuyor ve bu alanda kendine güvenmediği için yaptığı her şeyde kendine güvenmediğini hissediyor. Aslında ise insanlar yalnızca bazı alanlarda özgüvenliksiz hissediyorlar başka bir çok alanda ise kendilerinden çok emin olabiliyorlar.

Mesela bir insan karşıdaki bir kıza aşkını itiraf etmesinde özgüven eksikliği hissedebilir ama aynı zamanda o insan yemek yapmakta kendine çok güvenebilir. Benden daha güzel yemek yapan yok diyebilir.
Birisi satış yapmakta kendine güvenmeye bilir ama, iyi araba kullanmakta kendine çok güvenebilir.

Bu yüzden özgüvenimizi arttırmak için kendimizi piskolojik açıdan hazırlamanın ikinci adımı hangi alanda kendimize güvenmediğimizi belirlemek olmalı.

Kendinize güvenmediğiniz alanı belirledikten sonra sadece o alanda özgüveninizi geliştirmek için çalışmalısınız. Başka alanları karıştırmadan. Her bir alan için ayrı ayrı.

Rakiplerimiz hakkında düşüncelerle bağlantılı; özgüven eksikliği olan kişi rakiplerinin yada onunla aynı işi yapan insanların onun yaptığı şeyin aynısı yemek yer gibi, su içer gibi çok kolay yapıyorlar gibi hissedebilir. Fakat tabiki de bu böyle değil, inanın bana bütün insanların korkuları ve duyguları var.

Herkezde belli bir özgüven eksiksizliği vardır. Hiç kimse sizden fazla güçlüsüyle değil. Mesela diyelim ki iş için mülakata gidiyorsunuz; şirketin sizden başka 10 kişi ile görüşeceğini tahmin ediyorsunuz, heyecanlısınız ve kendinize güvenmiyorsunuz. Sizce sizden başka o mülakata gelen kişilerin ruh hali nasıl?

Teker teker düşünün. Beyninizde canlandırın! Sizce onlar hiç korkusu olmayan, heyecan yapmayan, kendilerine tam olarak güvenen duygusuz robot gibi insanlar mı? Tabiki de değiller, belki sizden 10 kat daha heyecanlılar şimdi, yani mülakat yapacak kişinin önünde sende dahil onlardan çoğu yada bir kaçı çok heyecanlı olacak. Yani gerçek bu. Böyle düşündüğünde insan rahatlatıyor ve kendine daha çok inanmaya başlıyor öyle degil mi?

Geleceğimiz

Piskolojik hazırlığın 4`üncü aşaması geleceğimizle ilgilidir. Eğer yakın gelecekte gerçekleşecek birşey ceya yapmak istediğiniz birşey ile ilgili özgüvensizlik ve korkunuz varsa, muhtemelen siz şuan o şeyden sonra ki aşamaya değil, yapacağınız şeyin gerçekleşmesi sürecindeki ana daha çok konsantire okuyorsunuzdur.

Yani diyelim ki sınav günü yaklaşıyor. Korku içerisindesiniz ve sınavdan iyi not alacağınıza dair kendinize güvenmiyorsunuz. O saniyede odaklandığımız saniyede ki şeyler neler? Muhtemelen sadece sınav gününe odaklamışsınızdır. O an nasıl yazacağınızı sorulara baktığınız da, bilmediğim sorular varsa ne yapacağım, zaman yeymezse ne olacak, herşeyi yanlış yaparsam sınavı geçemezsem ne olacak, ya o gün heyecanlı olursam heyecandan bütün bildiklerimi unutursam vs. Gibi şeyler düşünüyorsunuz.

Bu gibi şeylere çok odaklanırsanız o zaman tabiki korku ve özgüvensizlik oluşur. Çünkü, o olayın gerçekleşme süreci yani sınav beynimizde geçici olarak, hayatımızın son anına dönüşmüş oluyor. Sanki o olay hayatımızın sonu ve ondan sonra hayat devam etmeyecek. Fakat tabiki de bu böyle değil. O olay ister iyi ister kötü sonuçlansın, hayatımız bir şekilde devam edecek.

Bu yüzden o olayın gerçekleşeceği güne değil, ondan sonraki aşamaya konsantire olmalıyız. Endişelendiğiniz ve kendinize güvenmediğiniz olayın gerçekleşmediği gün değil, o olaydan beş gün sonrasını düşünün tam 5 gün, diyelim ki başarısız oldunuz ve istediğiniz sonuca ulaşamadınız. Mesela, sınavınız vardı rezalet bir puanla sınıfta kaldınız. Şimdi ise bunların gerçekleştiği günü değil, ertesi gün değil, bundan 4 gün sonrasıda değil, tam 5 gün sonrasını düşünün.

