Düşük Kalorili Yiyecekler Nelerdir?

0
102

Besinlerden elde edilen enerji, kalori ile ölçülmektedir. Besinlerin içerdiği karbonhidrat, yağ ve proteinlerin kalori miktarlarına göre bu enerji değeri belirlenir.

  • 1 gram karbonhidrat = 4 kcal
  • 1 gram protein = 4 kcal
  • 1 gram yağ = 9 kcal

Eşitliklerine göre bir besindeki karbonhidrat, protein ve yağ miktarları yiyeceklerin düşük veya yüksek kalorili olmalarını belirler. Eşitliğe göre fazla yağ içeren yiyecekler yüksek kalorili sayılmaktadır, çünkü yağın bir gramının verdiği enerji diğerlerinin neredeyse iki katıdır. Zayıflamak isteyenlerin günlük beslenme programlarına düşük kalorili yiyecekleri eklemeleri tavsiye edilmektedir. Ancak düşük kalorili yiyeceklerin bireyleri tok tutması da istenmektedir. Bu kriterlere uyan yiyecek grubu sebzelerdir. Sebzeler düşük kalorili ve uzun süre tok tutan besin grubudur. Bu özellikleri yüksek oranda lif içermelerinden kaynaklanmaktadır. Lif içeren besinler, bağırsak hareketlerini düzenleyip metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Sebzeler çiğ olarak veya pişirildikten sonra tüketilebilir. Sebzelerden dikkat edilmesi gereken üç besin vardır: Patates, havuç ve bezelye. Bu üç sebzenin çiğ halleri son derece düşük kalorilidir ve bol miktarda nişasta içermektedirler. Ancak pişirilince içindeki nişastanın parçalanıp basit şekere dönüşmesi nedeniyle, çiğ hallerindeki kadar masum sebzeler olmamaktadırlar. Diyet yapanların bu sebzelerin pişmiş hallerini tüketirken porsiyon miktarlarına dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeklerinde tercihen pişmemiş sebzelerden oluşan bir salata tabağının her gün mutlaka olması kabızlık ve bağışıklık sistemi hastalıklarıyla mücadelede son derece yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here