Girişimci Rehberi! Girişimcilik nedir?

0
54

Girişimci Rehberi! Girişimcilik nedir?

Girişimcilik baktığımız da kendi geleceğini belirlemek isteyen insanların kurduğu daha fazla özgür irade ile kurulan işletmelerdir girişimcilik diyebiliriz. Girişimciler genelde çok atak özgür işletmeler kurmak isteyen insanlardır. Diğer makalelerimizden girişimci eğitimine devam edebilirsiniz.

Girişimci Kime Denir?

Girişimci Türk ticaret konununda ki tarifi çok net bir şekilde zarar ve karını gözetmesini bilen insana denir. Yeni model anlamda aynı zaman da yeni bir olayın arkasına düşmeyi ve bunu üretim veya hizmet alma konusuna dönüştüren kişi diyoruz.

Girişimcilik öğrenilebilir bir özellik midir?

Doğuştan yetenekli olduğuna inanıyorum ancak bunun bilimi ilmi yok dersek ilmi galiba reddetmiş oluruz. Artık kurum olma özelliği yani şirket olarak kobiyi yürütebilme zorunluğu girişimci ille iyi bir öğrenci olması zorunlu kılıyor dolayısı ile içinizde fıtri özellikler olacak ama bunun yanında da mutlaka eğitimine zaman ayıracaksınız kurumsallaşmayı bünyenizde sağlayacaksınız.

Başarılı girişimcilerin ortak özellikleri nelerdir?

Sanıyorum riski sevmeleri en önemli öge oluyor. Bunun yanında kuşkusuz proje geliştirme bilincinin yüksekliği dikkatimi çekiyor. Bakın finansmandan söz etmiyorum Türkiye’de ve Dünya’da artık finansmanın bolluğundan söz edilen bir dönemdeyiz ama projelerden yana derseniz kosgebcilere sorarsanız en çok kaliteli proje kıtlığı çektiklerini söylerler dolayısı ile başarılı girişimcilerin arkasında genellikle başarılı bir proje görüyoruz. Başarılı yeni bir proje riski almayı gerektiriyor kuşkusuz.

Girişimcilerin temel motivasyonları neler?

Girişimciler aslında asıl istedikleri daha iyi bir yer yaratmak daha iyi bir sektör yaratmak ve kendileri de normal işlerde çalışamayacağını inanan insanlar aslında bunlar yani daha özgür çalışmayı seven belki daha esnek saatler de çalışmayı isteyen derken daha çok bağımsızlıkla ilgili bir motivasyon ve kendi geleceğini belirleme ile ilgi bir motivasyon.

Girişimcilik sonradan yapılır öğrenilebilir mi?

Girişimcilik öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Öğrenmek başta zor görünse de geliştirmek biraz daha kolay oluyor çünkü geliştirmeyi daha çok siz başlattıktan sonra bir ekiple beraber yapabiliyorsunuz. Bununla beraber de üniversitelere girişimcilik okuduğum için şeyi görmüştüm gerçekten girişimci ailelerden gelmeyen insanların bile eğitimlerle bazı uygulamalar ile ve girişimci şirketler de belki çalışarak bunu öğrenmeleri mümkün.

Girişimciler yeni projelerinin başarılı olabilmesi için nasıl bir yol izlemeli?

Girişimciler yeni projelere girmeden önce belli bir girişimcilik eğitiminden geçmeli aynı zamanda o eğitimden sonra iyi bir fizibilite ve iyi bir iş planı yapmalılar o işle ilgili ondan evvel aslında yapmamalılar onun yanında da kendine benzer bir sektör de veya kendi sektöründe bu tip bir işletme de çalışmasının da çok çok büyük bir faydası olabilir. Bu fizibilite sırasında da, iş planı sırasında da ciddi bir pazar analizi yapmalı yani bu talep gerçekten var mı yok mu talep varsa da bölgeleri nelerdir onu cidden iyi bir şekilde incelemeli.

Bir girişimin başarılı olabilmesi için ne gibi özellikleri gerektirir?

Başarılı girişimlerde genelde çok iyi bir veya bir kaç çok iyi lider var bir tanesi o baktığımızda onun dışında gerçekten büyüyen bir pazar var. Onun dışında da oturmuş bir sistem var. Yani bunun için br şekilde bir yere gelmesi lazım yani başarılı bir liderin cidden bir liderin veya iyi bir ortak uyumunun ve güzel bir sistemin ve büyüyen pazarın bir şekilde bir yere gelmesi gerekiyor.

