Ege ve Akdeniz`de Gezilecek Yerler

0
152

Ege ve akdeniz`de gezilecek yerler keşfedilecek o kadar güzellik var ki, gezginler için yeni keşifler yapmanız dileği ile iyi eğlenceler bu gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

  • Akdeniz doğal güzellikler.
  • Akdeniz`de Tatihi Yerler.
  • Akdeniz`de sahil hariç gezilecek yerler.
  • Akdeniz`de oteller.
  • Akdeniz Turuna ne zaman gidilir?

Akdeniz doğal güzellikler

Akdeniz`de çok güzel doğal güzellikler var. Marmaris ve bodrumun koylarına muhakkak uğramak gerekiyor. Doğuya doğru devam ettiğiniz de karşınıza dalyan çıkıyor. Dalyan inanılmaz bir yer, bir tatafta nehir var bir tarafta göl var.

Bu göl nehir dalyan kanalıyla akdenize bağlanıyor. Burada tekne turu yapabilirsiniz ve dalyandan yola çıktıktan sonra kısa bir sürenin ardından göceye gelebiliyorsunuz ki, Göcek dünyada en güzel noktalardan bir tanesi.

Mavi yolculuk için de çok ideal ve göcek den sonra karşınıza fethiye geliyor. Fethiye`den 15 km sonrasında ise görmeniz gereken yer kesinlikle ölü deniz. Ölü deniz türkiye tanıtımında en çok kullanılan yerlerden bir tanesi.

Ölü deniz de kesinlikle zaman geçirmenizi tavsiye ediyorum. Sonrasında patara var, patara türkiyede ki en uzun kumsallara sahip aynı zamanda da önemli bir tarihi bir şehir. Hemen devamın da kaş var. Kaşın yakının da kekova bulunuyor.

Kekovanın olduğu yerde. Gitmeniz gereken yerlerden bir tanesi simena olağan üstü bir güzelliğe sahip ve simenanın ve kale köyün tabi bugün kullandığımız adı ise kale köy. Etrafında muhteşem güzel yerler var. Özellikle mavi gezi yapıyorsanız o bölümlerde vakit geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Olimpos çok enteresan hem tarihi bakımından çok enteresan hemde çok güzel bir plaja sahip hemde kesinlikle denize girebileceğiniz gündüz güneşin tadını çıkartabileceğiniz mekanlardan bir tanesi.

Ardından antalyaya geliyorsunuz ki antalya da saten her köşede turistlik tesisler var. Kemerde kalabilirsiniz, beleyi tercih edebilirsiniz, burada ki plajlar öyle güzel ki izlemeye bile değer. Aynı zaman da antalyada kurşunlu ve düden şelaleri var onları da görme imkanına sahipsiniz.

Devam ettiğiniz de karşınıza side ve alanya çıkıyor ki, turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri. Özellikle güneşin altında saatlerce vakit geçirip kumlarda vakit geçirmek istiyorsanız. Bu bölgeleri kesinlikle tavsiye ederim. Biraz daha doğuya gidecek olursak mersin çıkıyor, antakya çıkıyor.

Onlar çok fazla turistlik olmasada yine akdenizde ki en güzel yerlerden bir tanesi. Özellikle mersinin sahil şeridi çok güzel. Antakya`nın da enteresan doğal güzellikleri var mesela Harbiye onlardan bir tanesi muhakkak görülmesi gereken yerler.

Akdeniz`de Tarihi Yerler

Akdeniz`de çok fazla gezilecek görülecek yer var. Tatihi yerler olaraktan eğer bodrumdan başlarsanız öncelikle bodrumda ki kaleyi görmeniz gerekiyor ki en önemli yapıtlardan bir tanesi.

Marmarise geldiğiniz de, marmariste doğal güzellikler ön plana çıkıyor. Kanuni zamanından kalma bir kale bulunuyor. Doğuya doğru devam ederseniz de karşımıza çok enteresan tatihi yerler çıkıyor. Bunlardan bir tanesi zantos; lidyalıların baş kenti olarak kullanılmış bir şehir ve onun devamında kaş var.

Tatihi adı ile antifellos kaşın antik tiyatrosu çok güzel, kaştan sonra yolda mirayı görüyorsunuz yeni adı ile kale veya demre orda da aya nikolanin ki, ksndisi noal geleneğinin başlatıcısı olarak görülüyor.

Aya nikolanın kilisesi bulunuyor. Aynı zamanda mayra antik kentinde güzel bir roma döneminden kalma tiyatro var. Tekrar antalya istikametine giderken yolda fasalisi görüyoruz. Fasalisin devamında antalya tüm görkemi ile karşımıza çıkıyor.

Antalya`da kale içi görülmesi gereken yerlerden bir tanesi, Antalyanın doğusunda aynı zamanda perge var, aspendos var. Aspendos bu güne kadar romalılardan gelmiş ve en iyi korunmuş şehirlerden bir tanesi olarak görülüyor ki, tiyatrosu da gerçekten çok görkemli.

