En İyi Palandöken Gezi Rehberi

0
173

En iyi palandöken gezi rehberimize hoşgeldiniz arkadaşlar. Palandöken bence muhteşem bir yer. Diğer kayak merkezlerine göre çünkü avantajları çok iyi bütçe konusunda, merkeze yakınlığı bakımından felan. Bu yazımızda bu gibi sorulara cevap bulabilecceksiniz.

  • Palandöken`de gezilecek yerler
  • Palandöken nasıl bir tatil yeri
  • Palandöken`de neler yapılır

Palandöken`de gezilecek yerler

Palandöken kayak merkezi şehir merkezine çok yakın olmasının avantajını, kaymaya gelenlerin ziyaret edebilecek başka alternatifler, yapilabilecek başka etkinlikleri sunmasıyla, fazlasıyla alır. Erzurum ülkemizin en uzun tarihi şehirlerinden bir tanesidir. Çok zengin tarihi geçmişi tanığı olan bir birinden güzel tarihi eserler, Erzurum şehir merkezinde hayla ziyaret edilebilir.

Bunların içerisinde, çifte minareli medrese, Yakutiye Medresesi, üç kümbetler, ulu cami, taş han öncelikli olarak sayılabilir. Eğer hayla vaktiniz varsa Erzurum arkeoloklji müzesine de uğrayabilirsiniz. Tabiki Erzurum, Erzurum kongresi diyede adını duyurmuştur. Kongrenin düzenlendiği bina bugün müzedir. Odayı da ziyaret edebilirsiniz.

Aynı şekilde Atatürk`ün kongre süresi boyunca, Erzurum`da konakladığı evde, Erzurum Atatürk evi olarak da ziyarete açıktır. Şehir merkezinin hemen dışında yer alan nene hatun tabiyası da, 19 yy. Şanlı kahramanlık hikayesinin anlatıldığı hayla yaşatıldığı önemli bir ziyaret noktasıdır. Aynı zamanda da tabiyanın bulunduğu yer, bütün Erzurum ovasının ve Erzurum şehrini ve tabi ki palandökeni karşıdan görmeniz ve fotoğraflamanızı sağlayacak yüksek bir tepedir.

Hayla vaktiniz varsa ve Erzurumun diğer güzelliklerini de görmek isterseniz. Türkiye`nin en yüksek şelalesi olan tortum şelalesini, gürcü ermeni mimarisinin en güzel örneklerinden olan öşvan kilisesini de Erzurum tortum ve uzun dere ilçelerinde ziyaret edebilirsiniz. Eğer Erzurum`dan Kars`a doğru bir yol güzergâhınız varsa Kars`a giderken yol üzerinde Köprü köyde çoban dede köprüsünü ve sarı kamışı da ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Palandöken nasıl bir tatil yeri

 

Palandöken kayak merkezi; Erzurum şehir merkezinin içerisinde kalmış olan çok ayrıcalıklı bir kayak merkezidir. En önemli özelliği, ülkemizdeki kayak merkezleri içerisinde şehir merkezine en yakın kayak merkezi olmasıdır.

Merkezi o kadar yakındır ki, artık kayak merkezi şehir merkezinin bir parçası haline gelmiştir. Şehrin merkezine yaklaşık 5 km`dir yaklaşık olarak. Ancak son yıllarda yapılan yeni konutlar ve gelişen mahalleler neredeyse kayak merkezi ve şehir merkezi ile birleştirmiştir. Erzurum şehir merkezi yaklaşık olarak 1900 metre de yer alır.

Kayak merkezinin bulunduğu alan denizden 1952 bin metre yüksekliktedir. Palandöken dağının zirvesi ise 3125 metrededir. Palandöken kayak merkezi şehre en yakın olmasının avantajlarını konaklamada fazlasıyla yaşar. Kayak merkezlerinin en önemli dezavantajlarından birisi ise otel sayılarının az olması ve çoğunlukla fiyatlarıda yüksek olmasıdır.

Palandöken de ise böyle bir sorun yaşanmaz çünkü şehir merkezinde pek çok otelde konaklama imkânınız vardır. Bu tesislerde kalıp çok kısa bir sürede hem kendi aracınız ile hem toplu taşıma aracı ile kayak merkezine çok kolay ulaşabilirsiniz.

Palandöken`de neler yapılır

 

Palandöken bir kayak merkezi diğer tüm kayak merkezlerinde olduğu gibi, elbette ki oradaki aktivitelerin ağırlığı kış sporları, kayak sezonu geldiğinde her türlü kış sporunu yapabilirsiniz. Palandöken kayak merkezinde 20 tane çeşitli seviyelere hitap eden pist bulunmaktadır.

2011 yılında üniversiteler arası kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeplede ülkemizde olmayan atlama kulesi, korlink sahası gibi çeşitli kış sporların yapılabileceği tesisler; kayak merkezine kazandırılmıştır. İlginizi çekerse böyle tesisler kayak merkezinde var.

Onun dışında bütün kayak merkezlerinde olduğu gibi, gene kayak yapmak istemeyenlerin kiralayabileceği kızaklar var buna benzer kar bisikletleri var buna benzer aktiviteler var. Palandöken özellikle kış sporları içerisinde snowboard için çok özel bir yer var.

Palandöken bile beraber, Sarı kamış kayak merkezi snowboard çok uygun toz kara sahiptir. Palandöken ve Sarı kamış snowboard kişiler için ideal yerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here