Kız Çocuklarını Yetiştirirken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

0
113

Kız çocuk yetiştirirken ailelerin her şeyden önce, toplumun aileye yüklediği kız çocukla ilgili bazı temel inançları bir kenara bırakması gerekmekte yani çocuğumuz kız olduğundan itibaren çok dikkat etmemiz gerekiyor. Çocuğu korumak gerekiyor, bu çocuğu doğru düzgün yetiştirmezsek ileride karşımıza bazı sıkıntılar gelebilir, çevre çok kötü, insanlar çok kötü, çocuğu her anlamda korumak gibi düşünceler ile eğer çocuğun her davranışını kısıtlayıcı davranışlarda bulunuyorsa ebeveyn, örneğin daha çok küçük bir kız çocuğuna oturmana dikkat et, eteğini kapat, bu yaşta nasıl oturuyorsun öyle, annenin ojelerini bu yaşlarda nasıl kullanıyorsun. Çocuğun hiç bir şekilde aklının alınmayacağı, yorumlarda bulunmayacağı ikazlarda bulunmak iyi insan, kötü insan, zararlı, zararsız insan ayrımı yapamayacak yaşta olan çocuğun her keze şüphe ile bakmasından sebep olacağından her şeyden önce çocuğun sosyal gelişimini etkiler.

Aileler özgüven sahibi bir kız çocuk yetiştirmek için ne yapmalı.

Kız çocukları daha hayata başlarken her şeyden önce aile tutumları açısından erkek çocuklardan her hangi bir farkları olmadıklarından yetiştirilme ve fırsatlar anlamında ailesi tarafindan farklı bir muameleye maruz kalmadıklarını bilmeliler, yani hele hele evde bir kaç çocuk varsa abisi okusun, erkek çocuktur okuması lazım, bir meslek sahibi olması lazım, ailesine bakacak gibi sözlerin olduğu bir ortamda ki kız çocuk tabiki yeteri kadar değer verilmediğini, kendisi için bir çok avantajın kendisi için olmadığını düşünüp belli bir süre sonra ya pes etmeye başlayacak, gerçek potansiyelini bu sayede gösteremeyecek yada bunları elde etmek için abartılı sağlıksız hırslı olacak.

Bir kız çocuğunda öz güven geliştirmek için çocuğun her olumlu davranışını mutlaka pekiştirmek bunu sözsel olarak yetiştirmek, bunu çocuk çevreye göstermek istiyorsa buna engel olmamak çocuğun bir kaç alanda yani sadece akademik alanda değil, bazı beceriler alanında da kendisini geliştirmek için firsatlar yaratmak. Örneğin bir kız çocuk okulda başarılı diye onu okul dalında değil de bir spor dalında, bir sanat dalında da kendisini geliştirmeye firsat vermek gerekiyor.

Yada sınırlamamak işte kız çocuktur, futbol oynamasına gerek yok sadece bale yapsın, el sanatları ile uğraşsın, müzik ile uğraşsın ama gidip hentbol oynamasın diye cinsiyet alanlarına getiren alanlarda çocuğu da kısıtlamamak bunu teleffuz etmemek çok onemli. Özellikle babası tarafından da onay gördüğünü görmek gerek işte kız çocuksun onu yapamazsın, bunu yapamazsın gibi şeyleri duymaması çocuğun her türlü dalda, etkinliklerde kendi potansiyelini kullanmak için çocuğa firsat doğmuş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here