Bu İnsanlara Asla Aşık Olmayın

0
155

Asla aşık olmak istemeyeceğiniz ya da evlenmek istemeyeceğiniz kişilerden bahsedeceğim. Bireysel danışmanlıklar da en çok çalıştığım konu, aşk acısı. Ve nerede bir aşk acısı varsa, orada narsist bir insan var. Ve özellikle hanımlar, lütfen dikkat edin.

Bu insanları hayatınıza sokmayın. Yoksa, evlilik konuşurken bir bakmışsınız ortalıkta yok. Ve üstüne üstlük, sizi her yerden de engellemiş. Bu insanların sağı solu belli olmuyor. Sizi evlilik günü bile bırakabilirler. Sonrasında aylarca yıkılan umutlarınız, boşa çıkan hayallerinizle baş başa kalabilirsiniz.

O yüzden lütfen tehlikeyi önceden fark edin ve bu insanlardan uzak durun. Geçen gün, danışmanlığını yaptığım bir hanımefendi özellikle bu makaleyi yazmamı istedi. Çünkü, beni bir anda terk edip hayatımı mahveden kişiyi daha önce tespit etmeyi çok isterdim dedi.

Ben de hemen bu makaleyi yazmak istedim. Peki, bu insanları hangi davranışlarından anlarız? Nasıl tespit edebiliriz? Hemen Başlıyoruz!

Öncelikle, narsist olduklarını kabul etmezler. Dışarıdan çok iyi bir insan olarak gözükürler. Herkes onlar için . ‘Ne kadar da iyi biri ?’ der. Ama birde onu size sorsunlar. Size o kadar eziyet etmiş bir insanla yan yana dahi gelseniz, insanlar sizin çektiğiniz eziyeti görmez de onu masum zannederler. Onu haklı bulurlar.

Bu kadar da kendilerini masum gösterebilirler. Zaten bir insan herkese çok iyi gözüküyorsa, ona dikkat edin derim. Biz insanız. İnişlerimiz, çıkışlarımız var. Kötü anılarımız var. Birisi, birisi herkese iyi görünmeye çalışıyorsa, ona biraz şüpheyle bakın derim.

Bu kişilerin başka bir özelliği de çok haklı oldukları. Onlarla asla tartışmaya girilmez. Her zaman kendileri haklıdır. O sarı bir arabaya siyah desin, asla onun sarı olduğuna ikna edemeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Diyelim hata yaptılar, asla suçu üstlenmezler.

Çünkü sorumluluk almak onların yapısına terstir. Böylelikle hep başkasını suçlarlar. Onu hata yaparken yakalarsanız bile suçu asla kendi üstüne almaz. Sebep kendi mutsuzlukları olsa bile, suçlu olan kişi, sizsinizdir. İşinde başarısız mı oldular?

Sebebi ne biliyor musunuz? siz oluyorsunuz. Sen onun moralini bozunca ve ona destek olmadığınız ve sürekli dırdır ettiğiniz için başarısız oldu. Şaka gibi ama, bunu çok ustalıkla yaparlar. Hatta sizi dahi ikna edebilirler. Suçluluk duymaya başlarsınız.

Ancak ondan ayrıldıktan sonra nasıl manipüle edildiğinizi anlayabilirsiniz. Hiç farkında olmadan sizi pasifize etmeye çalışırlar. Bunu da sürekli eleştirerek yaparlar. Ve kişiliğinizi yok etmeye çalışırlar. Ama siz onu asla eleştiremezsiniz.

Sanki böyle bir hakkınız yokmuş gibi davranırlar. Ve sizi aptal yerine koyabilirler. hep onlarla ilgilenmenizi isterler. Siz onun her sorununa koşacaksınız, hep yardım edeceksiniz, sizden bunu beklerler ama siz ondan yardım istediğinizde, hep bir işi çıkar nedense.

Aynı zamanda her fırsatta sizden daha üstün olduğunu söyler. Söylemese bile, hal ve hareketleriyle belli ederler bunu. Çok iniş çıkışlıdırlar. Birden parlayabilirler. Başka zaman da bir kedi gibi masum olabilirler. Bu arada dinlenme huyları da asla yoktur.

Size saatlerce anlatabilirler ama iş dinlemeye gelince, sizi dinlemezler. Siz ona bir şey anlatırken onlar başka şeylerle uğraşırlar. Telefonuna bakar ya da siz konuşurken sizin yüzünüze bakmazlar. Bu kişiler, başkalarını hatta bazen en yakınlarını bile aşağılamaktan hoşlanırlar.

Her zaman kendi bildiğini okuyan ve karşıt görüşlü kişileri ezme eğilimi gösteren bu kişiler, gerçekten insanı kırarlar ve gerçekten insana kendini kötü hissettirirler. Önlerine dünyanın en kusursuz resmini de getirseniz, dünyanın en iyi piyanistini de getirseniz, fiziksel ölçüleri mükemmele yakın bir kadın da koysanız bir işe yaramaz.

Çünkü onların dışındaki herkesin mutlaka bir kusuru vardır. Siz bir şey teklif ettiğinizde büyük ihtimalle reddedilirsiniz. Ama onların tekliflerinin geri çevrilmesine hiç ama hiç tahammülleri yoktur eğer bu davranışları sevgiliniz de görüyorsanız yada partneriniz de, lütfen bir daha düşünün. Onunla bir ömür düşlediğiniz kişi hayallerinizi yıkabilir, sizi ortada bırakabilir ve yıllarınız boşa gider.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here