Girişimcilerin en büyük korkuları nelerdir?

Girişimcilerin en büyük endişeleri her halde nakit akışıdır en başta. Özellikle şirketin ilk kurulduğu aylarda ve yıllarda en büyük sorun hep nakit akışı olur yani ciddi bir nakit girişi olmayıp devamlı bir gider olduğu için yani en büyük endişe o olur ondan sonrada ekip toparlayabilmektir.

Girişimci kişiler yeni iş projeleriyle ilgili kimlere fikir danışabilirler?

Girişimciler en büyük desteği yeni iş fikirlerini kurarlarken bundan evvel girişimcilik yapmış insanlardan onlardan bir koçluk alarak bir mentörlük alarak alabilirler bunun dışında da birazcık Üniversitelerden de olabilir bir akademisyenlerden bu konuda araştırma yapmış kişilerden alınabilir. Aynı zamanda farklı ülkeler de bu işi yapmış girişimcilerden de baya bir destek almak mümkün olabilir bunun yanında da bunu destekleyen bazı dernekler de oluşmaya başladı bu derneklerden de bazı destekler mümkün almak.

Yeni girişimler hedef kitlelerinin dikkatini nasıl çekebilir?

Yeni girişimciler hedef kitlelerine ancak sıkı bir pazarlamayla çekebilirler baktığımız da ama işi kurarken zaten bir pazar araştırması yapılmalıdır. İşi kurarken iş planında bir çok bu şeyler değerlenmesi lazımdır ondan sonra orada belirlenen pazarlara kitlenilebilir yani daha çok dış pazarlama yapılması online olarak kişiye özel pazarlamalar yapılması gibi olaylar işin önemli bir kısmı oluyor hedef kitleyi çekmekte yani pazarlama bunun içinde hem reklam hep piyar bunların hepsinin olduğu güzel bir pazarlama paketi gerekli.

Bir iş fikrinin başarılı olup olmayacağı önceden anlaşılır mı?

Büyük çapta anlaşılabilir aslında bir fizibiliteyle anlaşılabilir sadece bir kaç kişinin fikriyle değil de ciddi bir pazar analiziyle büyük çapta anlamak mümkün pazarın büyüklüğünü anlamak ondan sonra bazı fikirleri test etmek ve ondan sonrada bütçelere baktıktan sonra büyük çapta anlamak mümkün %100 anlaşılamaz belki ama büyük bir çapta anlaşılabilir.

Planlanan bir girişim için doğru zaman nasıl belirlenir?

Doğru zaman tabi ki şeye göre çok değişecektir fikre göre değişecektir ve yine fizilibiteye göre değişecektir yani fizilibite de biraz test etmek lazım gerçekten yani bu fikrin içerik çok erken olabilir bazen bazende çok geç olabilir. Onu bir testlerle anlaşılabilir sadece yani her fikrin bir zamanı vardır muhakkak ama çok erken de olabilir geçte olabilir. Dünyada’da bunun çok örnekleri var yani erken çıkmış bir fikir 10 sene sonra tutuyor yani bizim de bir çok projemizde bazılarını tam zamanda çıkardık ama bundan 10 15 sene evvel bizim çıkardığımız bir projemiz vardı kendimiz için onlar içinde mesela çok erkendi o yüzden her şey denemek ile ilgili bir şey.

İş fikri olan ancak sermayesi olmayan kişiler nasıl girişim fırsatları yaratabilir?

İş fikri olan ve girişim sermayesi olmayanların artık birleştiği artık bir çok yer oluşmaya başladı hem normal klasik dernekler oluşmaya başladı hem bir çok girişimci de zaten para yatırmak istiyor bir çok fona onlar olabilir aynı zamanda kitlesel fonlama dediğimiz konuyla da şu anda baya güzel şeyler oluşmaya başladı hem Dünyada oluşan bu kikstarla başlayan olay Türkiye de de bir kaç web sitesinde başladı o indiye goy goy da baya ilerledi yani bir şekilde bunların üzerinden artık olayları çözmek artık baya kolaylaşmaya başladı yani fikir sermayeden daha öne geçmeye başlıyor gördüğümüz kadarıyla.

Franchise nedir?

Franchise nedir dersek bizi ana işimiz olan Franchise olduğu için aslında bir markanın kendi yarattığınız yada uluslararası bir markanın sistemli bir şekilde markalaşmasıdır. Sistemli bir şekilde eğitimlerin yayılması, teknolojinin yayılması ve her türlü standartının yayılmasıyla ilgili bir şeydir bunu sistemli yaptığınız da aslında bu Franchise oluyor.

