Hiç Ders Çalışasım Gelmiyor

0
63
Hiç Ders Çalışasım Gelmiyor

Canım ders çalışmak istemiyor hocam iki dakika sonra kalkıyorum, devam ettiremiyorum yada birgün çalışıyorum diğer gün canım ders çalışmak istemiyor, kafam şuna takıyor şöyle oluyor böyle oluyor. Bir çok sebebi var ders çalışmamanın ve herkez bundan muzdarip, biz nasıl ders çalışacağız, nasıl başarılı olacağız. Gibi sorularınıza cevap vereceğim.

Kimse ders çalışmayı sevmez, bende ders çalışmayı çok sevmem ama ders çalışma anlayışı severim, bir şeyleri öğrenmeyi seviyorum. Yeni şeyler öğrendikçe de mutlu oluyorum. Ders olarak ele aldığımızda bunu çalışmayı tabiki bende sevmiyorum.

Bir şeyler aslında görev olarak verildiğinde, görev olarak yapıldığında kimse bir şeyleri yapmayı sadece bu sevmeyi sadece bu derste değil aslında. Size verilen görevleri yapma noktasında eriniyorsanız bir görev olduğu anlayışından vazgeçip bu konunun başka birşey olduğunu ortaya koymak gerekiyor.

Ders konuşurken hikaye daha çok şöyle ele alınıyor. Ders statik bir işin bir saat boyunca yapılıp bir saat sonra biteceği bir anlayış değil aslında. Ders bor konunun başından sonuna kadar uzun bir aşaması olan bir anlayış. Siz 1 saat de 2 saat de bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz ve bunuda yapamadığınız zaman havlu atıyorsunuz.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. İşin buz dağının görünmez kısmı gibi, siz sadece görünen kısmını yapmaya çalışıyorsunuz ki onda bile sıkıntı yaşıyorsunuz ama ders çalışmak aslında çok daha büyük bir kavram, çok daha uzun bir kavram. Baştan söyleyim ama bu büyük kavram içerisinde ki sistemi nasıl oturtabiliriz onu ortaya koymak gerekiyor.

Şimdi size kimse nasıl ders çalışacağını anlatamaz. Bende bunlardan birisiyim, nasıl ders çalışacağınızı yazmayacağım bugün şu anlayışı anlatmak istiyorum. Ders çalışırken şunu iyi anlamamız gerekiyor. Ben bu dersi ne için çalışıyorum. Yani bu dersi çalışmamın sebebi ne öncelikle, en başa dönmemiz gerekiyor. Bizi ders çalışmaya zorlayan çeşitli dinamikler neler.

Örneğin; sizin bir okulda öğrenci olmanı, sizin ders çalışmanızı gerektiriyor. Bir öğrenciyseniz size çeşitli ödevler veriliyor ve bunun sonrasında sizin ders çalışmanız gerekiyor yada sınavlar oluyor. Sizin ders çalışmanız gerekiyor peki ben size şöyle birşey soruyum. Eğer ilk okuldan itibaren sürekli devam eden bir eğitim aşamamız var, eğitim hayatımız var.

Yani bu hayat hiç değişitimi yani, ilk okuldan itibaren hiç değiştimi yani ilk okuldan itibaren hiç ders çalışmadığınız, ders çalışmak zorunda olmadığınız bir ortam oluştumu? Oluşmadı. Dolayısıyla bundan sonrası içinde ders çalışma ile ilgili bir ortam olmayacak ile ilgili bir ortam olmayacak diye birşey yok.

Siz şunu anlamanız gerekiyor. Ders çalışmak bu hayatın su içmek gibi, yemek yemek gibi gerçeği ama bunun adı ders çalışmak değil aslında konu bilgilerin size aktarılması bir kere şu ders çalışma mantığını kafanızdan şöyle bir çıkarın. Ders çalışmak size veliler tarafından verilen şu taşların şuradan şuraya doğru taşımasıyla ile ilgili bir görev değil arkadaşlar.

Ders çalışma denilen şey aslında size, hayatınız boyunca kaliteli, nitelikli, yakışıklı, güzel olmak için yani çekici olacağınız, sizin o albenisi, o karizmatiklik denilen ilerde sizin karşınıza çıkacak olan çeşitli rol modellerine giden yolda, sizin ihtiyacınız olan bilgileri size aktarmak.

Şimdi diyeceksiniz ki hocam bana integral anlatılıyor yani integral benim karizmamı nasıl etkileyebilir gibi bir soru yöneltebilirsiniz. Bize eğitim hayatımız boyunca öğretilen bilgiler aslında, hayatın içerisinden doğanın içerisinden sizin ihtiyacınız olan tüm verilerin çeşitli sistematik içerisinde bir müfredata dökülerek. Size aktarılması programı yani size bunu programlı olarak sundukları içinde hayat suçlu değil.

