Negatif Düşüncelerden Nasıl Kurtulabiliriz

0
64

Negatif düşüncelerden nasıl kurtulabiliriz bunun üstesinden nasıl gelebiliriz, biraz bundan bahsedelim istedim umarım keyifle okursun daha fazla lafı uzatmadan başlıyorum.

Aslında negatif düşüncelerimiz günlük hayatımızda sürekli aklımızdan geçen düşünceler. Ancak bazı insanlarda bu negatif dediğimiz düşünceler çok daha fazla gün yüzüne çıkıyor, çok daha fazla ortağımız da oluyor.

Herkez her bir birey, negatif düşünceler ile ustalıkla başa çıkamıyor. Ancak seninle beraber bugün aslında bunun biraz inceliğinden bahsetmek istiyorum.

Şimdi şöyle deyim negatif düşünceler her zaman bizim için gerçekten kötü düşünceler değil, bunu başta söylemek istiyorum. Ancak biz şuan da yapıcı olmayan sağlıksız negatif düşüncelerden bahsedecez biraz seninle.

Aslında şöyle düşünmeni istiyorum. Zihnimiz de iki farklı ağaç var tamam mı? Yani bu her bir bireyin içerisinde saklı olan iki farklı enerji olarak da düşünebilirsin.

Bir tarafında şifacı, destekleyen, o güçlü, biraz daha pozitif, biraz daha iyimser olan tarafımız şifacı ağacımız var diyelim. Bir tarafta da negatif depresyona eğilimli, bizi aşağı çeken, sürekli negatif düşünen ve bize sağlıksız bir şekilde neden olan ağacımız var buna aslında biz zehirleyen ağaç da diyebiliriz.

Yani bir tarafımız da şifacı, bir tarafımız da zehirleyen ağaç dersek belki biraz daha zihniniz de canlandırabilirsiniz diye düşünüyorum. Aslında her birimiz hayatımız boyunca sürekli olarak negatif ve pozitif olarak adlandırdığımız yada nötür olarak adlandırdığımız farklı farklı olaylar yaşıyoruz.

Bu nötür dediğimiz şeyler aslında bizi çok da fazla ilgilendirmeyen şeyler ancak biz bazı olaylara biz pozitif anlam yüklerken diğerlerine de negatif anlam yükleyebiliyoruz. Mesela diyelim ki negatif ve seni gerçekten üzen belli olaylar yaşadın, bu olaylar hayatında senin için en önemli olaylar olduğunu varsayalım.

Tamam mı? Diyelim, Negatif ağacımıza bu zehirli ağacımıza bakıyoruz. Şimdi bu ağacın diyelim ki; 2-3 tane farklı olay yaşadın bunları böyle tohumlar gibi düşün, temel olaylar bunlar. Bu tohumlar zihnimize ektiğimiz tohumlar olarak düşünmeni istiyorum.

Aslında bu negatif ağaca, zehirli ağaca her baktığımız zaman, her odağımızı yönlendirdiğimiz zaman bunu böyle sulamaya başlıyoruz. Sulamak ne demek, büyümesine bu zehrin yayılmasına izin veriyoruz gibi düşün.

Bu negatif olarak nitelendirdiğimiz olayları gözümüzde büyütmeye başlıyoruz. Zihnimiz de o kadar çok yer almaya başlıyor ki, adeta böyle kocaman bir ağaç büyüyor gibi düşün ve ne yazik ki pek çoğumuz belki hatta sende bunu yapıyorsun.

Pozitif ağaca dönüp onu beslemek yerine negatif ağaca, bu zehirleyen ağaca bakıp onu daha da gözümüzde büyütüyoruz.

Pozitife Çevirme

Ancak peki bunu nasıl tersine çevirebiliriz. Birazda bundan bahsedelim istersen aslında tam da bunun farkına vararak yani negatif ağacı bu zehirli ağacı suladığımızı ve sürekli odak noktamızı oraya çevirdiğimizin onu dinlediğimizin, onu büyüttüĝümüzün farkına vararak bazı şeyleri değiştirebiliriz.

