Kalp Atışlarında Düzensizlik Neden Oluşur ?

0
77

Kalp Atışlarında Düzensizlik (Ritm Bozukluğu) Nedir?

Herkesin bildiği üzere kalp organı en basit olarak vücuda kan pompalar. Fakat bunun yanında kalbin vücutta çok daha önemli rolleri vardır. Hormonların düzeni, vücudun ısısını ayarlama, atık maddelerin vücuttan atılması gibi daha bir çok rolü vardır. Normal sağlıklı bir insan kalbinin atım sayısı dakikada 50 ve 90 atımdır. Bazen kalp atım sayısı bunun dışına çıkabilir ya da daha azına düşebilir. Kişinin kafein alımına, sigara ve alkol kullanımına, tüketilen çikolata miktarının fazlalığına göre kalp ritmleri değişebilir.

Belirtileri Nelerdir?
Bunlar dışında birçok sebep de sıralanabilir. Kalp ritm bozukluğu daha çok kendisini çarpıntı olarak gösterir. Göğüste meydana gelen baskı, yanma, sıkışma hissi yaratabilir. Bir anda düşüp bayılmak, göz kararması durumları da örnek teşkil eder.

Nedenleri Nelerdir?
Kalp yetmezliği de olabilir. Kalp ritmi bozukluğunun nedenleri arasında aşırı stres, yoğun egzersiz yapımları, aşırı alkol vs. durumlarından farklı, tıbbi olarak şu şekilde de sıralanabilir; doğuştan gelen kalp hastalıkları, kişinin anemi hastası olması, minerallerinin ve potasyum değerlerinin anormal düzeyde olması, tansiyon yüksekliği, hamilelik, diyabet hastalığı.

Tedavisi Nasıldır?
Kalp ritmi hastalığının tedavisinde inme riskinin oluşmaması için normal kalp ritmine geri dönüştürülmesi gerekir. Kalp ritminin bozukluğunun gerek tedavisinden sonra gerek bir daha ritmi bozmamak adına kişinin tek çözümü sağlıklı yaşamdır. Sigara ve alkol alışkanlığından kurtulmak, düzenli ve dengeli beslenmek, kahve tüketimini azaltmak, bazı ilaçlardan uzak durmak, özellikle stresi normal yaşamdan uzak tutmak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here