Gebelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır ?

1
186

Gebelik, anne adaylarının 9 ay gibi uzun bir süreçte bebeklerini rahimlerinde taşıdıkları oldukça meşakkatli bir süreçtir. Anne adayları bu süreçte büyüyen rahim ve karın dolayısıyla rahat hareket edememekte , vücut temizliği ve hijyeni için gerekli olan enerjiyi eskisi gibi kendisinde bulamamaktadır. Bu durumda anneye yardımı olabilecek kişilerin eşi ya da ailesinden başka birinin olması oldukça faydalı olacaktır. Anne adayları özellikle genital bölge ile ilgili temizliklerde eğilmenin güçleştiği zamanlarda başka kadınlardan yardım alma sürecine gidebilir. Ayrıca fazla kilo artışı nedeniyle de vücudun katlı yerlerinde terleme daha fazla olacağı için sık sık duş almaları gerekmektedir. Bu katlı bölgeler koltuk altları, kasık araları, göğüs altı gibi bölgelerde bakteri üretimi daha fazla olacağından bu bölgelerin temizliği sık sık yapılmalı, antibakteriyel deodorant kullanılmalıdır. Genel olarak temizce yıkanmak daha önemlidir.

Diş ve ağız bakımında, bebeğin anneden daha fazla kalsiyum ve mineral çekmesi durumu oluştuğu için anne adayları kesinlikle diş temizliğini her gün en az iki kez yapmalıdır. Diş çürüme ihtimali oldukça fazladır. Anne adayları bu süreçte beslenme düzenlerine de önem vermeli, kalsiyum ve mineral içerikli besinleri sık sık öğünlerine katmaları gerekmektedir. Annenin deri yüzeyinde gerek kilo artışı, gerek rahimdeki büyümeden dolayı karında oluşan büyüme nedeniyle çatlamaları meydana gelecektir. Çatlakların kalıcı olarak geçmesi mümkün değildir ancak oluşumunun azaltılması ya da engellenmeye çalışılması açısından badem yağı ve hint yağları karıştırılarak çatlak olması muhtemel karın ve bacak bölgelerine sürülmelidir. Kaşımak içinse tırnaklar kullanılmamalı, avuç içiyle yavaşça kaşıntı ihtiyacı giderilmeye çalışılmalıdır.

Cilt tonunda birkaç hafta sonra başlayacak olan koyulaşma ise yüzde daha belirgin olacaktır. Buna hamilelik maskesi denilir. Bu durumda görsel olarak anne adayını rahatsız edeceği için, anne adayları bu durumun geçici olduğunu bilmeli ve gerekirse uygun olan krem ve doğal yağları kullanabilir. Anne adayı çeşitli kapatıcılarla da cilt tonunu eşitleyebilmektedir. Anne adayının gerek kollar ve elde, gerek tüm vücudunda meydana gelen kuruluğa engel olmak içinse bol bol su tüketimi yapmalı, banyodan sonra losyon ve yağlar kullanarak kuruluğu azaltabilmesi mümkün olmaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here