Size güzel bir program hazırlamışlar.
Bunuda ilk okuldan itibaren parçalamışlar bölmüşler ve sistematrik olarak tekrar ettiriyorlar. Neyden bahsediyorum; ilk okulda da bir osmanlı tarihi görürsünüz, lisede de bir osmanlı tatihi görürsünüz yani öncesinde öğrettik sonrasında öğretmeyelim demezler. Bunun dışında üniversite hayatınızda belki yök dersleri kapsamında yine tarih dersinde osmanlı ile ilgili dersler görürsünüz.

Bu osmanlıyı bilmediğiniz yeniden öğretmek için değil bunu, her yaş döneminde farklı algılayacağınız tarih bilgisini, her yaşta farklı yorumlayacağınız o anki bilgi birikiminizle farklı yorumlayarak, hayatınıza farklı bir şekilde bir vizyon kuracağınızı düşünerek bunu sistematrik biçimde yerleştirmişler aslında sizin için o kadar güzel birşey yapılmış ki, bizim yapmamız gereken ne,? “Bu sistem içerisinde bize verilen nu bilgileri aslında tane tane tane öğrenmek” öğrendiğiniz bilgileride kullanmaya çalışmak ben şunu çok önemsiyorum arkadaşlar ders çalışma ile ilgili.

Hiç Ders Çalışasım Gelmiyor

Aldığınız bilgileri nerede kullanacağınız yani doğanın şeyi budur zaten bir vitamin aldınız, bir vitamin içtiniz. Genelde biz hastayken içeriz ya ilaçları felan, tabi onunda etkisi var. Birşey içtiniz o sadece böbreğe fayda sağlasın, sadece gözlere fayda sağlasın gibi bir anlayışla olmaz. Vücudun her yerinde bir yerine fayda sağlayabilir. Bir ders çalışırken, bir dersi öğrenirken o hafta herhangi bir soruna ve her hangi bir sorunada cevap olmasını beklemeniz doğru değil. İşte bu anlayış kapsamında da , sizlerinde mutlaka beyindeki o ders çalışma kodlarını değiştirmeniz gerekiyor.

Bakın ben şuna çok inanan bir insanım. Ders çalışın, gerekirse sınavlarda başarısız olun, sınavlar için çalışmayın tabiki şunu diyebilirsiniz; hocam ama biz sınavlara göre çeşitli yerlere gidiyoruz ama hayır “ben ona katılmıyorum.” Sınavlar önemli değil. Hayatta üniversite okumanız sizi daha iyi yapabilir ama “daha iyi bir insan yapmaz” sizin daha iyi bir insan, daha iyi yetişmiş bir insan olmanız için daha iyi bir okulda okumanız veya daha iyi bir eğitim almanız gerekmiyor. Siz kendinizi iyi yetiştirmiş olmanız gerekiyor bu olaya bu unsura ders çalışma aşamasında ki unsura bakmanızın bence en iyi bakış açısı şu ben nasıl daha iyi başarılı insan olabilirim, nasıl dolu, kendini yetiştirmiş, ileri görüşlü, kararlarına etkin veren bir kişi olarak, nasıl oturmuş bir kişi olarak, karizmatik bir kişi olarak hayatıma devam edebilirim gibi bir bakış açısını yansıtın.

Bakın özellikle lisede okuyan arkadaşlarıma sesleniyorum, orta okulda okuyan arkadaşlarıma sesleniyorum. Popüler olmanız, yakışıklı olmanız, güzel olmanız, akıllı olmanız bunların hiçbirinin önemi yok. Önemli olan hayatta sizin karşınıza çıkan sorunlara karşı nasıl cevaplar verebildiğiniz, bunlara cevap verebilmek için kendinizi iyi yetiştirmiş olmanız gerekiyor.

Kendinizi iyi yetiştirmenin içerisinde fen bilgisi de var, fizik de var, matematik de var, türkçe de var, yani sosyal bilgilerde var, özellikle felsefe bilgisi bile var. Tarih bilgisi deseniz sonuna kadar var. Başından sonuna kadar ders çalışma anlayışının beynimizde ki kodlardan artık şu sınav stresini yada başka stresleri bir arada barındıran, karne stresi işte okul stresi, başka okulda okuyacağım gibi stresleri artık kafamızdan atalım arkadaşlar.

Ve şu ders çalışma anlayışını hayatımıza şu şekilde kodlayalım. “Nen kendimi geliştiriyorum, ben kendim için osmanlı hakkında bilgi ediniyorum, kendim için coğrafya bilgisini öğreniyorum” bakın üniversitede okuyan ve dünyayı gezmek isteyen binlerce kardeşimiz var. O zaman orta okulda neden coğrafya dersine çok ilgi duymadınız.