Oradan sideye devam edebilirsiniz. Sidede ki müzeyi görmenizi tavsiye ederim. Side de aynı zamanda roma tiyatrosu var ve mersin istikametine gelirken, çok güzel roma şehirleri görüyorsunuz. Tarsuza uğrarsanız; tarsuz Aziz Polün yada pavlusun doğum yeridir ki Hz. İsa`nın en önemli havarilerinden biri olarak geçiyor.

aynı zamanda da Hıristiyan mirası açısından çok önemli bir şehir ve hıristiyanlar kendilerini hıristiyan olarak adlandırdıkları ilk şehir olma özelliğine sahip.

Akdeniz`de oteller

Akdeniz seyahatin de her türlü oteller ile karşılaşacaksınız. Özellikle Türkiye`de son yıllar da turizmin gelişmesi ile beraber çok farklı tesisler açıldı. Dolayısı ile her bütçeye uygun yer var. Eğer isterseniz pansiyon ds kalabilirsiniz yada otelleri tercih edebilirsiniz.

Fakat son yıllarda en gözde olan tercihlerden bir tanesi, ”herşey dahil sistemi.” Herşey dahil sisteminde parayı bir kere veriyorsunuz, ondan sonra cebinizden birşey çıkmıyor. Yemesi ile içkisi ile herşey fiyata dahil oluyor.

Gerçi bu kaliteyi her zaman düşürebiliyor çok vasatlaşa biliyor. Yemek kalitesi özellikle ama bütçenizi en azından başlamadan önce yapmanız söz konusu olabiliyor.

Eğer butik otelleri tercih ediyorsanız. Son yıllarda Türkiye`de çok butik oteller var, çok güzel oteller açıldı ve bunlarla ilgili kitap var bunlardan da yararlanabileceksiniz. Böylece yatacağınız otelleri belirleyebilirsiniz.

Akdeniz Turuna ne zaman gidilir?

Akdenize kışın hariç her zaman gidebilirsiniz aslında kışın bile akdeniz çok cazip. Özellikle kafa dinlemek isteyenler için, gidilebilecek yerlerden bir tanesi bu konuda. Hatta çoğu yerde bile kışın bir paltoya bile ihtiyaç olmuyor.

Sadece bir çeketle, bir montla bile akdeniz sokaklarında yürüyebilirsiniz. Benim size özellikle tavsiye edebileceğim zaman dilimi bahar ayları, mesela mayıs; mayıs akdenizde ki mevsimlerde en güzel aylardan bir tanesi. Hatta 19 mayıs tatili için düşündüğünüz de o dönem de denize girmeniz bile mümkün olabiliyor Antalya ve civarında.

Aynı zamanda eylül ayı çok güzel; eylül ayı etrafta turistlerin fazla olmadığı kendinizle baş başa kalabileceğiniz gürültüden uzakta çocukların okullara gittiği için etrafta olmadığı bir zaman dilimi ve deniz çarşaf gibi şunuda unutmayın ki akdenize kasıma kadar denize girilebiliyor. Dolayısıyla eylül ve ekim aylarında da tercih edebilirsiniz.

Akdeniz`de sahil hariç gezilecek yereler

Akdeniz seyehatine gittiğiz de çok güzel yerler görebilirsiniz. İlle sahil şeridi olması şart değil arkalarda da muhteşem yerler bulunuyor. Mesela aklıma gelen bazı örnekler var. Eğer kaş civarındaysanız. Kaşın arkasında çok güzel yaylalar bulunuyor.

Gene kalkanda arkada çok güzel köyler var ve genellikle o yörenin yerlileri arkadaki dağlarda yaylalarda kalmayı tercih ediyorlar yaz aylarında. Kalkanın yakınlarında kalan zantos içerde kalan ama çok önemli şehirlerinden bir tanesi yine aynı zamanda lidyanın başkenti olarak geçiyor.

Gene böyle yerlerden bir tanesine örnek olarak; ”mira demre” yakınlarında bulunan ”arifi” tavsiye edebilirim. Burada ”arikanda” diye bir tarihi şehir var ki muhteşem tatihi şehirlerden birtanesidir. Antalya`ya gittiğiniz de geride kalan yerlerden, ”termesos” muhteşem bir yerdir. Termesos Türkiye`deki en önemli tarihi şehirlerden bir tanesidir.

Dağın tepesine çıkıp orada beş bin kişilik muhteşem bir tiyatro görebilirsiniz. Gene tarsuz civarında ki deniz civarında değil tabi. Çok güzel yerler var ”sempol” orada doğduğu için ”sempol” kuyusunu görebilirsiniz. Roma yolunu da görebilirsiniz. Antakya`ya geldiğiniz de antakyanın belli bir kısmı sahildedir ama asil şehir içerde yer almaktadır ”asi” nehri üzerinde ve orada da müzesinden tutunda ”aziz piyer” kilisesine kadar çok sayıda önemli turistlik tesisi ve tarihi yeri görmeniz mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here