Farklı Ders Çalışma Teknikleri

0
113

Başarılı bir öğrenci olmanın yolları, farklı ders çalışma teknikleri gibi bir çok arama yaptınız ve sonunda doğru bir makaleye ulaştınız sizi tebrik ederim işte sizler için ders çalışma teknikleri ve yöntemleri odak noktalarını kaçırmayın derim.

Çoğumuz verimliliğimizin zamanla azalmasından şikayetçiyiz sırf bu yüzden çoğumuz daha verimli olmak zamanı iyi yönetmek, tembellikten kurtulmak ve yapmamız gerekenler ile ilgili bir sürü makale istiyor. 2.3 gün boyunca yeni öğrendiğimiz metodları öğreniyor fakat bir süre sonra onları uygulamayı ya unutuyoruz yada bu yöntemlerin eskisi kadar yeterli olmadığını görüyoruz.

Bu yüzden bir çoğumuz da sanki, bu yöntemler işe yarıyormuş da bir tek bizim içimizde bir his oluşuyor. Fakat durum öyle değil aslında neredeyse hepimiz bu yöntemlerle ilgili aynı hisleri paylaşıyoruz. Mesela ben yıllardır verimliliğimi arttırmak için tembelliğimin üstesinden gelmek ve işlerimi ertelememek ayrıca zamanı doğru yönetmek için belkide yüzlerce yöntemi test edip uyguladın ve bu yöntemler başlangıçta çok etkili olsalarda sonrasında etkileri git gide azaldı. Bu yüzden yeni metodlar deniyorum.

Her defasında acaba benim için tıkır tıkır çalışacak işime yarayacak hep kullanabileceğim bir yöntem gerçekten de yok mu? Diye kendimi suçlayıp duruyordum. Ne zamana kadar yeni bir yöntem deneyecektim ki sonuçta, bu şekilde geçen uzun bir süreden sonra bir şeyi fark ettim anladım ki, meğerse verimliliği arttırmanın en doğru yolu, her defasında yeni yöntemler uygulayarak eski yöntemleri değiştirmekmiş.

Evet beynimiz daima bir yenilik arayışında. Her yeni metod beynimizi şaşırtıyor, böylece o metodu rahatlıkla uygulayabiliyoruz fakat o metodu tekrar tekrar kullandığımız da beynimiz artık sıradanlaşıyor ve beynimiz de doğası nedeniyle tembelliğe eğilimli olduğu için o yöntem eskisi kadar etkili olmamaya başlıyor.

Beynimiz neden tembelliğe eğilimli

Beynimizin neden bu kadar tembelliğe eğilimli olduğunu merak mı ediyorsunuz. Çünkü o bizim için rahat hayat kurmaya ve bizi tehlikelerden korumaya kodlanmış. Bu yüzden her defasında onu şaşırtan yeni bir metod uyguladığımız da ona sanki tehlikeli bir durum var hareket etmek lazım sinyallerini yolluyoruz.

Ama dikkat ettiyseniz diğer makalelerimde bu felsefe var. Mesela, yapay doğal deadline metodunda suni bir şekilde son teslim tarihi belirleyerek beynimize sanki tehlike var. Son teslim tarihini geliştiremezsin işte senin işin bitti hateket et. Sinyaller gönderiyoruz. Yada 5 saniye kuralında 5`den 0`a doğru saymakla ona son nokta budur harekete etmen lazım aksi takdirde kötü birşeyler olabilir sinyalleri gönderiyoruz.

Bu yüzden de bize akıllı ama söz dinlemeyen beynimiz o yöntemleri bir kaç kez uyguladıktan sonra yok ya beni boşu boşuna kandırıyorlarmış, meğerse hiç tehlike felan yokmuş gibi düşünerek onu kandırdırdığımızın farkına varıyor. Bu yüzden sizinle kendim için bulduğum ve uyguladığım verimli gün paketini açıklayacağım.

