Domatesli Pilav Tarifi

0
107

Bugün ki tarifimiz hanımlar ve beyler zamanınızı almayacak, yapımı kolay bir pilav tarifi olan domatesli pilav lezzetli bir yemek tarifidir. Bu yemeğin yanına türlü, cacık ve ya herhangi bir sulu yemek yakışacaktır tercih sizin.
Domatesli pilavımızı yapımına geçelim ilk önce 3 adet domateslerin kabuklarını soyalım ve onları rendele yelim, ardın da pilavımızı yapacağımız tencerenin içine bir yemek kaşığı tereyağı tencerenin içine alalım eritelim ve rendelenmiş domatesleri üzerine bırakalım.

Domatesleri eriyinceye kadar pişirelim pişen domateslere kaynamış 3 su bardağı ilave edelim, bir tatlı kaşığı tuzu da unutmadan ekleyelim ve pirincimiz yıkayıp süzgeçten geçirelim ve kaynayan domateslerin üzerine ekleyelim pişmeye bırakalım. Pişmeye yakın olan domatesli pilavımızı karabiber, pul biber ekleyelim karıştıralım ve suyunu çekmesini bekleyelim dikkat edeceğiniz nokta kısık ateşte pişirin daha lezzetli ve pilavınızın tane tane olması için. Suyunu çeken domatesli pilavımızı bir saat kadar bekletelim ve servis tabağına alalım kalan bir yemek kaşığı tereyağımızı köpürünce ye kadar kızdıralım ve hazırladığımız pilavınızın üzerinde gezdirelim. Domatesli pilavınıza yeşilbiber, kırmızıbiber, sarımsak, havuç, bezelye gibi sevdiğiniz malzemeleri de ekleyebilirsiniz tercih sizindir bir saat beklediğiniz domatesli pilavınız hazırdır ellerinize sağlık afiyet olsun.

Domatesli Pilav Malzemeleri:

  • Bir buçuk su bardağı pirinç
  • 3 su bardağı sıcak su ve ya 3 su bardağı tavuk ve ya et suyu
  • 3 adet olgun kırmızı domates
  • Karabiber, pul biber
  • İki yemek kaşığı tere yağ
  • Bir tatlı kaşığı tuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here