Yani kötü sonuçtan dolayı kendinizi o kadar da kötü hissetmiyorsunuz. Yeterince azarlanmışsınız, bir çok kişiyede mahçup da olmuşsunuz. Yada ağlayarak da göz yaşı dökmüşsünüz vs. Bunların hepsi olmuş bitmiş üzerinden tam 5 gün geçmiş yavaş yavaş artık sonucu kabullenmişsiniz.

Şimdi ise düşün hayat nasıl devam ediyor?
Nerede oturuyorsunuz?
Etrafınızda kimler var?
Neler düşünüyorsunuz?
Ne planlar yapıyorsunuz?
Size kim ne öneriyor?
Hepsini canlandırın beyninizde sanki gerçekten de olmuş gibi, bunu yaptığınız da ne olacak biliyormusunuz.

O korktuğunuz kendinize güvenmediğiniz olayın; hayatın sadece çok küçük, küçücük bir kısmı olduğunda anlayacaksınız. Hayat devam ediyor ve siz bunun farkına varacaksınız. Artık beyninizde onun çok küçük olduğunun farkına vardığınız da, o olaydan tam 5 gün sonra beyninizde canlandırdığınız zaman korktuğunuz şeylerden artık korkmuyor hale geleceksiniz.

Ve o olay sizin için sıradan bir olaya dönüştüğünden, iş ile ilgili özgüven kazanacaksınız. Böylece, daha etkili olacak ve sınavlara daha iyi hazırlanacaksınız. Piskolojik hazırlık için yapacağınız şey ise.

Dönüşüm

Yani temiz ve güzel giyinmek.
Hoş kokulu bir parfüm kullanmak.
Biriyle buluşmanız yada toplantı yapıp yazmamanız önemli değil. Hatta telefon ile görüşmeniz de düzgün ve güzel giyinmeniz, sizi uygun havaya sokacak ve özgüveninizi arttıracaktır.

Bunlar 5 aşamadan oluşan piskolojik hazırlıktı ama bu yolun %50`si diğer yarısı ise zihni ve pratik aşamalardan oluşuyor. İnsan beyni belirsizlikten hep korkar. İnsan beyni netlik sever demek ki yapacağınız şey ile ilgili hem teorik hemde pratik bilgileriniz yoksa farklı metodlar, stratejiler, taktikler bilmiyorsanız; beyniniz yapacağınız şeyle ilgili bir tahminde bulunamıyor ve belirsizlik oluştuğunda kendini şaşkın ve korkak hissediyor.

Bu yüzden özgüven geliştirmenin %50`si ise;

1. her hangi bir alanda kendinize güvenmiyorsanız o alanda. Hem teorik, hem pratik bilgilerinizi arttırmak.
2. Artık pratik yaparak belli bir özgüven oluşturduğunuz şeyi ilk defa uyguladıktan sonra ilk iki üç hafta içinde tekrar yapmak lazım. En azından 10 defa yapmak lazım.

Yani diyelim ki temelini koydunuz, üzerine taşlar yerleştirdiniz. Şimdi ise kısa zaman içerisinde tekrar tekrar durumlar oluşturarak aynı şeyi yapmakla çimentoyu dökmek lazım yani yeni bilgi ve pratiğinizi güçlendirmeniz gerek.

İş görüşmelerinde ne diyeceğim, yanlış birşey dersen işi kaybedebilirim yada işe alınsam bile ya ürünü satamazsam ilk günlerden gibi korkulardan kaçmak ve bu özgüvensizliği bitiren sözlerle mücadele etmenin yolunu ise şu şekilde çözebiliriz.

İlk olarak piskolojik olarak kendinizi hazırlayın. İlk önce neden çekiniyorum, sonuçta karşımdaki de insan, onunda bir ailesi, arkadaşları, korkuları var. Yani korkacak birşey yok, yani kendiniz gibi sıradan biri ile konuşuyorum diyelim ki; ”hayır” cevabı aldım ne olacak, ondan 5 gün sonra ne olacak şirketimi batıracam tabi başka birisini arayacam ayrıca bu bana ek bir deneyim kazandıracak ve bir sonraki görüşmem daha iyi olacak bu düşünceler engel değil benim özgüvenli olmama şimdi ise bu alanda teori bilgilerini arttırmak ve sonra da pratiğe geçmek.

Bununla ilgili kurumsal satışla ilgili bir çok yazı okudunuz ve videolar izlediniz, kitaplar okudunuz bunlar gereksiz geldi ise o firmada çalışan bir arkadaş bulup telefon görüşmelerini yanınızda yapmasını rica edin böylece çok basit ve somut olduğunu göreceksiniz böylece özgüveniniz tavan yapacaktır.

Bu aşmada değil tüm iş alanlarında süreklilik size pratik sağlar ve bu sizi özgüvensizlikten tamamen çıkartır. Bir bakmışsınız ilerde profesyonel olmuşsunuz. Bu yüzden kafanızda büyütmeyin ve hayatınızın her alanında pratikle profesyonel bir uzman olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here