Nohutlu Pilav Tarifi

0
202

Bir çok pilav çeşidinin yanı sıra nohutlu pilavın yeri başkadır. Nohutlu pilav tek başına da bir ana öğün olarak sunulabilir iken yanında başka türler de sunulabilir.

Nohutlu pilav yapmadan önce öncelikle nohutları haşlayabilirsiniz. Böylelikle size de kolaylık olacaktır. Daha sonra bir yandan pirinç yıkamalısınız. Pirincin tam anlamıyla yıkanabilmesi için üç dört defa suyunun değişmesi gerekir. En son suyunun içine tuz atmanız da daha iyi pişmesini sağlayacaktır. Pirinci koyduğunuz su biraz ılık olursa bu daha iyi olacaktır.

Bir tencereye tere yağı ve sıvı yağı ekleyelim. Daha sonra pirinçleri de bu tencereye ekleyebiliriz. Daha sonra ise tavuk suyu ve biraz da kaynamış su eklemelisiniz. Biraz da tuz ilave edelim. Son olarak da haşlanmış olan nohutları ekleyelim. Dilerseniz bu pilava tavuk da ekleyebilirsiniz. Tavukları da yine haşlayıp daha sonra tiftiklemeniz yeterli olacaktır. Haşlanmış olan nohudun üzerine serpebilirsiniz. Tüm bunları ekledikten sonra ise kapağını kapatalım ve pişmeye bırakalım. Kısık ateşte pişmesi tadını daha lezzetli yapacaktır. Pilav suyunu çekince altını kapatıp üzerini bir havlu ile örtmeniz de dinlenmesini sağlayacaktır. Daha sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun..

Malzemeler:
2 su bardağı pirinç
1 su bardağı nohut
3 su bardağı tavuk suyu ve sıcak su (Toplamı 3 bardak olacak şekilde karıştırabilirsiniz.)
2 yemek kaşığı tere yağı
Sıvı yağ
Tuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here