Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer ?

0
108

Hamilelik dönemindeki karın ağrısı, bebeği doğru bir şekilde karın içine yerleştirmeye çalışan vücudun gösterdiği tepkiden kaynaklanır. Hamilelikte karın ağrısı, çoğu zaman beklenen ve zararsız bir gelişmedir. Bazı durumlarda ise, karın ağrısının ciddi sonuçları olabilir. Anne adayları, yaşadıkları karın ağrısının ciddi bir sorun olduğunu düşünerek kimi zaman endişelenebilir. Karında meydana gelen ve çok şiddetli olmayan kramplar ve ağrılar büyük bir paniğe neden olabilir. Böyle zamanlarda endişelenmemeli ve yorulmuş olabileceğinizi göz önünde bulundurarak bir süre dinlenmelisiniz. Karın ağrısına eşlik eden başka belirtiler varsa bunlar da göz ardı edilmemeli ve bunlar dikkatle gözlemlenmelidir.

Hamilelikte karın ağrıları, en sık rastlanan hastalıklar arasında yer alır. Birden bire bıçak gibi saplanan ağrılar olabileceği gibi daha hafif seyreden ağrılar da başınıza gelebilir. Yuvarlak bağ ağrısına ise, rahimden kasığa kadar uzanan iki bağ neden olabilir. Rahim büyüdükçe ve bebek ağırlaştıkça bu bağlar gerilir ve anneye rahatsızlık vermeye başlar. Bu ağrı daha çok hamileliğin 14. ve 26. haftaları arasında görülür. Hamilelikte gaz ve kabızlık da ciddi karın ağrısına sebep olabilir. Hormon seviyelerinin değişmesi ile yiyeceklerin sindirilmesi ve ilerlemesi de yavaşlar. Bu nedenle de gaza bağlı ağrılar meydana gelmeye başlar. Bu süreçte olabildiğince bol su içmeli, bol lifli gıdalar tüketmeli, egzersiz yapmalı ve bitki çayı tüketmelisiniz. Bazen de yalancı kasılmalar, sizi tedirgin edebilir ve şiddetli bir karın ağrısı yaşadığınızı ve karnınızın gerildiğini hissetmenize neden olabilir.

Gerçek kasılmaları, yalancı kasılmalarla karıştırmamak gerekir. Gerçek kasılmalar, ağrıları belli bir süre devam eden ve ağrı veren kasılmalardır. Bu kasılmalar, nefesin kesilmesine bile neden olabilir ve bazen çok şiddetli olabilir. Bol su içmek, bu sorunu engellemenize yardımcı olur. Rahmin hızlı bir şekilde büyümesi, midedeki virüsler, böbreğe rahmin baskı yapması gibi nedenlerle de karnınızda şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Çok ciddi karın ağrıları yaşıyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Ciddi karın ağrıları, dış gebelik, plesantanın erken ayrılması, idrar yolu enfeksiyonu, düşük gibi sonuçlar doğurabileceği için düzgün takip edilmesi gereken bir sorundur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here