Dudak Morarması Sebepleri

0
147

Oldukça sık rastlanan bir durum olan dudak morarması çok önemli hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bazı insanlarda çok karşılaşılan bu gibi problemler genel olarak kişilerde çok büyük hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıksa da bazı insanlarda bu problemlerin çok büyük nedenleri bulunmamaktadır. Aslında önemsenmesi gereken bir durumdur. Kadın erkek fark etmeksizin herkeste ortaya çıkabilmektedir. Eğer dudak morarması durumu iki günü geçmişse uzman bir doktora başvurup bu durumun detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. İncelenmediği durumda önemsiz gibi görünen dudak morarması kişilerde kalp ve damar hastalıkları kadar tehlikeli durumların belirtisi olabilir. Bu nedenle dudak morarması için genel muayene şarttır.

Dudak Morarmasının Nedenleri

Anemi: Genellikle demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kırmızı kan hücrelerinin azalması ya da bu hücrelerde bulunan hemoglobin maddesinin yoğunluğunun düşmesi ile kan akışında bozulmaya yol açan anemi cildi solgunlaştırabilir ve dudak rengini değiştirebilir. Akdeniz anemisi de morarmaya neden olabilir.

Akciğer hastalıkları: Akciğer ve solunum hastalıkları kişilerde dudak morarması belirtileri verir. Tedavi edilmediğinde daha büyük problemlere neden olan bu gibi problemler kişilerin daha da hastalanmalarına sebep oluyor. Bu nedenle dudak morarması hafife alınacak bir durum değildir.

Kalp hastalıkları: Dudak morarması probleminde en büyük tehlike arz eden durum kalp hastalıklarıdır. Bu nedenle hemen müdahale edilmesi gerekir.

Siyanoz: Kanın oksijensiz kalması durumudur. Vücudun çeşitli yerlerinde morarma ile kendini gösterir. Siyanoz, kan, kalp ve akciğer sorunuyla ortaya çıkabilir.

KOAH hastalarında da dudak morarması olabilir. Hepsinde ortaya çıkmaz ancak yine de bir doktora başvurmak gerekir.

Aşırı alkol tüketimi, sigara içmek, aşırı çay ve kahve içmek gibi nedenlerle dudak renginde morarma ve kararma görülebilir.

Dudak kuruluğu dudak çatlamasına neden olur. Bu da dudak renginde bozulmaya yol açar. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınları melanin üretimini tetikleyerek dudakta morarmaya neden olabilir. Dudak morarması başka nedenlerle de ortaya çıkmış olabilir. Düzensiz ve sağlıksız şekilde beslenme, havaların soğuk olması, dudağın darbe olması, yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması, toksinler ve zehirler, ilaçların yan etkileri, alerjiler ve vücudun susuz kalması nedenleriyle de dudak morarması görülebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here