Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer ?

1
111

Göz kaşıntısı büyük küçük hepimizin mutlaka başına gelmiştir. Gözün kaşınmasının en belirgin sebebi olarak ta alerji gösterilmektedir. Göze dışarıdan gelen bazı etkenler, toz gibi yabancı maddeler gözün kendisini koruması için histamin hormonu salgılamasını sağlar. Histamin de gözde kaşınmaya neden olur. Alerji genellikle bahar aylarında görülür. Bahar aylarında havada var olan polenler kişinin gözlerinde alerji yapabilir ve kaşınmasına sebep olur. Gözün yeteri kadar yaş üretememesi yani göz kuruluğu da gözün kaşınmasına sebep olur. Günümüzde gözlükler yerine kullanılan lensler de göz kuruluğu yapacağından kişilerde göz kaşıntısına sebep olabilir.

Göze kirli ellerle dokunulması, dışarıdan yabancı cisimle teması gözün mikrop kapmasına sebep olup, gözü kaşındırabilir. Bunların dışında göz kaşıntısının bir sebebi de günümüz şartlarında çok fazla bilgisayar başında vakit geçirmektir. Çünkü bilgisayara bakarken gözlerimiz zararlı ışınlardan etkilenebilir. Eğer göz kaşıntınız bahar aylarındaki polenlerden kaynaklanıyorsa; bu aylarda polenlerin havada yoğun olduğu sabah ve akşamüstü vakitlerinde evden çıkmamaya, evi havalandırmamaya özen gösteriniz. Evi havalandırmayın diyoruz, çünkü dışarıdan evinize polen girişini engelleyelim istiyoruz. Bunun yanında doktorun vereceği alerji damlaları ve mikrop kırıcı damlalar gözünüze çok iyi gelecektir. Gözünüzdeki kaşıntı göz kuruluğundan kaynaklanıyorsa eğer doktorunuzun vereceği suni gözyaşı damlaları gözlerinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Göz kaşıntınızın sebebinin bilgisayara fazla bakmaktan kaynaklandığını düşünüyorsanız; bir süre gözlerinizi dinlendirin. Ekrana bakarken gözlerinizi sık sık kırpmaya özen gösteriniz. Gözleriniz ne kadar kaşınsa da ellerinizle ovalamamaya dikkat ediniz. Bunun dışında gözlerin rahatlaması için demlenmiş çaydan bir miktar kâseye koyup, pamukla bunu gözlerinize pansuman yaparsanız buda gözlerinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Göz kaşıntısını başlamadan engellemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Bunların başında güneş gözlüğü kullanmak yer almaktadır. Güneş gözlüğü kullanırken de gözümüze daha fazla zarar vermemek için kullandığımız gözlüğün kalitesine dikkat etmelisiniz. Kalitesiz gözlükler kullanırsak eğer bunlar göz kaşıntısının yanında daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bunun dışında göz kaşıntınız sürekli tekrar ediyorsa aldığınız önlemlere rağmen bir azalma görülmüyorsa bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Göz kaşıntısının altında başka bir sebep olup olmadığı kontrol edilmelidir.

1 YORUM

  1. Heya fantastic blog! Does running a blog such as this take
    a massive amount work? I’ve absolutely no knowledge of coding but I was
    hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas
    or tips for new blog owners please share. I understand this is off subject however I just
    wanted to ask. Thanks!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here