İlişkide Bağımlılık

0
140

İlişkide bağımlılık hakkında bazı cevaplar bulabilirsiniz işte o cevaplar: İlişkide bağımlılık nedir?, İlişkide bağımlı olmaktan nasıl kurtuluruz?, İlişkide bağımlılık neden olur?, İlişkide bağımlılık nasıl sorunlara yol açabilir?, İlişkide bağlılık ve bağımlılık arasında nasıl bir fark vardır? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

İlişkide bağımlılık nedir?

Bağımlılık, bağlanma sorunu da diyebiliriz aslında buna; kişinin çok erken dönem ilişkilerinden kaynağını alan bir özelliktir. Çocukla anne baba arasında yaşanan güvensiz ilişkiden yani terk edilme ayrılma kaygılarından zamanla tam görülmemiş yeteri kadar ilgi gösterilmemiş sevgisini belli etmeyen ebeveynlerin çocukların da daha sıklıkla görülen yada özürlü büyüyen çocuklarda da daha fazla gördüğümüz bir özelliktir. Kişinin başkasının desteğine ihtiyacı olduğu özet davranamadığı, yalnız kalamadığı ve sürekli olarak bir onay alama sürecinde olduğu ve ilişkilerinde kaygıya bulunduğu bir durumdur.
Bağımlılık küçük yaştan itibaren kişilerin bir şekilde kurdukları ilişki biçimlerinden kaynaklandığı için devam eden bir süreçtir. Yapılan araştırmalar da kadınlar da daha fazla olduğu görülmektedir.

İlişkide bağımlı olmaktan nasıl kurtuluruz?

İlişkide eğer bağımlılık ihtiyaçlarımız çok fazla olduğu için sorunlar yaşamaya başladıysak… Farkındalık çok önemli kişinin kendi kendine bunu fark etmesi her zaman mümkün değil karşı tarafın ona ayna tutması bununla ilgili belki bir takım geri bildirimler vermesi kişide farkındalık yaratır bu bazen ama daha çok profesyonel yardım ile bir uzmanla çalışarak kişi de iç görü oryantasyonlu bir terapi ile kişi kendi bir takım bu çocukluktan kaynaklanan süreçleri çalışarak tabi ki bu özelliğinden kurtulabilir, daha sağlıklı ilişkiler kurabilir.
Tabi bir takım deneyimlerden ders almak da önemli ilişkilerde ama daha çok uzun soluklu bir terapi, profesyonel yardım oldukça iyi gelecektir.

İlişkide bağımlılık neden olur?

Bağımlı kişi yalnız kalamaz, bağımlı kişi başkasından onay almadan harekete geçemez, her hangi bir projeye tek başına başlayamaz genellikle ikinci adam rolündedir ve her zaman bir başkasının kendisini bir şekilde desteklemesini ve yardım etmesini ister, genel de başarılı insanların yanında bulunur hatta buna bir asılma terimi de denir… Yani resmen asılır bulunduğu gurup içerisinde bir şeye.
Mesela bazı futbolcuların yıldız sporculara su taşıma denilen bir tabiri vardır veya izleme denilen bir tabiri vardır onun yıldız olmasına fırsat verir gölge oyuncu olarak… Bağımlı kişilerde böyledir genel de başarı konusunda, ilişki konusunda da gölge adam durumundadır ama her zaman bir kazancı vardır kahramanla beraber aynı maceraları yaşar. İlişkide de kişi yaranmak adına, iyi görünmek adına, devamlı karşısında ki insanın her istediğini yapan, sürekli olarak onun isteklerini yerine getiren bir durumda olur ve zamanla bu alışkanlık ve bağımlılık kişinin yalnız kalma kaygılarını çok güçlendiren bir ilişki kurma biçimidir.

İlişkide bağımlılık nasıl sorunlara yol açabilir?

Şimdi bağımlılık özelliği olan insanlar bağımlı kişilikler, karakterler o temel güveni sağlayamadıkları için bir üst aşamaya geçemedikleri için saygı görme, sevgi görme durumunu da saten yada onurlu olma durumuna da son derece duyarsızdırlar. Rahatlıkla aşağılanmayı, yok sayılmayı tolere ederler ve buda onlarda zamanla çok ciddi etki yaratabilir, ilişkilerinin kalitesini bozabilir, diğer kişiye öfke biriktirdikleri için daha fazla çatışmalı ilişkiye yol açar bu durum kendileri de ilişki de mutsuz, giderek kaybolan, benlik sınırlarını kaybeden birisinin, yalnızlık, çaresizlik, suçluluk, öfke duyguları ile yaşaması elbette çok zordur ve diğer kişi de bundan etkilenir. Daha kontrolcüdür ilişkide sürekli kontrol eden, sürekli ilişkisinin iyi gittiğine dair onay ihtiyacı arayan, test eden bir yapı vardır ve buda tabi ilişkilerde çok sorun çıkartabilir.

İlişkide bağlılık ve bağımlılık arasında nasıl bir fark vardır?

Kişi Dünya’ya tamamen bağımlı halde gelir ve eğer uygun psikolojik süreçleri sevgi ve güvenle yaşamış ise sağlıklı bir birey olarak yaşamaya devam eder. Bağlanma sağlıklı bir şeydir… Bağlı olma ötekine sevgi ve şefkatle bağlı olma bireysel alanların olmasına izin verme diğerinin kendisinin de bireysel sınırlarını koruması anlamına gelir. Özgürdür, özel hareket edebilir, başkaları ile sağlıklı bir sevgi ilişkisi kurabilir fakat bağımlı insan hiç bir zaman o benlik sınırlarını koruyamadığı için her zaman kendi benlik sınırlarını kaybeder ve her hangi bir ayrılık durumunda çok ciddi travma yaşar, ayrıldığı zaman hiçlik duyguları ile yüzleşmesi ve sanki kaybolmuş gibi hissetmesi söz konusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here