Kafe Açarken Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

0
85

Kafe açmak ne kadara mal olur?

Kafe açacağımız zaman bütçemizi… Açacağımız semt ya çok elit olmak zorunda yada normal orta seviyede bir kesime hitap etmeliyiz çok elit bir kesim yada orta bir kesime hitap edeceğimiz zaman ona göre kafemizin bölgesini seçmeli ona göre bir kira konturatı yada kira sözleşmesini belirlememiz lazım, ona göre bir kira bütçesi çıkartmalıyız. Kafemizi açacağımız zaman örneğin bir ekpreso makinası koyacağımız zaman yada profesyonel bir fırın koyacağımız zaman bu tamamen bütçe ile alakalı ve açacağımız bölgeye göre değişmektedir. Başka orta düzeyde ki bir yere 3 guruplu yada 4 guruplu bir yere ekspreso makinası koyduğumuz zaman bu tamamen 3-4 katına çıkmaktadır.

Onun yerine bütçemize göre 1 guruplu yada 2 guruplu makinalar tercih edilmelidir. Kafemiz de bütçe çalışmalarında en büyük etken de dekorasyondur. Kafemize çok iyi bir dekoratif sunum yaparak tan da tamamen bütçemizi yaklaşık 10 milyon dolarlara, 5 milyon dolarlara, 100 bin dolarlara, 200 bin dolarlara kadar da çıkartabiliriz. Kendi çapımızda kendi ölçümüz de bir birikimimiz ile yaparsak örneğin kafenizi açtığınız zaman x bir kişi otomatik tente sistemi yaptırır, diğer bir kişi ise şemsiye ile bahçesini güneşten, yağmurdan koruyabilir. Bu tür çalışmalar tamamen kişinin bütçesine bağlı şeylerdir her zaman işi bilen ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Kafe açmak için hangi belgeler gerekir?

Kafemizin noktasını yerini belirledikten sonra ilketap da belediyeye gidip oraya işletme ruhsatının alınması ve daha sonra en önemli etkenlerden bir tanesi itfaiye; itfaiye de baş vurup açma ruhsatında başvurulması, ve daha sonra personelimizi belirleyip personelimizin SGK yaptırıp servisi hazır bulunduruyoruz.

Kafemiz de bulundurulması gereken belgelerden bir kaç tanesi ise örneğin personelimize servise sunmadan önce sağlık raporu ve portör raporudur. Onun dışında kafemiz de farklı bir üretim yapacaksak ona göre belediyeden ayrı bir üretim ve işletme ruhsatı almamız gerekmektedir.

Kafe açmak için uygun yer nasıl seçilir?

Kafe açmak için yer belirleme konusuna gelirsek. Kafe açmak için örneğin; Turistlik mekanlar yada çok işlek mekanlar seçilmelidir, çok işlek mekanlarda servisi hızlı olabilecek mekanlar seçilmelidir. Örneğin; Bir istiklal caddesi yada yoğun olan bir caddeler de ağırlıklı bir konseptler gitmemektedir. İnsanlar oturup yeyip anında kalkıp işlerine yada gidecekleri yerlere giderler. Örneğin bir turistlik mekanlar da kahve ve onların damak tadına hitap eden yiyecekler ve içecekler seçilmelidir.

Bu tür bağdaşla çalışacakları yani açacakları noktaları tercih etmeleri gerekmektedir. Kafemizi açarken en önemli unsurlardan bir tanesi ise kafemizi açtıktan sonra onu işletmek yani uygun şartlarda örneğin bir havalandırma sisteminin uygun olması itfaiyelik raporunu alabilmemiz için yangın çıkışının, acil çıkış kapılarının olması, reklam yapacağımız zaman tabelamızı koyacağımız yerin uygun olması gibi etkenler önemlidir bunlara dikkat edilmesi zorunludur.

Kafemizin konseptini nasıl belirleyebiliriz?

Kafe konseptin de dikkat edilmesi gereken en büyük unsurlardan bir tanesi ise açacağımız kafenin tamamen dekorasyonu ve uyum sağlamak. Örneğin bir kahve evi açtığımız zaman duvarlarımıza kafenin etrafına kahve ile alakalı motifler örneğin; kahve çuvalları ile süslemeler, kahve çuvalları ile çerçeveler yapma, kahve çekirdekleri ile sunumlar onun dışında bir İtalyan restorantı açtığımız da örneğin bir Milano meydanının tabloları, İtalyanın görselleri uzak doğu ile alakalı ise o motifler ile restorantımızı ve kafemizi süslemek ona bağdaştırmak bir kişi geldiği zaman o yörenin o bölgenin yemeğini yediği zaman boğulmaması kendini o Ülkede ve o bölgede hissetmesi ona yaşatmak en büyük etkenlerdendir.

Kafemin reklamını nasıl yapabilirim?

Kafemizin reklamını ya bir ajansla çalışıp yada internet ortamında yapabiliriz. Örnek verecek olursak bir kahve evi açıyorsak ve işlerimizin ve reklamlarımızın daha çok artmasını istiyorsak küçük kahve ikramlarında bulunabiliriz. 50gr paketler halinde kendi logomuz ile insanlara dağıtabiliriz sonrasında denendikçe tadı duyuldukça ağızdan ağıza reklamımızı yapmış oluruz.

Onun dışında restorantımız lokantamız olduğu zaman küçük kaplarda ekler çiskekler parçalayıp insanlara ikram edip bu şekilde de reklam yapabiliriz. Tamamen kişinin bütçesine dayalı olmalıdır sistem bölgeye görede değişmektedir. Reklam konusunda bilir kişiler ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Kafemde çalışacak kişileri nasıl seçebilirim?

Kafede çalışacak kişileri örneğin bir aşçı kadrosunu ya bütün kadro olarak işe alabiliriz ya 1 kişi yada 2 kişi olarak işe alabiliriz tabi bunların öz geçmişleri SV’leri çok önemlidir. Bu tür öz geçmişleri alırken ya ajanslar ile yada gazete yolu ile yada tanıdık yada uzmanlar ile yada danışmanlar ile çalışabiliriz.

Örneğin bir kahve evi açacağımız zaman kahve uzmanları ile kafe danışmanları ile büyük franchising firmaları ile çalışmak gerek tamamen profesyonelliğe ve dikkatle önem verilmesi gerekir. Personel alımlarında muhakkak kafe sahiplerinin olması gerekmektedir. Görüşmeleri birebir yapıp öz geçmişlerini dikkatlice inceleyip daha önce çalışmış olduğu referansları dikkate alıp hepsine ulaşılıp hakkında ki referansların doğruluğunu onayladıktan sonra kadroyu oluşturmak gerekmektedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here