En İyi Didim Gezi Rehberi

0
132

En İyi Didim gezi rehberi tam bir rehber olacağına inanıyorum. Didimin güzelliklerinden bahsederken, oradaki anılarım kıpraştı. Sizede orada neler var, neler yapmalıyız yada aklınıza gelebilecek soruları aşağıda bulabilirsiniz gezginlerim benim iyi eğlenceler.

Didim nasıl bir tatil bölgesi?
Didim`de gece hayatı nasıl?
Didim`de girilecek koylar.
Didim`de doğal güzellikler neler.
Didim`de tarihi eserler.
Didim`de ne yenir?

Didim Nasıl Bir Tatil Bölgesi?

Didim Aydın ilinin en çok bilinen ilçelerindedir. Bodrum ve Kuşadasına oldukça yakın olan bu tatil yöresi günümüzde Akdenizin ve Ege`nin turistler tarafından, özellikle yerli turistler tarafından en çok tercih edilen ilk 5 tatil destinasyonları arasında bulunmaktadır.

Kış aylarında nüfusu 45 binlere kadar düşen ilçe, yaz aylarında ise 300 bine kadar çıkmaktadır. Özelikle yabancı turistlerin çok yakınında bulunan Didim, milet ve piriyene isimli antik şehirler dolayısıyla ziyaret ettikleri bu tatil yöresi. İklim olarak tipik bir akdeniz iklimi sergilemektedir.

İlk bahar ve son bahar da oldukça ılık bir iklime sahip olan bu bölge. Yazları sıcak, kışları ise ılık ve gerçekten çok tahammül edilebilir bir sıcaklığa sahip. Bakıldığı zaman en önemli özellikleri inciri ve zeytini olan bu bölge günümüzde gezginlerin tercih ettiği noktalardan biridir.

Didim`de Doğal Güzellikler Neler?

Didimin doğal güzelliklerini saydığımız zaman öncelikle Akbük, Altınkum Plajı ve Bafa Gölü öncelikli gelir. Akbük günümüzde tepeli pelikan, flamingo ve kekenez kuşların tam yeridir. Afrikadan gelen bu kuşlar genelde bu tarz yerlere gelirler ve buralarda eski evlerin çatısına yuva yaparlardı bu sebepden kerkenezler sayesinde didim asla çekirgeleri görememiştir yoksa çekirgeden geçilmez orada. 😊😊

Diğer güzelliğimiz ise bafa gölüdür. Bafa gölü eskiden egenin bir koyusu imiş. Büyük mendresin getirdiği alüvyonlar ile doldurulmuş ve ağzı kapatılmış olduğu için bir lagün halini almıştır. Burada her çeşit kuş yaşamakta ve belli bir eko sistem içerisinde günümüze kadar sürmektedir.

Derinliği en fazla 25 metre olan bafa gölü hariç şehrin en çok bilinen yeri ise ”Altın kum plajı vardır.” İştah açan bir kumu vardır tertemiz bu gibi 1,2,3 diye adlandırılan plajlar ve koylar vardır.

Didim`de Girilecek Koylar

Didime giden gezginler genelde deniz tatili için gittikleri bilinir. Baktığınız zaman didim koyları ve plajları ile denize girmek için oldukça ideal bir şehirdir. En çok bilinen plaj ise ”Altın kumdur” ve burası halkın plajidir. Denizi oldukça sığ ve sıcaktır.

Baktığınız zaman insanlar genellikle yan yana şenzoglar da denizin sığ olması nedeni ile yüzmeksizin, genelde ayakta durarak ve yürüyerek sergilemektedirler. Didim bölge olarak ege de olduğu için denizin ve yeşilliğin buluştuğu bir noktadadır. Akbük koy olarak genellikle zeytin ağaçların plajla buluştuğu ve çok güzel pırıl pırıl ince kum ile bir diğer alternatifdir.

Diğer 3`üncüsü hemen yunan adaların karşısında duran ve yunan adalarını gerçekten çıplak gözle görülebilecek manastır koyudur. Altın kum plajından sonra birinci plaj ve ikinci plaj olarak adlandırılan plajlar genellikle daha küçük fakat sakinlik bakımından insanların tercihleri arasından bir noktadır. 3`üncü plaj olarak adlandırılan bölge ise didim marinası yapılmıştır. Marina tekne turizmi açısından da hem Ege`nin hem Akdeniz`in önemli noktalarından bir tanesidir.

Didim`de Gece Hayatı Nasıl?

Didim gece hayatı ile ön planda olan bir yer değildir. Bakıldığı takdirde ailelerin gittiği ve akşamları sahil kenarlarında kafeler de, restorantlar da yada bu gibi yerlerde gezilebilen bir mekandır. Son zamanlar da özellikle almanların, ingilizlerin geldiği ve altın koy üzerinde bulunan bir takım eğlence mekanları da meccuttur onlar için. Didim marinası açılınca akbük yöresinde özellikle bir kaç adet disko gibi gece hayatını renklendiren mekanlarda mevcuttur.

Didim de akşam dışarı çıktığınız da belli saatlere kadar seçiminiz restoranlar olmalı, bu mekanlarda yöresel lezzetleri tadabilir, taze balıkların tadına bakabilir yada altın kum ve akbük tarafında istanbuldan gelen sanatçıların ve Djlerin performanslarını keşfedebilirsiniz.

Didim`de Tarihi Eserler

Didime gittiğiniz vakit, mutlaka gidilmesi gereken yerler vardır. Özellikle antik dönemden günümüze kadar gelen, Didim, Milet ve Piriene olarak isimlendirilen bu şehirler günümüzde turistlerin uğradığı yerlerdir.

Günümüzde panionion diye adlandırılan 12 tane ion şehrinin birleşmesinden oluşan ve üç tanesi de didime çok yakın olan bu antik kentler. Kültür ve turizm bakanlığı tarafından ziyarete açık müzeler halindedir. Buralar tarihte çok ileriye sahip medeniyete sahip olan şehirlerdir.

Bunlar haricinde Serapis Tapınağı ve Faustino Hamamı sayılabilecek yerlerden bir tanesidir. Milet antik şehrinin hemen yanında olan Milet Müzesidir. Gidildiği zaman mutlaka ziyaret edilmesi gereken bu yerler turistlerin uğrak noktalarından birisidir.

Didim`de Ne Yenir?

Didimin meşhur yemekleri

Didime gittiğiniz gün yöresel lezzetleri katmak gerçekten enterasan bir deneyim katmaktadır. Bakıldığı zaman Didim günümüzde, Aydın iline bağlı olması nedeni ile muhteşem incirleri ile bizi bekliyor olacak. Bunun haricinde zeytin yağı ve zeytin yağlı yemekler bu yörenin öne çıkan lezzetlerindendir.

Turunç reçeli” gidildiği zaman mutlaka tatmanız gereken bir lezzettir. Didim lafı geçtiğinde ilk akla gelen şey ”keşkek” gelir. Keşkek buğday yada bulgurdan yapılan genelde tavuk eti ile yapmayı tercih ettikleri bir tencere yemeğidir. Bunun haricinde ”tirit, yuvalama yada yuvarlama” denilen bir yerel lezzet ve göce denilen yine aynı şekilnde buğdaydan yapılmış olan bu lezzeti mutlaka tatmanızı öneririm.

Ne olursa olsun yaz dönemlerinde ege otlarını, ve taze sebzelerin yapıldığı zeytin yağlı lezzetleri mutlaka deneyin sakın kaçırmayın arkadaşlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here