Franchise sistemi ile yapılan girişimlerde nelere dikkat etmek gerekir?

Franchise sistemi ile yapılan girişimcilerde asıl ana lisansörü yani master Franchise’in kim olduğuna bu işi ne kadar zamandır yaptığına, ne gibi planları olduğuna, Dünya çapında nasıl bir kurum olduğuna bunlara dikkat etmek lazım bunları birazcık iyi incelemek lazım en önemli bu konudur. Tabi ki bunun yanında sektör seçimi de çok önemli olacaktır. Size uygun bir sektör de size uygun bölgede Franchise’ı seçmek lazım ama en önemlisi başta dediğim gibi doğru Master Franchise’ın seçilmesi ve onların planlanlarına uyum sağlamaktır.

Franchise sisteminin avantajları dezavantajları nelerdir?

Franchise sisteminin basit bir girişimciliğe göre bir çok avantajı var çünkü bu yoldan geçmiş yüzerce kişiden faydalanıyorsunuz yani bunda birikmiş bir koçluk var birikmiş bir eğitim var aslında o yüzden girişimci tek başına savaşırken Franchise ile aslında bir orduyla beraber savaşabiliyor onların yaptığı hataları tekrar yapmasına gerek kalmıyor en büyük fark bu girişimcilik no follow arasında Franchise işinde çok gözükmesede bir çok markanın altından bu yoldan geçmişlik bu tecrübe var Franchise sisteminde.

Girişimciler internette başarılı olabilecek fikirleri nasıl geliştirirler?

İnternette başarılı olacak fikirle oturup yani masada veya tuvalat de düşünmek mümkün değil. birincisi bu her hangi bir sektörde ise girişimci o sektörle ilgili acıyı yani sorunu bulması lazım bu illaki internet üzerindeki bir e-ticaret veya her hangi bir mobil uygulama olmak zorunda değil artık yaşam internet ile o kadar iç içe ki sadece internet üzerinde yazılımcının geliştirdiği proğramlar değil gerçek hayatta da internetin giriştiği noktalar da çözüm üreten girişimciler de başarılı olacaklar.

O yüzden sektörüne çok iyi hakim olması lazım bu sektör ne ise bu bir sohbet sektörü olabilir örnek veriyorum watsapp gibi onunda çözdüğü bir acı var bir sorun var yada bir e-ticaret olabilir e-ticaret de yeni bir ödeme sistemi getiriyor olabilir yada ürünlerini değiştiriyor olabilir ama en önemli sorun fikirin havadan böyle işte buldum şeklinde gelmesi mümkün değil bunun en güzel örneği elmanın düşmesi hiç bir şeyi kafasında insanın aklına getirmiyor.

Ancak çalışılmış konuyu uzun süre irdelenmiş ve araştırma yapıldıktan sonra bir şey onun kıvılcımını çakabiliyor esas konu bu girişimciler o yüzden yaptıkları işi kopyala ya da bilirler Türkiye’ye de uyarlaya bilirler orada da da sorun yok fakat yapacakları şey bulundukları pazarda veya hedefledikleri pazar da sona çözüm bulacak fikirler üzerine çalışmaları lazım temel bence sorunun cevabı bu.

Girişimci olabilmek için önceden uygulanmamış fikirler ile mi çalışılması gerek?

Girişimci olmak için daha önce illaki uygulanmamış veya ilk defa bulunan bir fikri uygulamaya geçmek gerekli değil olan fikrin değişiklik versiyonları veya üzerine yeni yatılmış iş modelleri veya inovasyon o modelleri saten farklılaştırır. İkincisi aynı işi yani yapılan işin aynısını yapmak da girişimciliğe geldiğidir. Girişimcilik illaki bir icat, mucitcilik ile bağdaştırmak çok doğru değildir.

Yani kösedeki bakkalda girişimci bunlara hayat tarzı girişimler diyoruz berberde girişimci yani binlerce berber var onları girişimci olarak adlandırmayacaz eğer aynı şey olduysa örnek veriyorum hayat tarzı girişimciler üzerinden gidiyorum restoranlar içeride ki dekorasyonu yada ambiyansı değiştirerek farklı yemekler sunarak aslında aynı soruna çözüm bulup kendilerini farklılaştıra biliyorlar.

