Kapuska Tarifi

0
101

İlk olarak uygun boyuttaki tencerenize tere yağını koyalım. Ardından içerisinde sıvı yağ ekleyelim ve sırasıyla ince ince doğranmış soğanları ardından domates salçasını ekleyerek güzel bir şekilde kavrulmaya bırakalım. Kavrulmuş olan soğanların üzerine daha önceden doğranmış olan lahanaları ekleyelim ve güzel bir şekilde karıştıralım. Karıştırma işlemi bittikten sonra tencerenin ağzını kapatalım ve ateşin altını kısarak pişirmeye bırakalım.

Yaklaşık 15 dakika kadar bir süre içerisinde lahanalar kendi suyuyla pişmeye başlayacaktır. Bu süreden sonra 3 su bardağı kadar sıcak suyu, pul biber, tuz ve karabiberi katarak, ardından da isteğe göre pirinç yada bulgur ekleyerek karıştıralım. Son aşamada ise lahana kaynamaya başladıktan sonra kapağını kapatalım. Ateşin altını kısarak yaklaşık 20 dakika içerisinde pişmiş olduğunu görmüş olacaksınız, şimdiden hepinize afiyet olsun.

Malzemeler: 1 kilogram lahana, bir kaşık sıvı yağ, bir kaşık tereyağı, bir yemek kaşığı domates salçası, 1 adet soğan, isteğe göre 2 yemek kaşığı pirinç veya bulgur, bir tatlı kaşığı tuz ,bir çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı pul biber ve yaklaşık 3 su bardağı kadar kaynar su.

Kapuska yemeğini isterseniz etli, isterseniz de etsiz olarak yapabiliyorsunuz, Bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış bir durumdur. Eğer ki etli olarak yapmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bu malzemeleri pişirirken aynı zamanda içerisinde et eklemektir. Kolay bir şekilde hazırlanabilen bu tarif gözünü korkutmamalı ve herkesin tatması gereken bir lezzet olduğunu unutmamalısınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here