Verimli Gün Paketi Dikkat

Neden paket, çünkü bu paketin içindeki verimlilik sırları verimliliğin tek bir koluyla örneğin, işi geciktirmemek, ne yapılacağını tam olarak bilememek, sıkılmamak ve uyuklamamak vs. İle ilgili değil, bütün kolları ile ilgili ve her kolun düzenlenebilmesi için bir kaç aşama içeriyor. Bu paketin içindeki çok basit metodları adım adım uygulamakla bir çoğumuzun tam verimli yaşayacağına yüzde yüz eminim diyebilirim çünkü, durum benim için tam olarak böyle.

Hadi bu verimli paketine zihin paketi diyelim akılda kalıcı olsun. İlk önce şunu söylemeliyim ki bu metodların hepsini birlikte uyguladığınız takdirde maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

Her birini ayrı ayrı uygularsanız verimliliğin sadece bir kolunu düzeltecek, diğerleri ise eskisi gibi kalacak buda sizin tam verimli bir gün yaşamanıza engel olacaktır. Paketimizdeki ilk adım verimli günümüze adım atmadan başlıyor. Bu aşamaya beynimizi programlama aşaması deniyor.

Bu metodu kullanmak için bir gün önceden, gece sırf yarın yapmanız gereken işleri ayrı yazın. Eğer yapacağınız şeyler iki saatten çok zamanınızı alacaksa iki yada en fazla üç iş yazın. Eğer iki saatten az zaman alacak şeyler ise 5 yada 7 tane iş yazabilirsiniz. Eğer her iki türden işiniz varsa önereceğim şey şu; eğer iki saatten fazla gerektiren işinizi 3 veya 4 saatten iki saat az gerektiren işe eşit şekilde düşünün ve ona göre hesaplayın.

Tabiki yaklaşık ne kadar zaman alacağını siz daha iyi bildiğinize göre, bu sayıları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Önemli olan fazla iyimser davranmaktansa konuya gerçekçi bir şekilde davranmaktır. Uyumadan önce o listeyi dikkatlice okuyarak onu nasıl yapacağınızı beyninizde canlandırın. Sabah kalktığında ilk önce şunu, sonra şunu, sonra şunu yapacağım şeklinde düşünüp takviminizi planlayın.

Bunu yaparak tam olarak beyninizi yarın yapacağınız işlerinize odaklamış oluyorsunuz. Beyin belirsizliklerden hep kaçar ve daima ertelememizi ister. Bu yüzden hiç bir belirsizlik kalmaması için bir gün önce geceleri tam olarak yarın yapacağınız şeyleri beyninizde net bir şekilde belirliyorsunuz. Eğer hergün verimli olmak istiyorsanız bunu uyumadan önce dişlerinizi fırçalama alışkanlığı gibi bunuda alışkanlık haline getirip hergün yapmalısınız.

2. Vücut egzersizi

Yarınki verimliliğinizin temelide burdan başlıyor. Sabah kalktığınız da ilk önce vücudunuzun açılması ve daha zinde olması için vücut ısınma, germe tarzı sporlar yapın en az 15 dk. Bu hem ayılmamız hemde kan dolaşımı için önemlidir.

3. Beyin egzersizi

Bunun için meditasyon yapmaya eyiliminiz varsa, 10 yada 15 dk. Metidasyon yapmanız yeterli olacak. Ama ben size meditasyon gibi başka bir yöntem açıklayacağım. Bir tane kağıt alıp ger hangi bir kelime yazıyoruz ne kadar uzun olursa o kadar iyi, aynısını bu sefer tekrar yazıyoruz ama bu sefer son kelimeden ilk kelimeye kadar diyelim ki, merhaba ilk başta m harfinden a ya kadar sonra a dan m harfine kadar. Bunları diğer sol elinizle yazmanız kötü bir yazı çıkacağı anlamına gelir bunu yapmamizdaki amaç başka ben 10 kelimeyi 20 dakikada yapıyorum. Siz 5 kelime ile yapabilirsiniz. Bunu bitirdikten sonra alınınızın ortasında tuhaf bir sızı hissedebilirsiniz. Bu duyu meditasyon yaptıktan sonrada oluyor kişilerde.