Senden istediğim şu bu metni okuduktan sonra atıyorum, aklına böyle negatif şeyler gelir, negatif yaşantıların geliyor. Belki 1 belki dsha fazla olabilir neyse o tohumları belki zaman içerisinde çok fazla büyüttün ve gerçekten o ağacın kökleri böyle derinlere derinlere gitti.

Ancak seninle beraber o ağacı kurutabiliriz. Peki ağaç nasıl kurur sence? Ağaç, eğer onu sulamazsak, onunla ilgilenmezsek bir şekilde kökleri kurumaya başlar ve sonrasında solup gider ve tam da bu nedenden dolayı seninle beraber bu ağacı sıkamamayı öğrenecez ve bunu sulamamak aslında bizim ona olan tüm kaynağımızı, tüm enerjimizi şifacı ağaca aktarmakla mümkün o yüzden biz daha çok bu pozitif yaşadığımız olaylara yoğunlaşacağız ve biz bu ağacı sulamaya başlayacağız, bu ağaca daha çok odağımızı yönlendireceğiz.

Atıyorum kötü bir olay yaşadın, kötü bir olay aklına geldi veya tamam o kötü olayı bir kenara bırakıp. Şunu düşünmeni istiyorum ya negatifi boşver gerçekten ve de ki aslında şifacı olsa şöyle derdi, şifacı olsa aslında şu pozitif yanlarını düşünürdü.

Aslında biz şifacıyı bu pozitif yanımızı beslediğimiz zaman daha da mutlu, daha da huzurlu, daha fazla kendi yaralarımızı saran bir birey haline geleceğiz. Biliyorum belki şuan günlük hayatında direk bu negatif ağacı bırakıp pozitif ağaca bakman senin için zor olabilir.

Ama bunu böyle bir süreç olarak düşün ve bu süreç içerisinde sen bilinçli olarak, negatif düşünceler ortaya çıktığı zaman farkına var. Bunlara böyle çok sert davranmanı istemiyorum sadece farkına var ve bunun tam tersi olan pozitif olayı düşün.

Mesela bir arkadaşın sana sen beceriksizsin, sen yapamazsın veya bunları ailen diyorsa bunları dinlemeyi bırak, ve deki kendinde sen çok başarılısın, sen çok iyi niyetlisin, sen istediğini her zaman başardın, başaramadıysan da bunun için gerçekten çok çabaladın ve senin bu yanını çok seviyorum deyip böyle kendi kendine arkadaşı olmayın öğren, kendi kendinin yönünü biraz daha bir gütmeye çalış bunu yaparsan, gerçekten zaman içerisinde fark edeceksin ki bu ağaç böyle büyümüş büyümüş ve kocaman bir ağaç olmuş.

Zaman içerisinde o ağacın içerisinde ferahlamaya başlayacaksın. Bu biraz zaman alabilir dediğim gibi ama ne olursa olsun pes etmeden devam et. Diyelim 30 yaşındasın 30 sene boyunca bu ağacı beslediğini, büyüttüğünü düşün bu zehirli ağacı ve birden sulamayı kesip hemen o anda yapman oldukça zor evet ama bunu sürekli pratik yaptıkça, alıştıkça geliştireceksin merak etme.

Bu söylediklerimi eğer ciddiye alırsan ve günlük hayatında da uygulamaya başlarsan, hayatında güzel değişimler göreceğinden eminim ve senden ricam bunları uygulayıp yorum yaparsan cebap alabilirsin.

Ayrıca bunların üstesinden tek başına gelemiyorsan be desteğe ihtiyacın varsa bir piskolog ile görüşme sağlamanı tavsiye ederim. Umarım bunlar senin için faydalı olacaktır uygularsan!.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here