Guatr Nasıl Geçer ?

1
125

Boyun bölgesinin ön kısmında bulunan tiroid bezinin kanser ya da iltihaptan başka bir nedenle büyümesidir. Guatr, boyun bölgesinin ön tarafındaki yerleşik ve iki parçalı bir iç salgı bezidir. Bu salgı bezinin salgıladığı hormon, vücudun çalışma hızını belirler. Hormonu az üretirse vücudun çalışma hızı düşer, çok üretirse de vücudun çalışma hızı artar. Guatr, hastalığın belirtileri ve tedavisi yönünden tek birHastalığın belirtileri ve tedavisi kişiden kişiye göre değişir. Bu nedenle guatr hastası olduğunu söylemek doktorlar için bir şey anlam ifade etmez. Guatr, boğazın ön bölümündeki salgıların iltihaplanma ya da kanser dışında başka bir nedenden dolayı gereğinden fazla şişmesi demektir.

 

Guatr hastalığını 3 gruba ayırabiliriz. Bunlardan bir tanesi de tiroid bezinin az hırmın salgıladığı durumlardır. Hormon salgılayan bezin yetersiz olması nedeni ile vücut hızı yavaşlar ve kişinin hareketleri de yavaşlamaya başlar. İyice duygusallaşır ve küntleşir. Bu hastalıklar, genellikle hastalığın cinsine göre verilecek ilaçlarla tedavi edilir. Tiroid bezinin dengeli bir şekilde tamamının büyüdüğü durumların yanı sıra en sık görülen ikinci guatr hastalığı ise, tiroid bezinde tek bir yumru şeklinde büyümenin meydana geldiği hastalıklardır. Üçüncü en çok görülen guatr hastalığı ise, tiroidin çok fazla hormon salgıladığı hastalıklardır. Bu tür hastalıklarda, vücut hızı birden bire çok artar ve kalp atışı hızlanır, ellerde titreme görülür. Bu grupta ise, üç guatr türü vardır.

 

Tedavi ise, öncelikle hastalığın hangi gruba dahil olduğu tespit edilerek yapılır. Hastalığın belirtilerine göre tedavi yöntemi de değişir. Guatr, hormonu fazla ürettiği zaman kalp atışında hızlanma, ellerde titreme gibi vücudun çalışma hızının artması ile ortaya çıkan bazı problemler de görülür. Bunun yanında adet düzensizliği, saçlarda kuruma ve dökülme, aşırı sinirlilik hali, gözlerin yuvalarından çıkması ve duygu düzensizliği gibi belirtilerle ortaya çıkar. Tiroid bezi, iyot eklemini kullanarak hormon üretir. İyotun eksik olduğu durumlarda ise iyot eksikliğine bağlı guatr meydana gelir. Guatr hastalığını tespit etmek için genellikle ultrason yapmak yeterlidir. Koyulan teşhise göre de tedavi uygulanmaya başlanır.

1 YORUM

 1. Rüyada çok sayıda yılan görmek; rüyayı gören kişinin dobra biri olduğuna yorumlanır.
  Söylediği sözler yanlış anlaşılıyor olabilir,
  bu kişinin birşey söylerken aceleci davranmaması, söylediği
  şeylerin dinleyenler üzerinde nasıl bir etkiye sebep olacağını düşünerek sakince konuşması tavsiye
  edilir. Özellikle de önündeki iki haftalık süre içerisinde tabiri caizse kimseye yamuk yapmaması gerekir.
  Rüyayı gören kişi kalabalıklarıntanıdığı biriyse,
  kitle iletişim araçlarını kullanırken daha dikkatli davranmalıdır.
  Biir anda söyleyeceği hatalı sözler yüzünden kalabalıkların tepkisini çekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here