Kendimi Nasıl Motive Edebilirim?

0
125

Çok zor zamanlar degilmi, kendimi nasıl değiştirebilirim, kendimi nasıl motive ederim, piskolojim bozuk, motivasyonum düşük ne yapabilirim olacak diye diye bir hoş olduk ne yapacaz diyorsan işte o makale.

Bir şey yapacaksınız diye çok heyecanlandığınız ve o işin etkisine kapıldığınız anlar oldu mu hiç? Peki ya koltuktan kalkmaya tenezzul bile etmediğiniz anlar?

Merak ettiniz mi hiç bu durumlar arasındaki farkı ve bazı insanların neden daha başarılı olduğunu dönüp dolaşıp varacağımız nokta motivasyondur.

Ama çoğu insan motivasyonun esasında neyle harekete geçirildiğini bilmez. Bir gün uyanıp motive olmayı beklerler ama işler pek de sandıkları gibi değil motivasyonun altında yatan mantığı kaptığınızda onu ekmeyi sonrasında da yeşertmeyi öğrenebilirsiniz.

Motivasyonu ortaya çıkaran en büyük güç başarma isteğidir. Basit görünebilir, bir düşünün ama çoğu insan başarma isteği kendilerine göre çok alçak seviyelerdedir.

Hayatlarının bir döneminde hayallerinin yıkılması ya da birinin onlarla alay etmiş olması oldukça muhtemel eşlerinin yada partnerlerinin, erkek yada kız arkadaşlarının, ailelerinin onlar düşüncelerini sunduklarında etraftakiler desteklememiş ve yüzlerine gelmemiştir.

Şimdide bu yüzden hayatlarının önemli bölümlerindeki başarma istekleri oldukça düşüktür. Yani daha fazla motive olayım istiyorsanız, öncelikle başarma isteğinizi artırmalısınız.

Kendinize yeniden hayal kurmak için şans tanıyın. Gelecek belirleyin kendinize, sağlığınıza, para durumunuza aşk hayatınıza be yaşama katabileceklerinize kendinize bunları yeniden dişlemek için şans tanıyın. Yatağa uzanıp ne istediğinizi düşünmek için bunu yılda bir kere, yılbaşında yapmayın.

Allah`ın her günü yapın. Sorun kendinize, tam olarak ne arzuluyorum, tam olarak ne istiyorum? Motivasyon ateşinin sönmesini istemiyorsanız, başarma isteğinizi merkeze koyun.

Başarının bir diğer sırrı beklentidir. Bir şeyin sadece mümkün olduğuna değil, onu yapabileceğinize de inanmalısınız. Hatta dizginlerin sizde olduğuna, kendinize bel bağladığınıza ve şu sözlere bak ne diyeceğim?

Bu işi halledebileceğime inanıyorum ve doğrudan ileriye gidebileceğimi biliyorum. Hayallerinizin gerçekleşmesini beklemelisiniz bunun yanında, onları gerçekleştirecek güce ve inanca sahip olmayı da beklemelisiniz.

Boş konuşanları, sizi gücünüzden eden olumsuz ve kötümser insanları dinlemeye bir son verip, başarabileceğinizi beklemeye başlayın. Sonuç olarak da hedeflerinize ulaşacaksınız. Kendinize yürekten inanmalısınız, derinden odaklanın!

Hayatın haritası bir mimarın ev tasarısı gibi olabilir. Ya da yazarın ` içindekiler` bölümü gibi. Plan olmadan ev inşa edemezsiniz. Öyleyse, hedefler belirlemeye koyulun ve onlara nasıl ulaşacağınızı tasarlayın.

Dünyadaki en güzel duygular, yapacaklar listenizdeki bir maddenin üzerini karalayıp: ”Yaptım! Başardım!” Dediğinizde ortaya çıkar.
Yani hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gerekenlere her daim odaklanın. Odakla ilişki içerisinde bulunan bir diğer önemli husus ise çabadır.

Eğer ulaşmak için bir çaba göstermeyecekseniz hedef koymanın da bir anlamı yoktur. Çalışmalısınız. Hem de çok. Başarının sırrı budur. Bu yüzden çabayı hayallerinizi gerçekleştirmek için kullanın, çünkü ancak bu şekilde ivme kazanırsınız.

Hepimiz biliyoruz ki ivmeyi bir kazandınız mı arkasından umut da gelir. Motive olursunuz ve her şey daha kolay gelmeye başlar. Tutumunuzun farkında olun. Tutumunuzun dünya görüşünüzü aynı bir lens ya da gözlük gibi değiştirdiğini hatırlayın.

Hayatınızı insanların iyiliğine inanmadan ve kötümser olarak harcarsanız, berbat bir tutumla yani, hayatınızda bir sonraki seviyeye atlamayı bekleyemezsiniz. İnançlarınızı değiştirin. Yeni bir lens takın.

Şöyle düşünmeye cesaretiniz olsun: ”Bugün güzel bir gün olacak.” ”Bugün gelişebilirim” ”Bugün işlerimi halledebilirim” ve son olarak, konu motivasyon olunca, çevreniz pek bir değere biner. En derin arzularınızı ve hayallerinizi biriyle paylaştıktan sonra size gülerlerse, keyfiniz kaçar doğal olarak, kimin kaçmazdı ki?

Olumsuz etkilerden kendinizi tamamıyla soyutlamalısınız. Muhteşem insanlarla daha fazla zaman harcamaya başlayın. Etrafınızı, olumlu, geliştirici, zindelik

veren ve size inanan insanlarla doldurmak için bilinçli bir çaba gösterin. Size hedeflerinizin peşinden gitmeniz için cesaret veren ve zaferinizi kutlayan insanlarla herkesin sizi anlayıp desteklemesini beklemeyin. Etrafınızı bunları yapabilen insanlarla doldurun.

Dünyadaki tüm farkı yaratacak olan şey budur. Bağlılığınızı, kişisel ustalığınızı be hayallerinizin hayatı yaşamak uğruna motivasyonunuzu koruduğunuz için sizi kutlarım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here