Şimdi yüksek etkili girişimciler yani interneti ve yazılımı teknolojiyi kullanan girişimcilere bakalım onlarda aynısını yapabilirler e-ticaret yapıyorlarsa veya mobil uygulama yapıyorlarsa veya oyun yapıyorlarsa daha önce yapılmış oyun üzerine ekledikleri bir özellik, yenilik onları farklılaştırabilir o yüzden girişimcilerin illaki böyle yep yeni bir fikir bulmam lazım işte ne olması işte bütün Dünyayı bir anda bu yeni fikirle değiştirmem gerekiyor algısından kurtulup olan iş modellerin üzerine eklersek sorunu daha kolay çözüyoruz diye bakmaları lazım.

Girişimciler ne tür bir iş yapacaklarına nasıl karar vermeleri gerekir?

Girişimciler ne tür bir iş yapacaklarını bence bulundukları ortam ondan sonra geçmişleri, tecrübeleri yapmak istedikleri nasıl mutlu olacakları hedefleri bunları tüm bu değişkenleri bir formül olarak düşünelim hepsini birleştirip aslında kendilerine özel sonuçları da koyarak o fikri bulmaları lazım ne yapacaklarını bulmaları lazım yoksa Dünyanın en başarılı girişimcilerine bakıp işte bende böyle olmak istiyorum deyip beğenmedikleri sevmedikleri veya mutlu olmayacakları bir işi yapmaları zaten sunucu önceden kestirmemize sebep olur hiçbirisi başarılı olmaz.

Başarının bence en büyük faktörlerden bir tanesi mutlu oldukları ve çok iyi bildikleri işe geldiklerinde de kendilerini işte hissetmeyecekleri bir sektörde çalışmaları ve yani hobisi olsa hangi işi yapacaksa aslında onu meslek olarak seçenler ise daha başarılı örnekleri bulmamız mümkün çünkü tutkuyla bağlanıyorlar işe onlar açısından yaşam ve iş iç içe geçmiş durumda tabi bunun çizgisini de çizmek lazım belli yerleri geçtikten sonra çok zorlaşabilir.

Girişimcilerin bence bakmaları gereken esas konu çok böyle felsefi bir soru oldu ama ne yapmak istediklerini her hangi bir sektörden bağımsız mesela berber olmak istiyorlar ise berber olabilirler yani yaptıkları işi çok iyi yaparlar ise başarı gelecektir yani mutluluk başarıyı başarı mutluluğu tetikliyor uzun lafın kısası mutlu olacakları bir işi seçmeleri lazım.

Girişimciler internet projeleri için nasıl sermaye bulacaklar?

Girişimcilerin ilk sermayeleri bence kendileri olmalıdır. Girişimci kendisine yatırım yapmalıdır. Üçüncü şahıstan risk alıp ve kendi yaptığı işe parayı koymasından önce kendi birikimlerine harcamalıdır. Ama tabi bunun çok önemli şeyi var evde uygulamayın yani bunu özellikle bulunduğu duruma göre ailenin durumuna göre gelecek şartlarına göre vs. O kadar çok değişken etkiliyor ki hemen bu makalenin arkasından arabasını satıp doğrudan işe yatırması çok doğru değil yani onları incelemesi lazım ama her şeye karar verdi her şeyin doğruluğuna inanıyor bütün şartlar uygun vs. Şimdi işe başlaması lazım ve bu iş içinde çok küçükte olsa sermaye gerektiğini düşünelim birincisi kendi parasını koyması lazım.

En önemli şey bu bence yatırımcıların baktığı noktalardan bir tanesi de bu kendi riskini almış mı onu görmek istiyor. Bu risk çok büyük para olmayabilir ama girişimcinin hayatında büyük bir yüzdeyi kapsayabilir işte bu bir arabasını satmak olabilir, evini satmak olabilir yada birikmiş altınlarını satmak olabilir eşinden izin aldığı takdirde bu yani esas olan bu kendini riske atabiliyor mu atmıyor mu bu 10 bin lira olabilir 5 bin lira olabilir.

Ailesinden alabilir, yakın arkadaşlar olabilir daha yatırımcıya gitmedik bunlar ama ilk yatırımcılardır çünkü bu yatırımcıların ön yargısı yoktur. Çünkü girişimciyi tanıyorlardır ve ona uzun zamandır güveniyorlardır aslında işi de anlamazlar. Tabi yakın olan insanları ortak etmenin pozitif ve negatif durumları var tabi ona da dikkat etmek lazım bu olabilir. Eski çalıştığı yerin patronu olabilir ilişkileri koruyarak bence sermaye alabilir. Çalıştığı firmanın çalıştıkları firmalardan sermaye alabilir çünkü o işi anlayan insanlar onlardır ve emin olabilirsiniz ilk parayı onlar verirler.

