Hemoroid Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

0
94

Hemoroid, anal kanalın üst kısmındaki damarların genişlemiş olmasına denilir. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinmektedir. Zamanla anal kanalda oluşan genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar. Genellikle kabızlık, ishal, alkol, gebelik, doğum gibi durumlardan oluşabilmektedir.

Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir ?

  • Bağırsak fonksiyonları düzeltilir ve kabızlık giderilir.
  • Bol lifli gıdalar tüketilmeli ve günlük su tüketiminin miktarı 2 litre olmalı.
  • Dışkılama sırasında ıkınmaktan kaçınılmalıdır.
  • Kabızlıktan korunulmalı.
  • Uzun süre hareketsiz oturmamalı veya ayakta kalınmamalı.
  • Düzenli olarak egzersiz yapılmalı

Hemoroid tedavisinde cerrahi tedavi hemoroidin durumu kötü ise uygulanmaktadır. Bunlar:

Tıbbi Tedavi: Kabızlığı gideren ilaçlar kullanılmaktadır. Kremler veya tabletler kullanılır. Tıbbi tedavi ile hemoroidin ortadan kalkması veya tam iyileşmesi beklenmemelidir. Tıbbi tedavi sadece oluşan şikayetleri ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Skleroterapi: İç hemoroidlerin çevresindeki yumuşak dokulara özel bir solüsyon enjekte edilir ve damarların büzülmesi sağlanır. Bu uygulama hemoroidin çok ilerlememiş olduğu durumlarda kullanılır ve çoğu kez tekrarlanması gerekebilir.

Lastik Bant Ligasyonu: Özel bir yöntem ile hemoroidlerin tabanına bir lastik bant geçirilir ve bağlanan hemoroid dokusu 3 5 gün içerisinde düşer. Bantların ağrıya duyarsız olan dişli çizgilerin üzerine yerleştirilmesi gerekir. 3 4 hafta aralarla birkaç seans olarak bu tedavi yöntemini uygulamak gerekebilir. Enfeksiyon riski yüksektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here