Tarihi eserleri gezmek isteyen arkadaş tarih derslerine ilgi duymamış, makina fabrikalarında çalışıp ürün geliştirmek arge yapmak isteyen, ben çok iyiyim işte montaj yaparım, televizyonu sökerim, radyoyu parçalarım diyen genç kardeşimiz okulda fizik dersi ile ilgilenmemiş, matematik dersi ile ilgilenmemiş böyle birşey mümkün değil.

Sizin ne yaptığınızın bir önemi yok. Sınavlar için bir kere çalışmaya geçelim. Yarın sınavın varsa ve bu yazıyı okuyorsanız. Gerekirse ders çalışmayı bırakın arkadaşlar. Sınav için çalışmayın ama sınav bittikten sonra çalışmaya başlayın. “Konu çalışmak.” Konu sınavlar değil arkadaşlar.

Öğrenin bilgi sahibi olun, elektronları tanıyın, dünyayı tanıyın, kimyayı, elementleri hepsini bilin, o elementlerin nelerden oluştuğunu bilin. Dünyaya görüşünüz olsun, hayata bakış açınız değişecek çünkü belli bir aşamadan sonra bunlara ihtiyacınız olacak. İhtiyacınız olacak derken genel olarak bilgi sahibi olun bir toplumda yada başka bir alanda ortaya sunacağınız bir bilginiz olur.

Bir karbon dioksit salınımı ile ilgili size birşeylerden bahsedildiğinde, bir hikaye anlatıldığında bu konuda ne demek istendiğini, dünyanın ne konuda kaygılandığı hakkında da bir fikriniz olsun. O zaman neyi bilmeniz gerekiyor karbonu bilmeniz gerekiyor, kimya bilmeniz gerekiyor. Uluslar arası ilişkiler okursanız tarih bilmeniz gerekiyor, dünyayı gezmek istiyorsanız coğrafya bilmeniz gerekiyor. Ürün üreteceksiniz, ürün kullanacaksanız fizik bilmeniz gerekiyor.

Yani sizin hayatınızda para kazanmak dahil olmak üzere, birçok yapmanız gereken işlerde de matematik bilmeniz gerekiyor. Temel 4 işlem biliyorum deyip hayatınızı zindan edeceğinize makro ekonomik dengeleri analiz edebileceğiniz, bir türev integrali biliyor olmanız lazım.

Talep fiyat dengesini oluşturmak için bir denklemin türevini alabiliyor olmanız lazım. Bu bilgileri bilin öğrenin bunların size zararı yok. Bunlar sizi güzel insan yapar, akıllı insan olun, ilber ortaylı gibi olun. Kendinizi örnek verirken aziz sancar gibi olun, kendinizi geliştirirken bu insanları kendinize örnek alın.

İyi bir siyasetçi olun, iyi bir devlet adamı olun. İyi bir profesör olun, hoca olun, iyi bir kırtasiyeci olun, bakkal olun ama ne olursanız olun. Bu işin en iyisi olun. Bizim ülkemizin kalkınmasının tek yolu sizin şuan da bu yazıları okurken belki canınız ders çalışmak istemiyor ama sizin şuan ders çalışırsanız kendi kişisel kalkınmanızı ve tamamında da ülke kalkınmanıza katkı sağlayacağınızı bilin arkadaşlar.

Yani ders çalışmak yarın ki sınav için değil, siz yarın ki sınav için 10 ünite bitirecekseniz 1 ünite bitirin ama o 1 üniteyi iyi öğrenin arkadaşlar. Benim sizden ricam artık öğrenme işini, ders çalışma işiyle ayıralım, ziginlerimizde bunları farklı yerlere koyalım, ders çalışma diye birşeyi yok edelim.

Biz öğrenci bir nesiliz. Biz çok hızlı öğreniyoruz artık bizim elimizin altında internet var biz artık öğreniyoruz, öğrenmeyi öğreniyoruz, biz ders çalışmıyoruz sınavlara hazırlanmıyoruz.

Böyle bir nesli artık hep beraber kurmamız gerekiyor. Ben sizin yerinizde olsam ne yaparım şuan da elime bir kağıt kalem alırım. O kağıt kaleme yazmaya başlarım. Ben daha iyi nasıl olabilirim, kendimi nasıl geliştirebilirim, hangi alanlarda ilerleyebilirim, bu alanlarda ilerleyebilmem için ne yapmam gerekiyor, nereden başlamam gerekiyor, nelerden vazgeçmem gerekiyor. ‘burası önemli’. Nereden başlamam gerekiyoru kağıda yazarım. İnsanları yazarım, olayları yazarım, evi yazarım, okulu, parayı yazar herşeyi yazar sonra bakarım şöyle bir sonra o bakıştan sonra hayatımda karar veririm.

Ben ne yapıyorum. Ders mi çalışmam gerekiyor yoksa bir şeyleri öğrenmem mi gerekiyor. O noktaya odaklanır sonrasında da kararımı veririm ya “çalışırım yada çalışmam.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here