Üçüncü olarak bankalardan kredi alınabilir çok güveniyorsa kendisine Türkiye’de KOSGEB, Tubitak bilgi destekler vardır hibeler var bu hibelere başvurabilirler bu 7 tane alternatifi kullandıktan sonra melek yatırımcı ağlarına gidilebilir. Daha sonra bunları kullandıktan sonra ve ortaya ürünü çıkardıktan sonra risk sermaye şirketleri olur yurt dışı, yurt içi bununla ilgilenecek bir çok bir çok kurum vs. olabilir buralarda sermaye aranması mümkün ama bu süreç yaptığı işle beraber paralel gitmesi lazım. ilk önce sermayeyi arayım sonra başlayım şeklinde olursa işin bence şeyi kaçabilir yani esas ruhunu kaçırabilir. Rakipler çıkabilir ve iş gecikebilir.

Melek yatırımcılık nedir?

melek yatırımcı kavramı aslında yatırımcılıktan ortaya çıkıyor. Bazı yatırımcılar çok yüksek paralarla değil daha düşük yatırımlar sermaye olarak fakat diğer taraftan da girişimciye daha fazla network ünü ve zamanını harcarlar bu kavram genellikle tüm Dünya da genel olarak melek yatırımcı olarak adlandırılır.

Melek yatırımcılar genellikle Demografileri daha önce başarılı olmuş başarılı girişimciler daha önce başarılı yatırım yapmış kişiler sektör içerisinde bulunan hayla girişim yapmış olabilir iş adamları vs. olur. Bunların normal bir sermaye şirketinden farkları sadece para vermekle kalmıyorlar o il işinde yönetim kurullarında veya danışma kurullarında yer alarak şirketin gidişinde hem fikirlerini hemde bilgilerini ortaya koyuyorlar hemde networklerinden yararlanıyorlar.

Ama şu yanlış anlaşılmasın sık sorulardan bir tanesi işte ben aslında melek bir yatırımcı arıyorum işte bu benim ortağım da olsun. Şimdi melek yatırımcı ortak olmaz günlük işi yapmaz, günlük olarak şirkette bulunmaz, kutuları kaplamaz, lojistliğe kutuları vermez, kargoya vermez e-ticaretten örnek olarak oyunsa oyunun alt yapısını yapmaz, kod yazmaz ama kimlerle temasa geçileceğini veya daha önce yapılmış başarılı başarısız örnekleri bir sonra ki adımda bulunacak yatırım bulmada melek yatırımcılar çok aktif rol oynarlar, bunlar şirketi hızlandırırlar şirketin başarılı yada başarısız olmasında da risk aldıkları için ilk erken aşamada yatırımcı olduklarından dolayı yani melek gibi yatırımcı denmiştir.

Girişimci-yatırımcı ilişkisinde nelere dikkat etmesi gerekir?

Girişimci her aşamada yatırıma ihtiyacı olur yani ben yatırıma ihtiyacım yok bunu ben kendimde yaparım şey karımı da elde ederim gibi şey bu hayat tarzı girişimcilik özellikle internet ve yeni ekonomi le ilgili şirketlerde yatırımın sadece para için değil orada ki yatırımcıların bilgi ve deneyimini de almak için gereklidir. Benim yatırıma ihtiyacım yok ben bu işi saten kendim yapacağım derse küçük bir açıyla büyümeye devam eder oysaki internet de ki rekabet getirilen yeni ekonomi kuralları çok hızlı büyümeli çok hızlı değer yaratmayı ve rekabette rakiplerin önüne hızlı geçmeyi ortaya çıkarmıştır o yüzden de para burada bir aracı olarak yani yatırım bir aracı olarak çok önemli bir değişken rolü oynar.

Ne zaman ürün çıktı şirketleşmeye başladı bütün dünyada yayılması lazım. Kendimiz büyürsek bir kaç ülkeye 2-3 yılda yayılırken akıllı bir yatırımcı ile beraber tüm dünyaya hızlı büyümek akıllı olur. Şimdi bu ilişki site içerisinde girişimci ile yatırımcının birbirlerine yapmaları gereken önemli kurallar olduğunu düşünüyorum saydam olmak, etik olmak ondan sonra yaptığı işi paylaşmak, diğer taraftan yatırımcı gözünden baktığımızda da yani her ikisinin gözünden de baktığımız da yatırımcının da girişimci üzerine çok fazla kurallar ve onu zorlayacak şartları koymaması gerekir.

