Hata Yapıyorsunuz! Kedi Beslerken Yapılan 10 Yanlış

Hata Yapıyorsunuz! Kedi Beslerken Yapılan 10 Yanlış
13 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 11.501 kez okundu.

Kedilerimizi beslerken yaptığımız temel yanlışlardan bahsedeceğim bu listeyi hazırlama aşamasın da İnternette güvenilir veterinerlik sitelerinden bazı araştırmalar yaptım, ve edindiğim bilgileri kendi tecrübelerim ile de harmanlayarak sizlere özetlemeye çalışacağım.

Herkes kabul edecektir ki Kendi beslenmemizde bir çok yanlış yapıyoruz. Çok fazla şekerli tuz tüketiyoruz mesela, dengesiz ve karbonhidrat ağırlıklı besleniyoruz peki kendi beslenmemizde yaptığımız yanlışları kedilerimiz içinde yapıyor muyuz, muhtemelen yapıyoruz. Ama kediler bunu bize anlatamıyor, sürekli aynı mamayı yiyorum sindirim sistemim düzgün çalışmıyor diemiyor.

Belki de hastalıkları son aşamaya gelinceye kadar bize belli etmiyorlar. Bu nedenle sonradan ah vah etmemek için isterseniz nedir bu yanlış yaptığımız yanlışlar onlara bir bakalım.

1. Çok Fazla Beslemek

 

Her ne kadar tombul kediler şirin opezite de kediler de şeker hastalığı, idrar yolu Hastalıkları eklem ağrıları gibi Bir çok hastalığa sebep olabiliyor. Peki kendimizi ne kadar beslemeliyiz Aslında kedilerin günde 20 ile 35 Kalori alması gerekiyor Ama burada da şöyle bir soru ortaya çıkıyor. Normal kedi dediğimiz nedir?

İşte bu nedenle kedinizin vücut kondisyonunu veterinize danışmak çok önemli. veterinerin yönlendirmesi doğrultusunda Herhangi bir anormal doğru normale döndürülebilir .

2. Sadece Kuru Mama ile Beslemek

 

Arkadaşlar bugün evlerimizde beslediğimiz Kedilerin ataları Aslında Çöllerde Yaşıyormuş yani kediler Avlanma özelliklerinin yanı sıra Az su ile idare etme özelliğini de kazanmışlar.

Bu yüzden kedilerde ve köpeklerde olduğu gibi susayınca su içme dürtüsü yokmuş. Böyle olunca biz kedilere sadece mama Verdiğimizde ve kediler yeterli su ihtiyacını alamadığın da bu idrar yolu hastalıklarını da beraberinde getiriyormuş.

Özellikle erkek kedilerde su miktarına Çok fazla dikkat etmekte fayda var bu yüzden İş bu noktaya gelmeden kedileri su ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sağlıklı, Bakın altını çizerek söylüyorum sağlıklı yaş mamalarla beslemekten fayda var. Zaten kediler doğada da su ihtiyaçlarını besinlerden almak için yaratılmış.

Kedilerin en çok sevdiği bir fareyi ele alalım. Farenin %70’i su yaş mamaların da ortalama %78’i su kuru mamalar da ise su miktarı %5 ile %10 arasın da dolayısıyla yaş mamalar görüldüğü gibi su kaynağı olarak kuru mamalara göre çok daha iyi iş yapılarlar.

3. Kedilere Az Su Vermek

 

Dediğimiz gibi su kediler için hayati önem taşıyor. Kedilerin vücut ağırlığının %60 ile %70’i sudan oluşuyor her ne kadar su için yaş mama önemli olsa da Kedilerin de taze suya ihtiyacı var. Uzmanlar kedilerin vakit geçirmekten hoşlandığı Yerlere bol bol su koymanızı tavsiye ediyorlar.

4. Vejetaryen Beslenme

 

Arkadaşlar kediler etçildir. Yani doğada beslenmek için sadece hayvansal gıda ararlar. Örneğin bir aminoasit olan taurıne sadece hayvansal besinlerde bulunur. Taurine eksikliği ise kediler de körlüğe, kalp sorunların da ve hatta ölüme bile neden olabiliyor.

5. Hamile ve Emziren Kedilere Aynı Şekilde Beslemeye Devam Etmek

 

Anne kediler yavrularını 7 ile 9 haftalık Olana Kadar emzirirler Bu sürede çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar Hamile bir kedinin Hamile olmadan önceki haline göre %40 ile %50 oranın da kilo aldığından emin olmak gerekiyor. Doğumdan sonra ise annelerini emen yavruların besin ihtiyacı onlar büyüdükçe artacağı için anneyi bu süreçte 2 ile 2 buçuk kat daha fazla beslemek gerekiyor.

6. Kedi Maması Alırken Cimri Davranmak

 

Tabii burada en iyi mama çok pahalı anlamını çıkarmamak gerekiyor, Sonuçta pahalı satılan birçok mama kaliteli olmayabilir. Ama ucuz mamaların %100 ıvır zıvırlarla dolu olduğu aşikar.

Çünkü sonuçta et ürünlerinin labadan daha fazla maliyetli olduğu kesin ve mamanın içine et ürünlerini koydukça fiyatı da otomatik olarak artması gerekiyor. Yani ucuz mamalar da muhtemelen et ürünleri bulunmuyor.

7. Kedinin Sevdiği Mama En İyi Mamadır.

 

Kedilerin bayıla bayıla yediği mama en iyi mamadır. Tabi ki de durum böyle değil! Kedilerin bir mamayı çok sevmesi onun Sağlıklı olduğu anlamına gelmez Sonuçta hepimiz cips yemeği çok seviyoruz ama bu onu sağlıklı yapmıyor değil mi. Mesela benim kedilerimin en çok sevdiği yaş mamalarının sadece %4’ü hayvan içerikli.

Geri kalanında su ve şekerli çeşitler yazıyor bu yüzden bu mamayı olabildiğince az veriyorum.

8. Mamalarda Çok Keskin Değişiklikler Yapmak

 

Kedileri beslerken Tabii ki çeşitlilik iyidir Ama Kediniz yeni mamaya alışmadan Keskin bir şekilde değiştirirseniz Muhtemelen Sonuç iyi olmayacaktır. Bu nedenle yeni mamayı yavaş yavaş karıştırarak vermekte fayda var.

9. Kediye İnek Sütü Vermek

 

Çok fazla çaresiz durumda değilsiniz yapmamanız da Fayda var çünkü Kediler her ne kadar da tadını sevseler de inek sütünü sindiremiyorlar.

10. Kedinize Çiğ Yiyecekler Vermek

 

Çiğ yiyeceklerde çeşitli bakteri ve parazit bulaşma riski bulunuyor bu yüzden kedinize çiğ yiyecekler vermemeniz de fayda var.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git