Bu beynimizin arkasında ingilizcesi prefroltal cortex olan irade ve dikkatimizi yöneten kısmını egzersizi bu yüzden alnımızın ortasında böyle bir his oluşuyor. Bunu yaptıktan sonra artık güne tam olarak hazır oluyor ve herşeyin daha çok farkında olmuş oluyorsunuz.

4. Acele Etmek Yöntemi Uyguluyoruz

Acele etmek yöntemi isminden de anlaşıldığı gibi kendinizi acele ettirmekle alakalı. Mesela ofise gitmelisiniz; bunun için çantanızı hazırlamalı, üstünüzü değiştirmelisiniz vs. Bunları o kadar hızlı şekilde yapmaya çalışıyorsunuz ki, sanki 5 dakikanız var ve yetişemezseniz kötü birşey olacak.

Beyninizde tek bir slogan olsun. Çabuk ol acele et. Bunu sabah sabah henüz işleri yapmaya başlamadan yapmak gerekir. Bunu yapmakla vücudunuzu ve beyninizi hizli bir şekilde hareket etmeye zaman kaybetmemeye ve hiç bir şeye geciktirmemeye programlamamış oluyorsunuz ve sizde gün boyu zamanınızın az olduğu hissi bulanmış oluyor. Bunu düzenli olarak yapmaya devam ederseniz. Artık doğal bir hisse dönüşecektir.

5. Kesintisiz Dikkat Ayırabilmeniz Ve Aynı Motivasyonu Korumanız

Bunun için kulaklığı takarak işe odaklanmaya yönelik hazırlanmış motivasyon müzikler dinlemeye başlıyoruz. Diğer müziklerin faydası asla yok keyfinize göre şarkı dinlemeyin sizi motive eden yabancı şarkılar dinleyin. Focus will adlı siteden faydalanabilirsiniz ben bunu kullanıyorum ve son derece faydalı olduğunu söyleyebilirim. Bu sitedeki

Müzikler gerçek anlamda bilimsel olarak yapılıyor ve test ediliyorlar. Kötwhü olan durum ise ücretli olması ve enerjinize göre müzikler seçebiliyorsunuz. 15 günlük deneme şansınız var siteyi.

6. Mevcut Verimliliğimizi Devam Ettirme

Muhtemelen herkezin yemek yedikten sonra uyku tutuyor ve çalışmak istemiyoruz. Bu durum erkeklerde oluyor tam doymamız verimliliğimiz için zararlı. Atalarımızın zamanında beyin şu şekilde; aç kalmamak için avlanıyordu ve doyduklarında dinleniyorlar. bu yıllar geçsede değişmedi bunu engellemek için ne çok aç, ne çok tok olmak gerek. Böylelikle beyniniz konfor moduna girmemiş olacak.

7. 20. Dakika Uyku Metodu

Sadece 20 dakika kafanızı masanızın üzerine koyarak uyumaya çalışın. Uyurken müzikte dinleyebilirsiniz. Tam uyumasanız bile gözünüz kapalı dinlendiğinizde size enerji verecektir. Eğer ofiste çalışıyorsanız imkânınız varsa eğer evden küçük bir yastık getirin ve başınızı bu yastığa koyun ve ellerinizide yastığın etrafına sarın bu şekilde rahat edeceksiniz.

8. Etkili Dinlenme

Daha güne başlamadan önce günün son saatini belirleyerek ondan sonra çok hoşlandığınız bir şeyi yapmak. Bir çoğumuz çalışmamayı dinlenmek olarak görüyoruz. Aslında ise çalışmamak dinlenmek değildir. Sadece bir moladır. Dinlenme sizin sadece bu dünyadan ayırarak başka bir dünya da gibi hissettirmeli ve bu dünyaya tekrar döndüğünüz de sizi daha zinde yapmalı. Bunlar her hangi bir aktivite olabilir çok sevdiğiniz hobiler yada oyunlar, eğlenceler olabilir. Bunları yaptığınız da beyniniz sizin işi bitirmenize ve eğlenmenizi hakettiğinize odaklanıyor. Bu durumda tam verim alacağınızı kendi gözlerinizle göreceksiniz zaten. Herkeze büyük başarılar dilerim tekrar beklerim bu tarz metinler için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here