Yatırımcıların girişimciler üzerinede ki şirket haklarını sınırlamak belli etik kurallar ahlak kuralları içerisine çerçelemek gerekiyor çünkü yatırımcılarda bazen girişimcilerin zor durumundan yararlanıp sözleşmeler de çok fazla haklar alıyorlar. Buda aslında girişimcinin zor zamanda vermek zorunda kaldığı gibi gözükebilir yani yatırımcılar açısından buna dikkat etmek lazım.

Girişimcilerde de beklentileri çok yükseltmeden tabi girişimciler yatırımcılardan para almak için geleceğe yönelik hedefleri çok yüksek gösterirler ondan sonra bunları çok daha gerçekçi şirket içerisinde ki durumu çok daha saydam şeklinde ve verilen sözlerin zamanında yerine getirerek yapmak gerekir yani dış değişkenleri bunun dışında tutmak lazım. Tabi her şey olabilir ekonomik çökebilir, faiz artar, kriz çıkar vs. bir çok şey olabilir dünyada veya ilgili ülkede ama asıl temel şey etik kurallar içerisinde birbirini anlayacak şeklinde girişimci yatırımcı olarak şekillendirmek lazım o zaman uzun vadede sürdürülebilir bir ilişki ortaya çıkıyor.

Girişimcilerin en sık yaptığı hatalar nelerdir?

Girişimci olmak isteyenler yeni iş fikirleri ile ilgili kimlerden danışmanlık alabilir?

Özellikle girişimciliği ikiye ayırırsak tam şekli olarak veya işte bu yazılım ve teknoloji konusunda veya diğer konularda da biyo teknoloji olabilir, enerji olabilir yüksek katman işler olan çünkü berberde büyüme ihtimaliniz lokasyona bağlı ve orada ki çalışan kişi sayısı ile ancak müşteri sayısını arttırabilirsiniz toplam da küçük bir katma değerler sağlıyorsunuz ama enerji sektöründe bir inovasyon yaptığınız zaman bütün dünyaya küçücük bir katkı ile büyük katkı sağlamış oluyorsunuz.

Şimdi iki işi ayırdıktan sonra bu yüksek katma değer girişimcilik de, girişimcilerin iki üç tane mentör danışmanı olması lazım. Mentörler ayda bir yada iki defa telefonda, yemekte, bir kafe de her hangi bir konuda soru sorabileceğiniz işin diğer tarafıda mentörün soruyla cevap verir yani mentör orda cevap bulmaz sadece geçmiş tecrübelerinden ya işe şuna baktınmı, pazarlama da şunada baktınmı, şununla konuştun mu gibi sadece pencereler açar bu mentörün sektörden olmasına gerek yoktur yani örnek veriyorum yazılım konusunda çalışan bir girişimci tekrar yazılım konusunda bir girişimci yerine yazılımdan da anlayan ama daha önceden başarılı iş adamı olmuş, ondan sonra başarılı olmasına da gerek yok, o konu hakkında sahip olan etkili kişiler olabilir çünkü başarıyı nasıl tanımladığımıza bağlı başarı sadece para ile tanımlanıyorsa böyle insanları bulmak kolay değil.

Mentör girişimciye sorular açar, pencereler verir diğer taraftan sektörle bağlantılı yani tamamen sektörü çok iyi bilen danışmanları veya koçları olabilir girişimcilerin onlardan da danışmanlık alabilir ki onlar spesifik sorular teknik sorular sorabilir. Enerji ile ilgili olabilir, yazılımla ilgili olabilir, oyunla olabilir, internetin alt yapısı ile ilgili olabilir doğrudan spesifik olarak çözümünü beklediği veya nasıl çözebileceğini yol gösterebileceği danışmanlar olabilir.

Mentörler de keza öyle mentörler sadece girişimciye bu tür konularda değil her türlü konular da onların hazırlanması için yardımcı olabilirler. Ama bunlarda oturmaması gereken şey günlük hayatta sürekli mentör koç yanınızda olmaz yani belli sürelerde kullanırsınız bunları ve onlarında belli şeyleri vardır.

Toplamda kullanma potansiyelleri vardır onu aşamazsınız çok acil durumlarda bunlar aşılabilir ama yani genel anlamda bunlar ayda 2-3 saat yada 1-2 saat kadar görüşürsünüz.

 

Eğitimlerimizin Devamı İçin >> Girişimcilik Eğitimi << diğer bilmeniz gereken her şey.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here