Gece Sütyen İle Uyuyorsanız! Bunu Okuyun Pişman Olacaksınız

0
119

Alışkanlıklardan vazgeçmek her zaman zordur, peki ya çok normal ve zararsız sandığınız alışkanlıklarınızın sizin için zararlı ve tehlikeli olduğunu biliyornuydunuz. Öte yandan zararlı alışkanlıkları insan, ruh ve beden sağlığına zarar veren her türlü zararlı olarak da açıklayabiliriz bu tarz bilgiler için paylaşıp bize destek olmanız yeterlidir.

1. Hapşırırken Burnunuzu Tutmayın

Hapşırırken ağzınızı kapatmanın yanı sıra, burnumuzuda tutar olduk hem ses çıkmasın, hemde etrafa birşey gelmesin diye yaptığımız bu hareket aslında hiç doğru değil, ne zaman hapşırırken burnumuzu tutsak, beynimize giden basıncı ve kanı baskılamış oluyoruz. Damarlarımız ve sinir dokularımız sıkışıyor farkında olmadan vücudumuza zarar veriyoruz. Sürekli bunu yapar, hapşırırken burnumuzu kapatmaya alışkanlık hale getirirsek büyük baş ağrıları çekebilir damarlarımıza zarar verebilir, hatta işitme sorunları yaşayabiliriz.

2. Aşırı Parfüm Sıkmayın

Parfümlerde bitkisel yağlardan daha yoğun ve kolay koku verdiği için ve tabiki daha hesaplı olduğu için; sentetik maddeler kullanılıyor. Dolayısıyla çok parfüm sıkıp fark etmesek bile bizi sersemleştiriyor ve başımızı döndürüyor. Ayrıca gözleri, boğazı ve cildi tahriş eder bundan sonra parfümü havalandırabileceğiniz bir odada sıkmak daha iyi bir fikir olabilir.

3. Gece Yatmadan Önce Telefon Kullanmayın

Geceleri telefonun yaydığı yapay ışık, uykuyu düzenleyen meletonin üretimini bastırıyor. Düşük meletonin hormonu kanser, obezite, kalp hastalıkları ve kırılgan bağışıklık sistemine sebep olabiliyor. Erken uyuyamıyorsanız bile her ne kadar telefon ile vakit geçirmenin eğlenceli olduğunu bilsek de yatmadan önce telefonla saatlerce oynamayın.

4. Yemekten Hemen Sonra Dişlerinizi Fırçalamayın

Uzmanlara göre yemekten önce en erken yarım saat önce fırçalamalıyız. Hatta mümkünse 1 saat kesinlikle beklemek gerekmiyormuş. Yiyeceklere ve içecekler özellikle asidik olanlar dişe etki ettiği kadar dişin altında ki tabakaya da etki ediyor. Diş fırçasının hemen yemekten sonra hareket halinde olması o asidi diş tabakaların daha dibine itiyor. Buda dişin tabaka da ekstra duyarlılığa sebep oluyor. Sırf ağzımızda kalan yemek kokusundan çabuk kurtulalım diye dişlerimizi öyle hemen fırçalamayalım.

5. Sürekli Anti Bakteriyel Sabun Kullanmayın

Bakteri deyince aklımıza hemen mikriloplar geliyor. Ama aslında öyle değil zararlı bakteriler olduğu gibi yararlı bakterilerde var; Mesela cildimizin üzerinde çok sayıda yararlı bakteri yaşıyor ve vücudumuzun korunması için yardımcı oluyor. Anti bakteriyel sabunu sık kullandığınızda elinizi sürekli sterilize etmiş oluyoruz. Buda vücudumuza zararlı bakterilerin girmesi için apaçık firsat veriyor. Dermatologlar anti bakteriyel sabunu elinizde kesik veya yara varsa öneriyorlar, sürekli kullanmanız için değil yani haftada iki kez kullanmayı öneriyorlar.

6. Gece Yatarken Sütyenle Uyumayın

Eğer 24 saat sütyen ile yaşamaya alışıksanız bilmeniz gerekenler var. Sütyeniniz rahatsız etmiyorsa gün boyunca; zararla gelecek olursak bu biraz da sütyeninizin kalitesine göre değişiyor. Göğüslerinizi fazla sıkan balenli veya toplayıcı özelliği olan sıkı modeller; göğüs dokusunda kitleler oluşmasına sebep oluyor daha ileri aşamalarda ise enflamasyona sebep olduğu için uzmanlara göre ciddi hastalıkları tetikleyebileceği söyleniyor.

Makalenin sonuna geldik bu tarz bilgiler için paylaşıp destek olmanız yeterli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here